Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mart '13

 
Kategori
Eğitim
 

Öğretmenlerin ek göstergeleri 3600'e yükseltilmeli

Öğretmenlerin ek göstergeleri 3600'e yükseltilmeli
 

Milli eğitim bakanlığında 800 bin öğretmen görev yapmaktadır. Emekli maaşları düşük olduğu için emekliliği geçmiş 250 bin öğretmen emekli olmak istemiyor. Emekliye ayrılırsa maaşları yüzde elli düşecek.

Öğretmenler  çocukları, yetişkinleri eğiten, yönlendiren topluma kazandıran onlar. Bütün yük öğretmenlerde, eğitimcilerde.

Her yıl emekliliği geçmiş öğretmenlerimizden yüzde biri emekli oluyor. Öğretmenler  ” Emeklilik maaşlarını yükseltirlerse emekli olurum. Niye emekli olayım?  “ diyor.

Eğitim kurumlarında 35- 40 senedir hatta daha fazla çalışan öğretmenler var. Öğretmenlerin değeri kalmadığı da bir gerçek. Milli eğitim bakanlığının üst kademesinde görev yapan bürokratların ve ilköğretim müfettişlerin çoğunun emekliliği geçmiş,  Emekli maaşları düşük olduğu için, 65 yaşına kadar çalışıyorlar.

Maddi sıkıntısı olmayan iki maaşlı, altında son model araba, yazlığı iki, üç evi olan öğretmenler de emekliye ayrılmıyor.

Öğretmen sendikaları da çalışan ve emekli olan öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600’ ye yükseltilmesi için kampanya başlattılar.

“Son yıllarda özellikle ekonomik nedenlerle toplam öğretmen sayısının 100'de biri ancak emekli oluyor. Emekliliği gelmiş öğretmenlerimiz birtakım iyileştirme ve teşviklerle özendirilerek hak ettikleri, mutlu emeklilik hayatına kavuşturulmalıdır. Bunların yerine atanmayı bekleyen 230 bin öğretmen adayı arasından atama yapılabilir” 1

“Öğretmenlerin, çocuklarının üniversite eğitimi görmesi, dershane masrafları, sağlık harcamaları gibi çeşitli nedenlerle geçim sıkıntısı artmıştır.

Öğretmen emekli olduğunda eline geçen ücret yarıya yakın azaldığında ekonomik sorunlar katlanacaktır. Bu sorun ve sıkıntının çözümü öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600'e yükseltilmesidir. Emekliye ayrılan öğretmen, çalışırken aldığı maaşın 2/3 ünü alabilmelidir ki ek göstergenin yükseltilmesi bunu sağlayacaktır” 1

Öğretmen sendikalarının örnek çalışmalarını takdirle karşılıyoruz. Eğitim sendikalarının öncelikle eğitimcilerin özlük haklarının iyileştirilmesi için çalışmalıdır.

Milli eğitim bakanlığının emekliliğini dolan öğretmenleri emekliliğe sevk etmek ve eğitim kadrolarının yenilenmesi için öğretmenlerin ek göstergeleri 3600’ e yükseltilmelidir.

Hükümetin öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi için gerekli yasal düzenlemeleri yapacaklarına inanıyoruz.

Ne dersiniz sevgili okurlar?..

Günlerinizin sağlıklı ve mutlu geçmesi dileğiyle hoşça kalın!..                                                                                   

24.02.2013

Ahmet Demir

Kaynak: 1- İnternet haber

 
Toplam blog
: 58
: 809
Kayıt tarihi
: 09.10.10
 
 

Şiir ve makaleler yazıyorum. Yazılarım Salihli Sektör Gazetesinde yayınlanıyor. ..