Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Temmuz '08

   
  Kategori
  Sınavlar
   

  Oks Tercihleri

  Oks Tercihleri
   

  OKS


  2007 senesinin Temmuz ayıydı, Oks sonucumu öğrendiğimde çok sevinmiştim çünkü sınavda Türkiye 2.si olmuştum ama tercih döneminin zor geçeceğini düşünmemiştim. Benden önceki sene sınava girenlerin tecrübeleri bana çok yardımcı oldu. Bu sene de Oks bitti, tercih dönemi başladı. Benim görevim de sanırsam benden küçüklere tercih konusunda yardım etmek ve onlara tecrübelerimi aktarmak. Ayrıca bu seneki sınav ve tercihlerle ilgili Meb'in yayınladıklarını inceledim. Meb'in yeni tercih sisteminde tercihler daha da önem kazanıyor. Geçen sene uygulanmaya başlanan sistemde 2. tercih ve tercih yükseltme (3.tercih) döneminde öğrencilerin 1. tercihde yaptıkları tercihler değiştirilmeden diğer tercihlerde de kullanılıyor. Özel Okullar tercihi ve başvuruları ise ayrı bir konu.

  Öncelikle uzun uzun takvimi açıklamak yerine Meb'in yayınladığı takvimi incelemek daha kolay olacak. Bence takvim gayet açık:

  08 Haziran 2008
  SINAV

  02 Temmuz 2008
  Tercih Kılavuzunun ve Okul Tanıtıcı Bilgilerinin İlanı

  11 Temmuz 2008
  SINAV SONUCUNUN İLANI

  11–18 Temmuz 2008
  Tercihlerin Alınması (20 Adet Tercih Girilecek)

  25 Temmuz 2008
  I. Yerleştirme Sonucu İlanı

  28 Temmuz–04 Ağustos 2008
  Kayıt

  05 Ağustos 2008
  I. Yerleştirme Sonucuna Göre Boş Kontenjanların İlanı

  06–10 Ağustos 2008
  II. Yerleştirme Taleplerinin Alınması

  15 Ağustos 2008
  II. Yerleştirme Sonucu İlanı

  16–22 Ağustos 2008
  Kayıt

  23 Ağustos 2008
  II. Yerleştirme Sonucuna Göre Boş Kontenjanların İlanı

  24–25 Ağustos 2008
  Tercihinde Yükselme Taleplerinin Alınması

  01 Eylül 2008
  Tercihinde Yükselme Sonucu İlanı

  02–04 Eylül 2008
  Kayıt

  *** 08 Eylül 2008 Okulların açılması

  Herkesin önemle dikkat etmesi gereken konu tercih yükseltme olmalıdır çünkü tercih yükseltmede takipçiler daha iyi bir liseyi kazanabilir. Çoğu kişi tercih yükseltme hakkında pek bilgiye sahip değil, tercih yükseltmeye 3. yerleştirme diyebiliriz ve 2. yerleştirmeyle aynı prosedür uygulanıyor.

  Tercihlerimi Nasıl Yapmalıyım?

  Tüm uzmanların dediği gibi ben de size yüzdelik dilim ve sıralamayı dikkate almanızı önereceğim. Bir de listenizin üstlerine iyi okullar yazmanızı öneriyorum örneğin 2 sene önce bir fen lisesi taban puanı 2. yerleştirmeye başvuran az olduğu için 30 puan birden düştü, o yüzden ben gidemem oraya diye bir düşünceye kapılmayın o okulları listenizin üst sıralarına yazın. Ayrıca dersaneye gidiyorsanız, dersanelerin hep pek güvenli olacağını söylemem çünkü Türkiye'deki çoğu dersanenin önceliği eğitim değil, para kazanmak. Sırf reklamlarındaki rakamları iyileştirmek için bir öğrenciyi istemediği bir okula yöneltebilirler. Neyse, dikkat etmeniz gereken başka bir noktada listenin altına sıralamanızın çok altındaki okulları da tedbir olarak yazmakta fayda var. Unutmayın kesinlikle gitmek istemeyeceğiniz bir okulu listenize eklemeyin eğer ki sınavınız kötü geçmiş iyi bir puan alamamışsanız kazanabileceğiniz okulların başarılarına bakmanızı önereceğim, hangi okul olursa olsun fark edersiniz ki o okullardan da en iyi üniversitelere gidenler var. Bu sizi o okula daha yakın hissetmenizi sağlayacaktır.

  Yatılı bir okul istiyorsanız o okulun yatakhanesini iyi incelemenizi öneririm çünkü okul yaşamınızın büyük kısmı orada geçiyor. Ben de yatılı bir öğrenciyim ve yatakhanemden memnunum ama memnun olmayan kişilerin okul hayatlarında nasıl başarısız olduklarını da biliyorum. Size bir önerim de eğer yatılı gideceğiniz okulla ilinizde kazanabileceğiniz okul arasında fazla fark yoksa evinizde kalmanızı tavsiye ederim. Bunu sakın yatılılık iyi değildir diye anlamayın ama en iyi yatakhanede de evinizdeki konforu bulamayacağınızı söylemek isterim.

  Özel Okullar

  Özel okullar sınavıyla öğrenci alan okulların tercih sonuçları belli oldu. Eğer istediğiniz okulu asil veya yedek listeden kazandıysanız problem yok. Ama kazanamadıysanız takipçilik burada daha da önem kazanıyor, çünkü özel okulların sistemi daha esnek. Asil ve yedek listeden kayıtlar bittikten sonra açık kontenjanlar iöin ön kayıt dönemi başlıyor.(En iyi okullar bile kontenjanlarını dolduramıyor. Örneğin benim okuduğum okul Robert Kolej asil ve yedek liste kayıtları sonrasında ancak kontenjanının yarısını doldurdu.) Ön kayıt döneminde istediğiniz okula gidip başvuruyorsunuz ve okul başvuranlar arasından kabul ettiklerini açıklıyor. Bu işlem 3 kere tekrarlanıyor yani 3 ön kayıt dönemi var. Bir de bu 3 ön kayıttan sonrada okuldan kayıtlarını geri alıyor, bu durumda okullar yeni bir kayıt dönemi açıyor tabi okul bunu açarken devlet tercihlerinin çoğu tamamlanıyor o yüzden iyi takipçiler iyi okullara girme fırsatı yakalıyor. Yine kendi okuduğum okul Robert Kolej'den örnek vereceğim geçen sene ön kayıt döneminden sonra 5 öğrenci kaydını geri aldı, onların yerine başka öğrenciler alındı ama bu öğrenciler alınırken çoğu öğrencinin bundan haberi yoktu zannedersem.

  Bilgilerinizi gönderin tercihlerinize yardım etmeye çalışayım

  İsteyen öğrencilere tercihleri konusunda bire bir yardım etmekten mutluluk duyarım. Bana Oks Tm-Mf puanlarınızı, katıldıysanız özel okullar puanınızı (kısaca Tc kimlik numaranızı gönderirseniz de ben bu bilgileri elde ederim.), istediğiniz il veya illeri ve özel koşullarınızı gönderirseniz size yardım etmeye çalışırım. Bana ufuk353@hotmail.com adresinden veya blog umdan ulaşabilirsiniz.

   
  Toplam blog
  : 1
  : 2642
  Kayıt tarihi
  : 14.07.08
   
   

  Genelde Türkiye'deki sınav sistemiyle ilgileneceğim. Şu anda bir lise öğrencisiyim, ve 2007 yılı Oks..