Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Şubat '15

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
328
 

Organ Bağışı Kampanyası DÜYADER yaşlı bakım öğrencileri ile fark yarattı..

Organ Bağışı Kampanyası DÜYADER yaşlı bakım öğrencileri ile fark yarattı..
 

Bir cana umut olma adına yola çıkan DÜYADER "Dünya Yaşlılık Derneği Yaşlı Bakım Bölümü Koordinatörlüğünde Organ Bağışı Sempozyumu" Ankara'da yapıldı.

Türkiye’nin her yerinden gelen yaşlı bakım bölümü öğrencileri, öğretim üyeleri, kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri, STK’ları ve basın mensubu, gönüllüler ve halkımız katıldı.

Organ Bağışı Hayat Bağışıdır. Gelin Organ Bağışlayalım Bir Hayat Biterken Bir Hayat Başlatalım.

Bu kampanyanın ve sempozyumun amacı; ülkemizde organ bağışı konusunda bilinçlendirmek, halkımızı organ bağışına yönlendirmek ve binlerce organ bekleyen umutsuz hastalarımıza umut olmak amacı ile yola çıkılmış. DÜYADER yaşlı bakım koordinatörü Aynur Seyhan, oğlu'nun böbreği alınmış ve bir gün annesine dönüp demiş ki; "anne bana böbreğini verir misin? Sana değil böbreğimi canımı veririm, demiş. Derken gözyaşlarını tutamıyor.  Bu çok hayırlı bir yoldu çünkü bu yolun sonunda bir kişinin çaresizliğine çare olabilirsek ne mutlu bizlere demesi çok anlamlıydı.

Bu sempozyum da aynı zamanda Fotoğraf sanatçısı Gökhan Emre Akıl’ın 4 yılın emeği olan Afrika’da çekmiş olduğu fotoğraflarını canlı mankenler tutarak sergilediler ve sonrasında fotoğrafları  bağış yapanlara ve konuşmacılara hediye edildi.

Programın moderatörlüğünü ve sunumlarını Radyo Mozaikten şiirlerin babası Hakan Yılmaz ve Kişisel Gelişim Uzmanı Belgin Turan yaptılar.

Dünya Yaşlılık Derneği ve Dünya Markalar Derneği başkanıUmut Çınar açılış konuşmasında; "bir kişiyle 10 kişinin, binlerce kişiyle on binlerin hayatını kurtarmayı" hedeflediklerini söyledi.Türkiye'deki gönüllülerin yanı sıra yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarınında sempozyuma katıldığını belirten Çınar, Ankara'nın yanı sıra 7 ilde daha etkinlikler düzenleyeceklerini, finali de İstanbul'da yapacaklarını söyledi.Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü ile bu yıl imzaladıkları protokol çerçevesinde, ileri yaş bakımıyla ilgili derneğin tüm faaliyetlerinde bakanlıkla birlikte hareket edeceklerini söyledi.

Anadolu Ajansının göstermiş olduğu duyarlılıktan ötürü “Yüzyılın Sosyal Sorumluluk Projesi” Ödülünü AA Genel müdürü Şenol Kazancı adına İç haberler Editörü Müdürü Yrd. Eda Özden er'e taktim edildi. 

Organ Bağışı Yapın Hayat Kurtarın.

Yaşama Şansın Olmasa Bile Yaşatma Şansın Var!

SEYEV Başkanı Seda Yekeler yaptığı konuşmasında kendisini muma ve kurşun kaleme benzeterek bu anlayışla hareket ettiğini ve yardımlaşmanın ve faydalı bir şeyler yapmak için sürekli çalışmanın önemine vurgu yaptı.

Ölüm; Hem Sizin İçin, Hem De Organınızı Bağışladığınız Hasta İçin Yeni Bir Başlangıçtır…

Umudunu Kaybedenlere Umut Ol! Organ Bağışı Bir İnsanlık Görevidir.

Aile ve Kadın Sağlığı Derneği Başkanı Aynı zamanda Çocuksuz Aile Kalmasın derneği Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan ise; farklı bir boyut getirerek ilerde artık organ bağışı bile yapılmaya gerek kalmadan bu işin kök hücrelerle çözülebileceğini anlattı. Dernekleri adına kadın ve çocuk sağlığına ve önemine vurgu yaptı.

TRT Ömür Dediğin Program Yapımcısı: Zeliha İlhan Doymuş bilindiği üzere, TRT'nin büyüklerimize yönelik olarak yaptığı ve Türkiye’de dünyada izlenen duygu yüklü bir  program. Bizi çoğu zaman hüzne boğan ama güzel değerleri hatırlamamıza vesile olan bu programı dinledikçe yaşlı annelerimizin ve babalarımızın çektiği çilelerine, fakirliklerine, ahd-e vefalarına, çalışkanlıklarına şahit oluyoruz. Zeliha hanım, da bu programlardan edindiği tecrübeleri anlatarak duygu dolu anlar yaşattı bizlere. "Hiç yaşlanmayacakmışım gibi hiç ömür bitmeyecekmiş gibi sanırdım bu programlar hayata bakış tarzımı değiştirdi" dedi.

Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Ulusal Koordinasyon Merkezi(UKM) Birim Sorumlusu Dr. Bahri Kemaloğlu yaptığı konuşmasında; organ bekleyen hastalar için bağışın önemine vurgu yaparak bu sempozyumun çok anlamlı olduğunu söyledi.

Bu kampanyanın ve sempozyumun hazırlanmasında emeği geçen tüm dostları gönüllüleri kutluyoruz. Onursal başkanımız Abdullah Satoğlu'na  Dünya Çocuk ve Gençlik Derneği Başkanı Ercan Akpınar'a, Yaşlı bakım bölümü gönüllüsü Orhan Tahir Acar ve Aynur Seyhan'a, Yaşam Koçu Funda Durmaz'a, Limonreklamevi'ne, Uluslararası Akreditasyon Derneği Başkanı Fatih Sinan Yılmaz'a, DÜYADER Uzun Yaşam ve İleri Yaş Araştırma Komisyonu Proje Grubu Başkanı Engin Tulumbacı'ya, Sağlıklı yaşa, sağlıklı yaşlan Proje Koordinatörü Şule Akın'a, DÜYADER Bizim Dostlar Korosu Şefi Naci Tunçel'e daha adını sayamadığımız gönüllü ve katılımcılara bu arada bir çok kurum, kuruluş ve STK’lara video çekimleri yaparak kampanyaya destek olan gönüllülere, katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 439
Toplam yorum
: 65
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 503
Kayıt tarihi
: 04.02.09
 
 

Lisansını Anadolu Üniversitesi/ İşletme Bölümü ve Anadolu Üniversitesi/ Sosyoloji Bölümlerinde “O..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster