Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

AYFER AYTAÇ GAZETECİ YAZAR

http://blog.milliyet.com.tr/ayferaytac

27 Eylül '18

 
Kategori
Gündelik Yaşam
 

Organik Olamazlar

Organik Olamazlar
 

İthal tohumlar laboratuvar ortamında hormon aşılamalı değil mi?


Köy pazarı diye bir bölgemiz var. Güya köylü tarlasında, bahçesinde ürettiği ürünü yayıldığı yerde, moda deyimle "organik" ürün diye satıyor. Alıcıları da bir hayli fazla oluyor. 
Hani televizyonlarda uzmanlar çıkıp "şu zararlı, bu zararlı. Her şeyin organiğini yiyin" diyerek fetva veriyorlar ya.
Bundan köylü kardeşlerimiz maşallah iyi nasipleniyor doğrusu. 
Mısır, patates, fasulye, elma, aklınıza ne gelirse, her ürünü organik diye satıyorlar. 
 
Tam beş yıldır mısır yiyemiyorum. Közleme, haşlama her türünü sevdiğim yiyeceklerdendi mısır. Allah'ın yarattığı en verimli ürünlerdendi. Ama ben tadına hasret yaşıyorum. Niye mi yiyemiyorum? Hayır, sağlık sorunlarımdan dolayı değil.
 
Bu köy pazarlarından beş yıl önce 'organik' diye aldığım mısırı ocakta kaynattım. Mübarek nimet beş dakikada hamur gibi oldu. Ne kadar pişiyen diyorsunuz, gazdan tasarruf yapıyorsunuz, ama sonrasında sağlığınızı heba ediyorsunuz. Bir ısırık sonrası tencere dolusu mısırın hepsini tatlı tadı yüzünden çöpe attım. Allah beni affetsin, o mısırı hayvan önüne dökmeye arlandım. 
 
Ben bu organik işinde bir cinlik seziyorum. Kurnaz akıl girmiş devreye, 'köy pazarı' diye bir yerler kurmuş, köylü ürettiği ne varsa getirip buralarda aracısız birinci elden satıyor. Üstelik pazarda satılanların iki katı fiyatına. Neden mi? Organik ayrıcalığından. 
"Birileri 'organik' ayağına bize yanlış alış veriş yaptırabilirler," diye. Şeytan girdi aklıma, Evhamlandım. 
 
Kendisinden sürekli yumurta alış verişi yaptığımdan dolayı, tanıdığım bir köylü vatandaşa sordum: 
-"Köyde yetişen her şey gerçekten organik mi?"
Köyünden getirdiği ürünlerin satıcısı bana dürüstçe dedi ki: 
-"Yumurta dışında bizim sattıklarımız da doğal sayılmaz abla. Çünkü tohumları dışardan geliyor ve ziraat müdürlükleri bize ithal tohumları kullanmamızı mecbur kılıyor."
" Ee, yumurta da doğal sayılmaz o zaman. Tavuklar sizin yetiştirdiğiniz ürünlerden nasiplenmiyor mu? O ürünlerde hormon yüklü tohumlardan meydana gelmiyor mu? Onları didaklayan tavuğun, gıdaklayarak yumurtladıkları nasıl organik olsun?"
 
Bu sorularım karşısında satıcı suskunluğa büründü. Yumurtaların parasını alıp cebine koyarken, "biz ürünü temiz yetiştiriyoruz abla, müşteri güvenebilir" dedi.
"Size elbet güveniyoruz da" dedim. Lafımın ardını getiremeden, köylü vatandaş şu sözlerle araya girdi."Yetkililer köylüye bir yer kurmuş, köyde üretilenler burada satılsın buyrulmuş. Bunu duyan bizlerde yetiştirdiklerimizi getirip satıyoruz işte. Ne yapalım?"
 
Onun "Ne yapalım?" sorusuna da ben cevap vermekte aciz kaldım. Öyle ya, hibritli tohumu gidip dışarılardan alıp gelen köylünün kendisi değildi ki:
"Desene sen de ürettiğini gönlünce yiyemiyorsun" dedim. O gelen bir başka müşteriyle ilgilenmeye koyuldu.
 
İthal olan tohumlar laboratuvar ortamında hormon aşılamalı değil mi? 
 O zaman köylü vatandaşın bazı semtlerde kurulan pazarlarda her sattığı mahsulün nesine organik deniliyor, anlamadım. Dolayısıyla günümüzde beslenmemize yönelik satılan hiç bir ürün organik olamaz. 
 
Yanlış mı söylüyorum? Kendimce bir düşüneyim. Gübre mi organik, desek; hayvanlara verilen yem de ithal olunca, dışkıları nasıl organik olsun? 
Eee, sineğe, böceğe, kurda, güveye karşı da mutlak ilaçlama var. Zira ilaçlama yapılmasa hiç bir sebze meyveden istenilen ürün alınmaz. Bu durumda sanırım sadece sularımız organik. (Gerçi ona da ilaçlama yapıyorlar.) Kendimizde ağızdan gün boyu pek çok ilaç alıyoruz, yoksa bizde mi hormana bürünüyoruz?
Allah'ım yarattığın gibi organik olarak sana gelmek istiyorum, dünyalıklar izin vermiyorlar.
 
Ayfer AYTAÇ - ayferaytac.com
 
 
Toplam blog
: 622
: 205
Kayıt tarihi
: 08.12.14
 
 

Gazeteci-yazar ..