Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ağustos '21

 
Kategori
Çevre Bilinci
 

ORMAN YANGINI

 

 

Bir tarafta can pazarı,
Her tarafı sarmış alev!
Bir de genişlerse yangın
Korku dolaşır ev ev…

 

Mümtaz Zeki Taşkın

                                                                       ***

Önlem almak, yangını söndürmek kadar önemlidir./ Rüzgâr mumu söndürür, yangını alevlendirir. / Hiçbir şey acıdan daha hızlı gelemez. / Elinle yaktığın ormanı, gözyaşınla söndüremezsin!

     *

Güzel yurdumuz, 28 Temmuz - 1 Ağustos 2021 tarihleri arasında çıkan 112 orman yangını ile umarsızlık içinde!  Manavgat’ta başlayan orman yangını tüm ülkemize yayıldı! Manavgat'ta başlayan ve şimdilerde de süren yangında 3 kişinin hayatını yitirdiği bilgisini edindik. Sayısız mal ve canların yandığı da bir başka felaket görüntüsü! Can ve canlı kaybımız, içimizi acıttı!  Söndürme çalışmaları havadan ve karadan sürüyor. Yangın bölgesi dünden bu yana yoğun duman altında. Manavgat kent merkezine kül yağdığı belirtiliyor. Akseki'deki yangının Oymapınar Barajı'ndaki Hidroelektrik Santrali'ne doğru ilerlediği öğrenildi.

Devasa alevler, saatte 80 kilometre hızı bulan rüzgârın etkisiyle yayıldığı, Binlerce ormancı, 2 İHA, 3 uçak, 38 helikopter, 1 İnsansız helikopterle yangının önlenmeye çalışıldığı edinilen haberler arasındadır.

Marmaris'te çıkan orman yangınına gönüllü olarak yardım eden Şahin Akdemir, 25 yaşındaydı. Motosikletine alabildiği kadar içme suyu alıp itfaiye ekiplerine taşıdı. Ancak bölgeden ayrılmaya çalışırken kaza yaptı, yaralanan Şahin Akdemir, alevlerin arasında kalarak hayatını kaybetti! Akdemir'in son paylaşımı ise tüm Türkiye'yi duygulandırdı!: “Su taşımaya devam, yangıncılara su taşıyacağız yine, Allah hayırlarımızı kabul eylesin…”

Güzel yurdumun ciğerleri yanıyor! Binlerce dönüm ormanlık alan alevlere teslim oldu. Adana, Antalya, Kayseri, Kütahya, Mersin, Muğla, Osmaniye olmak üzere onlarca yangın çıktığı, diğer yerleşim yerlerimize de sıçradığı medya ortamından, tv kanallarından ve internet ortamından duyurulmaktadır!

Türkiye'nin 112 yerinde çıkan orman yangınlarının 107'si kontrol altına alındığı, Kimi illerimizde yangının sürmekte olduğu, alınan haberler arasında yer almaktadır.

Durum böyleyken, turizm merkezleri başta olmak üzere onlarca noktada başlayan orman yangınlarının çıkış nedeni gizemini koruyor. Bilim insanlarının iklim krizi değerlendirmesine koşut sabotaj olabileceği vurgusuna da güçlü neden olarak bakılmaktadır.

    ***

Aşağıdaki atasözü ve özdeyişler; olumlu yönlendirme yapar, kızıl karabasana yakalanmayız ya da bu acımasızlığa olumlu yönde vurgu yapar düşüncesine dönüş ile yazımızı noktalayalım.

Ateş eken yangın biçer.

Atasözü

Dört şeyin küçüğü olmaz; yangın, hastalık, düşman ve borç…

Beydaba

Yangın, doğal olmayan en büyük felakettir.

Urgel Foix

  *

                                                                   Orman Yangını

Acı büyük, feryatlarda karşıdaki orman
Hangi hain, ateş saldı onun yüreğine
Yamaçlar ve tepe bak duman duman
Helikopter, su alıp boşaltıyor yangın yerine.

‘Tez sönse bari’, demeden edemiyor insan
Yeşil gözlü canan, sevdiğini kaybetti o an
Öyle ki, tarifsiz acılarda insan olan insan
Acının ağırlığı çöreklendi yeşilin can evine.

       Muhsin DURUCAN 

 

       *

 

 

 
Toplam blog
: 782
: 1295
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..