Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Şubat '17

 
Kategori
Öykü
 

Öykü

Öykü
 

Öykü


Öykü deyince
 
Öykü şiire en yakın türdür. Bu yakınlık her iki türdeki dilin kullanımından kaynaklanıyor. Dili yoğun, ekonomik kullanmak anlatıma derinlik kazandırdığı gibi okuru da gereksiz okumadan kurtarıyor.
 
Bunu en iyi başaran kuşkusuz şiirdir. Ancak, öykü de bu yolda şiire çok yakındır. Öykü dilbilgisel kurallarla kuşatılsa da şiire olan dostluğundan ayrı düşmez. İster olay, ister durum öyküsü olsun yazar dilini özenle seçer. Sözcükleri yerinde kullanmayı amaçlar.
 
Dünya yazınında olay öyküsünün kururcusu Guy De Maupassant ile durum öykücüsü Anton Çehov’un açtığı bu yoldan giden öykücülerimizden Ömer Seyfettin, Sabahattin Ali olay; Memduh Şevket Esendal, Sait Faik Abasıyanık durum  öykü türlerinde öykücülüğümüzün temel taşlarıdır. 
 
Bu seçkin yazarlarımızdan bu yana öykücülüğümüz büyük kazanımlar elde etmiştir. Bugün Türkçeyi başarıyla kullanan yazın adamlarımız Türkçeyle şiir, öykü yazılabileceğini kanıtlarcasına özgün ürünler vermektedirler.Türkçenin anlatım gücünü böylece kanıtladılar.
 
Şiir, öykü kardeşliği yüz akımız. Bir yandan dilimiz gelişirken, diğer yandan bu türlerde ürünlerimiz çoğalıyor. Bu çoğalma,  öykü yazarlarımızı nitelikli olma yolunda dile özen göstermeye çağırıyor. 
 
Türkçe, öykü türünde anlatım yetkinliği kazanırken öykü denizine bir taş da ben atayım dedim ...
 
Toplam blog
: 1064
: 732
Kayıt tarihi
: 24.03.12
 
 

Türkay KORKMAZ, umuda yolculuğu ertelemez. Mermeri delenin damlanın sürekliliği olduğunu bilir. Y..