Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Aralık '15

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
57
 

Öyle bir durumda kaldığında o suçu kendisinin de işleyeceğini söyleyenin hukuki durumu nedir?

Öyle bir durumda kaldığında o suçu kendisinin de işleyeceğini söyleyenin hukuki durumu nedir?
 

Sözle suç oluşmaz da “bana şunu yapsın öldürürüm” tarzı beyanlar da masum değil. Kızgınlıkla söylenmiş diye geçiyoruz ama bugünün potansiyel katili yarının katilidir. Ve böyle konuşanlar potansiyel katildir.

Bizi yanıltan “eylem gerçekleşmeden suç oluşmaz” yaklaşımı. Adam “bana şunu yapsın öldürürüm” diyor. Onu yaptığı zaman da öldürüyor. Yani bu tür nefret söylemlerinin yaygınlaşmasına izin verip toplumsal karakter haline gelmesine izin vermek suç toplumunun önünü açar.

E napalım adam böyle dedi diye tutuklayamayız ki… Niyetini belli ediyor. Suça meyilli olduğunu ortaya koyuyor. Böyle yapmak gerekir diyor biraz da. Yani suçu övüyor.

Artı bu sözler kızgınlıkla söylenmiyor, söyleyenlerin gerçek yapısı ve niyeti bu. Laf olsun diye söylemez, görüşü budur. “İnsanları sözlerinden dolayı suçlayamayız” Söylenen söz bir şeyi işaret ediyorsa suçlarız “bana şunu yapsın öldürürüm” Onu yaptığı zaman öldürecek, böyle bir şey nasıl boş bırakılır.

Böyle sözler söyleyen kimseler listeye alınır. Konuşulur, terapi yapılır, gerekirse tedavi edilir. “bana şunu yapsın öldürürüm” ruhsal bozukluğun işaretidir çünkü.

Yani tutuklayamayız, hapse atamayız ama tümüyle boş bırakmak da yanlıştır. Bizim hatamız bu anlamda söylenen sözleri sadece söz olarak görmektir. Karısına namussuzluk yaparsan seni öldürürüm diyenler böyle bir şey olduğunda öldürebilir. Zaten bunlardır öldürenler. Ben böyle söylenen sözlerin boş bırakılmaması gerektiğini düşünüyorum.

Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Doğru söylüyorsunuz, hapse atmamalı tabi ki ancak mutlaka dikkate alınıp eyleme dönüşmesine engel olunmalı, bundan önce de ailede eğitim, okulda eğitim ve öğretim toplumda eğitim, çocuğu sokağa gönderirken anne "dövülmeyeceksin döveceksin" diye çıkarıyor. Konuşup sorunu çözebilirsin demek yerine, çocuğuna oyuncak dahi olsa silah alan, küfür etmesinden zevk alan ailelerde yetişen çocuklar şiddete daha meyilli oluyor. Elinize sağlık saygılar

Cemile Torun 
 05.12.2015 0:41
Cevap :
Bu güzel yorum için sağ olun Cemile hanımcığım.  05.12.2015 13:44
 

Kerim Bey, önceden söylese de söylemese de çoğu insanda böylesi bir potansiyel vardır, dahası sosyal çözülmenin yaşandığı toplumlarda bu oran giderek artar. Hukuk ve de hukukçu bununla ilgilenmez; ama medeni kanunun reşit saymadığı 12 bilemeden 13 yaşındaki kız çocukları konusunda da ‘rızası var’ indirimi yapar. Merak ediyorum bunu nasıl yaparlar? Ele aldığın konuyla ilgilenmemeleri doğal, işlenmiş bir cinayetin bile söylentisinden çok somut delilini ararlar; çünkü kanun öyle diyor. Benzer kanun reşit olmayan bir çocuğun hukuki eylem doğuracak bir eylemde bulunamayacağını da söylüyor, gel gör hukukçumuz ‘rızası var’ diyor. Eğer toplum ilkeli bir şekilde birbirinin hak ve de hukukunu korumuyorsa, hukuk sistemi de korumuyor, sadece mahkeme kapılarında ikinci bir mağduriyet daha yaşatıyor. Bir toplum haksızlık hukuksuzluk yaparım endişesiyle kılı kırk yarmadığı sürece ki buna yargıçlar da dâhildir, sürer gider beşeri hayatın bu maskaralıkları. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.

Rıza Üsküdar 
 04.12.2015 14:59
Cevap :
Çok emek verilmiş,analiz edilmiş güzel bir yorum.Bir kaç defa okudum. Teşekkür ederim sayın yazarım.  05.12.2015 14:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6285
Toplam yorum
: 15345
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 632
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster