Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Şubat '15

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
1288
 

Özeleştiri

Özeleştiri
 

Suçlayacak birini arıyorsan, buna kendinden başla istersen... Bak, ayna seni gösteriyor çünkü.


Dili uzun olanın en kolay yaptığı şeydir eleştiri... Özünün farkında değildir çoğunlukla eleştiren... İnsanın gözü, kendi içinden çok dış dünyaya bakar. Kendini silkelemekten daha kolaydır laf sokmak...

Kişinin gelişmiş bir özeleştiri gücüne sahip olması, biraz da içinde yaşadığı ülkeye bağlıdır. Kendine güvenli insanlardan oluşan toplumlarda, özeleştiri, hem doğal hem zorunludur. Çünkü özeleştiri yapabilmek; kendiyle barışık, dünyaya açık, çevresiyle ilgili bir kişilik gerektirir.

Bu bakımdan, Türk toplumu, Ortadoğu'dan ileri olduğu kadar, gelişmiş batılı toplumların gerisinde kalır. İnsanımız; kendinden önce başkalarını suçlamaya daha yatkın, daha gönüllü... Sen suçlusun, demek; sorumluluğu üzerine almaktan daha zahmetsizdir çünkü.

Özeleştiri yapan insan: Vicdanlı ve adil olmalıdır ki, iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batırabilsin. Gerektiğinde, sorumluluk üstlenebilsin. Başkalarına gerek duymadan, kendini sorgulayabilsin korkusuz ve tarafsızca... Özeleştiri yetisi gelişmiş kişinin empati yapabilmesi gerekir. Kendini başkasının yerine koyamayan, hatayı özünde arayacak cesareti, olgunluğu hiçbir zaman gösteremez. 

İnsani ilişkileri güçlü olanların en ortak yanıdır, özeleştiri yapabilmeleri... İnsan, karşısındakinin gerektiğinde kendini de eleştirdiğini bilirse, daha sıcak, daha samimi, daha "kendi gibi" davranır.

Tarihe mal olmuş önderler, özeleştiri yapabilen insanlar arasından çıkar. Gerçek liderler, "insan olduklarını" hiçbir zaman unutmazlar çünkü.

Eğitimli, donanımlı, varlığını anlamlı kılmış her insanın başvurduğu bir akıl yoludur özeleştiri...

Her ne kadar insanlar başkalarını suçlamayı tercih ediyorsa da, kişisel eleştiri, aklın gereğidir. Özeleştiriye sağlam bir vicdanla güçlü bir adalet duygusu eşlik eder çünkü.

Her ne yaparsan yap, her ne söylersen söyle; günün sonunda, kendi eleştirini yapmayı ihmal etme.

Varsın kimse görmesin kurduğun vicdan mahkemesini... Varsın mahreminde kalsın kendine salladığın oklar... Yeteri kadar cesaretin yoksa, ulu orta değil, kendi kendine al ifadeni; fark etmez.

Önemli olan, vicdanının terazisine vurabilmektir ruhunu... Arada duygusal davranıp şaşırtsan da ibreyi; sonunda mutlak bulacaksın doğruyu...

Kendi sorgunu yap ki, başkalarının sözü ağrına gitmesin. Kendini gözden geçir ki arada, el alem söylemeden görebil eksiğini...

Özeleştiri, galip başlatır seni oyuna. Sonrası senin elinde... Bazen takılıp düşecek, arada golü de yiyeceksin. Ammaa... eleştirel aklı eksik etme yanından... Özeleştiri, senin en güçlü yanındır çünkü.

Not: Yazıda kullanılan görsel internetten alınmıştır.

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli yazarım, ÇAMSARI, özeleştiri konusundaki, doğruları yansıtan bu samimi yazınızı okurken, diğer bloglarınızda olduğu üzere büyük bir zevk aldım. Varlığınız ve sağlığınız daim olsun. Gerçekten de dile getirdiklerinizi bir kaç kelime ile teyid etmek gerekirse, ÖZELEŞTİRİ; Aynaya baktığınızda, kendinizi erdem, samimiyet ve bütün inançlarınızın sentezi içindeki değerlerin birikimden geçirdikten sonra, empati ile kendinizi görebilmeniz ve doğru kararı verebilmeniz ile kimliğini bulur. Selam ve saygılarımla. Refik BAŞDERE

Refik Başdere 
 04.02.2015 3:11
Cevap :
Yazılarımı güç veren, değer katan, onların anlamını ve derinliğini zenginleştiren düşüncelerinize, sonsuz Cemce sevgilerimle...  05.02.2015 21:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1349
Toplam yorum
: 3614
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1745
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster