Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Eylül '06

 
Kategori
Pazarlama
Okunma Sayısı
17642
 

Para kazandıracak cin fikirler - 1

Para kazandıracak cin fikirler - 1
 

Eminim bir çoğunuzun aklından daha fazla yada alternatif para kazanma yolları geçiyordur. Aslında gerçekten bir şeye odaklanan ve gerçekten isteyen için bir çok yol mevcut. Umarım aşağıdaki önerilerim işinize yarar. Benim açımdan işinize yaraması, uygulamanız yada size en azından başka konuda ilham vermesi olacaktır.

Öneri 1 - Kendi Gazetenizi çıkarın

Gazete çıkarmak normal bir gazete çıkarma prensibi ile yanıdır. Basit olarak; gazete tanesi çok ucuza bazılan ancak içine yüksek bedellerle reklamlar alınarak kara geçilen bir model. Her ne kadar Türkiye’de tek bir gazete dışında oturmamışsada “abonelik” satışıda gazete için önemli bir unsur.

Önerim şu: Oturduğunuz mahalle, tatil sitesi, kasaba vb. için bir yerel gazete çıkarmak. Eğer bulunduğunuz yerdeki tüm oturanlara ulaşabilecek(evlerin kapısının altından atmak, cami çıkışlarında dağıtmak, market vb. yerlerden bedava alınmasını sağlamak vb.) bir gazete çıkarırsanız yine yerel esnaf tarafından o bölgedeki herkese ulaşabileceğiniz için reklam alabilirsiniz. Gazetenin formatı sadece okunabilecek şekilde düzgün olmaldır, piyasadaki gazeteler gibi büyük değil.

Yada spesifik bir gazete olacak: hayvan saipleri için, çiçek severler için, sudoku oynayanlar için vb.

Unutmayın: Siz günlük haberin okunduğu büyük gazeteler ile rekabet etmeyeceksiniz.

Öneri 2 – Kaza Kılavuzları

Bu öneri aslında biraz avukatlara yönelik. Bir kitapçık düşünün içinde kaza durumunda ne yapılacağı, ilk yardım, kaza oluşmaması için alınacak önlemler, hastahane ve acil servis numaraları, bu tip durumlarda sigortadan nasıl yararlanılabileceği ve hukuki olarak yapılabilecekler yer alacak.

Aslında ihtiyaç olduğunda nasıl avukata gidileceğini anlatan ve herkesin elinin altında olması gerekenbir kitapçık olacak. Bedava olarak dağıtılacak ve kitapçığa bir sponsor bulanarak kar elde edilecek.

Ayrıca kolay anlaşılır hukuki kılavuzlar insanların yasal yolladan haklarını nasıl arayabilecekleri vb. konularda aydınlatıcı küçük el kitapçıklarıda düşünülebilir.

Öneri 3 – Enteresan Kart Programları Üretmek

Örneğin hayvanseverler diye bir kart programı başlatıp bu karta sahip olanların bu konuda bir çok yerde indirim, taksit vb. alması sağlanabilir. İndirim veren yerden bu konuda tanıtımını yapmak için ve programın devamı için destek alınabilir ve gelir modeli yaratılır.

Aslında bu tip uygulamalar taraftar kartı ve kredi kartı birleşimi olarak uygulandı ama benim burada kastettiğim çok daha niş ve küçük, spesifik ilgi gruplarına yönelik uygulamalar.

Öneri 4 – Takip Servisi

Şimdi diyelim ki bir kuaföre gittiniz saçınızı yaptırdınız yada ayakkabı mağazasına gidip beğendiğiniz bir ayakkabı aldınız. Aradan bir süre geçikten sonra bu mağaza sizin tekrar geri gelmeniz için bir şey yaptı mı? İşte takip servisi bir mağaza yada işletmenin gelen müşterilerinin daha sonra aranması, onlara yeniliklerin haber verilmesi vb. takip işini yürütür. İnanın bu işe ikna ettiğiniz mağazaların işininde ikiye katlandığını görebilirsiniz.

Öneri 5 – 2. El Satışı

Çevrenizdeki kullanılmış eşyaları(bilgisayar, cep telefonu vb.) satın alıp açık artırma sitelerinden satabilirsiniz. (Ör. Gittigidiyor.com, hemalhemsat.com, nevaria.com vb.)

Öneri 6 - Merhaba Servisi

Diyelim ki mahallenize sokağınıza yada yaşadığınız siteye yeni biri taşındı. Siz çevredeki lokanta, market, kuru temizlemeci vb. tüm esnaftan alacağınız küçük bir bedel kaşılığı bu yeni taşınan kişiye “hoşgeldin” ziyareti yapıp o bölgede neyi nereden alması ve yapması gerektiğini anlatabilirsiniz. Bu hizmeti özellikle elektrik, su ve gaz idaresinin nerede olduğu dahil olmak üzere yapılması benim çok hoşuma giderdi doğrusu. Ayrıa site yönetimleride bu tipte kılavuzları esnafı sponsor ederek hazırlatıp yeni taşınanlara verebilirler.(Böyle site dergileri mevcut)

Öneri 7 – Bedava Tebrik Kartları

Aslında bununla ilgili İstanbul’da çeşitli örnekler mevcut ama ben başka bir şey önereceğim. Örneğin bir okuldaki resim yarışmasının birincilerini tebrik kartına basıp okul yararına okul içerisinde satmayı okul yönetimi düşünebilir. Bir işletme kendi ürün ve dükkanı ile ilgili görsellerden tebrik kartı yaptırıp dağıtmak isteyebilir. Bir çocuk annesine ve babasına kendi resmi olan bir tebrik kartı göndermek isteyebilir. Aslında ihtiyacınız olan küçük bir dükkan, bir yazıcı.

Öneri 8 – Günlük Çocuk/Yaşlı Bakımı

Sizin kendi çevrenizde rahatlıkla yapabileceğiniz bir hizmet. Gece bir yere giden ebeveynlerin çocuklarına birkaç saatliğine göz kulak olmak. Buada çocuk, yaşlılar ve hatta hayvanlar bile söz konusu olabilir. Böyle bir şey yaparsanız daha önce baktığınız kişileri referans olarak vermeyi unutmayın.

Sizin de böyle önerileriniz varsa neden paylaşmıyorsunuz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Savaş bey yazı dizinizi çok beğendim ve arkadaşlarımada çıktısını alıp gösterdim bir arkadaşım evde oturuyor eşi çalışmasına izin vermiyordu.sizin yazzılarınızı okuyunca mahalenin bakkalıyla anlaşıp haftada üç gün yemek yapıyor bakkaldamahalledeki öğrencilere vebekar yaşayanlara satıyor,başka bir arkadaşım evdeki bilgisayarıyla tez yazmaya başladı.elli beş yaşlarında durumu çok iyi ama kocası çok cimri olan teyze evde ceviz çiziyor lokumcular için sizin yazılarınızı göstermiştim bu insanlara böyle güzelliklere katkıda bulundunuz siz yazdınız biz güzel düşüncelerinizi başka insanlara aktardık.eleştiri yaparken kırıcı değil yapıcı olmak gerekir sizden daha da çok cin fikirler bekliyoruz.

Havva 
 29.01.2007 14:04
Cevap :
İşte şimdi gerçeten çok mutlu oldum. Yazıların işe yaraması, birilerinefaydasının dokunması kadar güzel bir şey olamaz.  29.01.2007 14:53
 

Size çok teşekkür ediyorum. Hem sürükleyici bir yazı dizisi yarattığınız, hem yaratıcılığımızı körüklediğiniz hem de bu fikirlerinizi paylaştığınız için.. Eminim pek çok insan farklı olmak ve kendi işinin sahibi olmak ister, ben de dahil. Bu düzen içerisinden sıyrılıp, kendine farklı bir yön çizmek isteyenler için cesaret verici. Bir kez daha teşekkürler!

Semra Beyazıt 
 28.01.2007 15:22
Cevap :
Sadece farklı bir bakış açısı ve ilham vermeye çalışıyorum. Eleştirenlerde oluyor niye yazıyorsunuz diye. Umarım sizde yarattığım pozitif etkiyi başkalarındada yaratırım  28.01.2007 18:14
 

Geçenlerde size bu yazınızla ilgili bir yorum yazdım ama cevabımı alamadım.Sizin bazı fikirlerinizi kaynak göstererek blogumda yayınlamak isterim.Eğer izin verirseniz. www.blogcu.com/argeok Mutlaka cevap bekliyorum muhammet_ok@hotmail.com

Morfikirler 
 27.09.2006 14:23
Cevap :
Tabiki memnuniyetle yayınlayabilirsiniz  27.09.2006 16:06
 

Valla benim bugün düşündüklerimin bir kısmını burada görmek çok güzel...Tek deli olmadığıma sevindim... Bu gazete işini biraz geliştirmek lazım...Ona başka şeylerde eklemek lazım...Ben onlarıda düşündüm esasında ama burada söylermiyim hayır? Doğru yolda olduğumu görmek güzel,sizde doğru yoldasınız...Hayırlı yollar:-)

Dünden bugüne... 
 07.09.2006 0:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5357
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster