Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

AYFER AYTAÇ GAZETECİ YAZAR

http://blog.milliyet.com.tr/ayferaytac

09 Mayıs '19

 
Kategori
Ramazan
 

Ramazan'ın Değerini Bilmeli

GÜNAH ÂLEMİNDE SEVAP PAZARI KURULMUŞ 
BİR ŞEY ALMADAN BAKIP GEÇMEK OLUR MU?
 
Ramazan ayının bugün dördüncü günü, çevremizde gördüğümüz kadarıyla da herkes gücü yettiğince ibadetini yapıyor.
 
Oruçlu insan sayısı geçtiğimiz yıllara oranla çok fazla artmış görünüyor. “Elhamdülillah Müslümanız elbette öyle olacak” demeyiniz. Geçtiğimiz yıllarda sokakta sigara içen insanların sayısı hiç te küçümsenecek oranda değildi. Dinde zorlama olmaz, üstelik bizim dinimiz müspet yönde, kimseyi “Oruç tutacaksın, namaz kılacaksın.” diye, kimsenin zorlamaya hakkı yoktur. İbadet Allah’la kulun arasında olan bir bağdır. Bu bağın yakınlık derecesini biz bilemeyiz. Yüce Allah’ın katında, hiç meyhaneden çıkmayan insan, başını secdeden kaldırmayandan daha hayırlı olabilir. Bunu biz bilemeyiz ve bu konuda, insanları eleştirme ve yönlendirme hakkına da sahip değiliz.
 
Zaten en güzel donanımlarla en yüksek mertebeye layık bulunup yeryüzüne insan olarak gönderilmiş olan biz canlılar, aklımızla ve fikrimizle şunun bilincinde olmalıyız. Biz dünya ya gönderilmişsek ve bir daha gelme şansımız yoksa, bu bir kez gelişimizi çok iyi değerlendirmemiz gerekir. İyi insan olmayı başarmışsak, iyi şekilde yaşamayı da hak etmişiz demektir. Herkes yeryüzüne iyi olarak gönderiliyor şüphesiz, kötülüğü ergenliğe eriştikçe öğreniyoruz, sonra da olgunlaştıkça bu öğrendiklerimiz kötü huylar olarak üzerimizde kalıyor. Ramazan ayları bu kötü addettiğimiz huylarımızı üzerimizden atmaya vesile olacak iyi bir fırsat. İnsanoğlunun değişmesine, kötülüklerden arınmasına, yenilenmesine, ruhunu ve bedenini kötülüklerden arınmasına yönelik, her Ramazan ayı kaçırılmayacak bir fırsattır, erişebilene ne mutlu. 
 
Aslında her yeni güne sağ olarak başlamak, her nefes alış, günahlardan silkinmeye bir fırsattır. Hadi bu fırsatı günlük hengâmeler içinde fark edemiyoruz diyelim. Ama Ramazan ayı apaçık iki ay öncesinden geleceğini duyurarak geliyor. Recep, Şaban ve Ramazan… 
 
Bu aylar insanoğluna “Günah âleminde sevap pazarı kurulmuş, insanlık için etrafa iyilik incileri saçılmış, üstelik alış verişi zahmetsiz, parasız pulsuz. Bir ay süresince açık olan bu pazara bakıp da, almadan geçmek olur mu?” dercesine tüm tövbe kapıları açık olarak sunulmuş. 
 
Rus pazarına gidildiğinde bile çar-çaput da olsa bir şey almadan dönülmüyorsa, her tezgahta güzellik sunan böyle bir Pazar yerinden boş dönmek olmaz, bu fırsatı iyi değerlendirmemiz lazım. Bizden istenen iyi insan olmak, iyi insan olmanın da çok özel şartları bulunmuyor. Elini, dilini, gözünü, kulağını haramdan sakınmak. Bu kadar basit. Bir yerde dedi-kodu mu var, hemen oradan uzaklaşacaksın dinlemeyeceksin, bu davranış kulağı kötülüğe kapatmak olur. Bir yerde albenili bir menfaat mi var, elini, gözünü sakınacaksın. Hemen uzanmayacaksın, uzaklaşacaksın. Yani kendini çekici olan her şeye karşı tutacaksın, orucun anlamı budur işte tutmak. Yüce Allah kullarını kötülüklere karşı siper olsun, haramın karşısında kendini tutmaya karşı vesile olsun diye orucu ve namazı farz kılmış. Oruç tutan, namaz kılan kulum kötülüklerden sakınır, demiş.
 
Ancak çevremizde gördüğümüz kadarıyla nice oruç tutan namaz kılan insanlar hala birbirlerine karşı hoşgörüsüz, öfkeli ve eleştirisel. Âdeta negatif elektrik yüklü insanoğlu. Bize örnek olacak, değer verdiğimiz, kanaat önderi gördüğümüz hocalar bile, ele verir talkımı, kendi yutar salkımı hallerinde. Hal böyle olunca insanoğlu boş vermişlik gafletine düşüyor. İster istemez günaha giriyor.
 
Oysa oruç tutan, namaz kılan bir kimse çevresindekiler hakkında asla kötü düşünmemeli, aksine kötü bildiği kişiyi güler yüzle, dostane uyarıda bulunmalı, kendisi olumlu davranışlarıyla iyi örnek olmalı. 
 
Düşünün bir insan namaz kılıyor ve karşısındaki insana “Sen niye namaz kılmıyorsun, “diyor. Sorma şekli bile adaba aykırı, azarlar gibi. “Sana ne?” denilse ne cevap verecek, belki de tersleyeni o da tersleyecek. Kıldığı namaz, namaz olur mu o zaman? Bunun yorumu da bize düşmemeli elbet. Doğrusunu şüphesiz Allah bilir. Ama mantık, namaz kılan insanın başkalarına karşı kırıcı eleştirilerde bulunmaması gerektiğini söylüyor. 
 
 
Ayfer AYTAÇ
 
Toplam blog
: 622
: 205
Kayıt tarihi
: 08.12.14
 
 

Gazeteci-yazar ..