Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Nisan '21

 
Kategori
Ramazan
 

Ramazan ve Vahiy

Kitabınız kuran in bir ismi mi vardır.  İlk akla gelecek ismi nedir diye kendime soruyorum.  Cevap genelde aynıdır. Kuran Kerim’dir.  Şu soruyu sordum kuran a başka isimlerinde   var mıdır?   
       Öncelikle şuna vurgu yapmalıyım.  Kuran in isimleri kelimeleri bile zihinlerimizde yabancıymış. Rabbimizin kitabını nasıl  tanıttığını cevabidir. Bir kitap sunuyor. Ne gibi isimleri var ne gibi sıfatları var.  
   Kitabın içeriğine  daha girmeden sadece isimleri bilmek, insana nasıl bir şahsiyet inşa edeceğini anlatır. Kerim kuran derken ,kuran in ikramlarla dolu bir kitap olduğunu anlatır. İkramlarla dolu kitaba muhatap olmak  kişiyi ikram eden şahsiyetlere  dönüştürür.   
    Şimdi kuran in birebir öğrettiği özel isimleri neler ona bakalım. 
Kur'an i kerim.
Vakıa Suresi.77:
56.77: muhakkak o, elbette çok şerefli bir Kur’an’dır,
 
Hicr 87.ayet Kur’ani Azim. 
15.87: Ant olsun, biz sana tekrarlanan yedi ayeti  ve büyük Kur'an'ı (kuran i azim) verdik.
 
 Kuran i hakim. 
Yasin Suresi.2:
36.2: Hikmet dolu Kur'an'a ant olsun ki.
 
Özel isimler çeviri yapılmalı mı  buraya bir sual bırakıyorum.  
 
   Kaf suresi kur'ani mecid. Şeref katan bir kitab. Insanlar ne yaparsa şeref kazanır? 
Kuran i mecid in öğretilerini hayatına taşıyarak mecid karakterler olmayı sağlar. Bu isimlerin bize sunduklarını söyle düşünebiliriz. Kur'an'ın bu isimleri bize kitabımızın nasıl bir kitap olduğunu tanıtırken aynı zaman da  bizler de bu kitap ile isimlendiğimiz de ya da sıfatlandığımız da aynı isim ve sıfatları bizde üzerimizde taşıyabiliriz. Bunlar bizim için büyük büyük ikramlar değil midir? hamdolsun!
      Kuran i zizikri.zikir sahibi kitab..
 
Sad Suresi.1:
38.1: Saad. O şanlı, (zikir sahibi) Kur'ana yemîn ederim ki,
    
Kaf Suresi.1:
50.1: Kaaf, o çok şerefli Kur'ana yemîn ederim olsun.
 
Kur an i mecid ismi iki kez vurgulanıyor.  Bu da bir dipnot olsun.
 
Yasin suresi 69. Da Kuran i mübin.  Apaçık kuran demektir. Kutsal kitab anlaşılmaz dusuncesini reddeden bir ismi Elbette ki kutsal ama neden apaçık sorarsam.  Rabbimizin Kur'an'da öğrettiği tenzil kavramı cevap verir. tenzil bize Rabbimizden onun ilminin indirgenerek inişini anlatan bir kavramdır . Yani Rabbimizin ilmi, Vahiy tenzil olurken Rabbimizin katından olduğu gibi inmez, biz insanların seviyesine anlayabileceği seviyeye inerek tenzil olmuştur. Tenezzül edilmiştir.  Şu çağda en çok güncellenmesi gereken Kur'an'ın isimlerinden biri de Kur’an’ı mübin desek yanlış olmaz. Çünkü Kur'an'ın herkesin anlayamayacağı gibi bir önyargımız var. Kur'an'ın Mübin ismini bilmek bize bu öğretinin yanlış olduğunu  bir şekilde anlatır.
Yasin Suresi.69:
36.69: Biz, o Peygamber'e şiir öğretmedik. Bu, ona yaraşmaz da. O ancak bir zikir ve apaçık bir Kur'an'dır.
 
     Biz şimdi sadece Kur'an'ın özel isimlerinden bahis açtık diğer sıfatları ve kitap ile gelen isimlerini de girmedik bile. sıfat olarak o kadar çok geliyor ki 50'nin üzerinde birkaçına örnek verecek olursak beyan kitap, Burhan, kitap , Aziz kitap, Azim kitap , kitap,beyan kitap, meviza kitap zikir kitap, Hadi kitap Furkan kitap, müheymin kitap, musaddık kitap ,Nur kitap, Münir kitap , Şifa kitap rahmet kitap ve daha birçok sayabiliriz.sellametle...
 
 
Toplam blog
: 8
: 61
Kayıt tarihi
: 20.04.21
 
 

Kur an ile hayatına imza atmak isteyen bir kul.. kur an talebesi,hanimi,anne,eş sıfatları üzerind..