Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mayıs '07

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
411
 

Sağlıklı yaşam

Sağlıklı yaşam
 

Sigara atom bombası gibi (31.05.2007 ) Günde 1 ile 9 adet arasında sigara içen bir tiryakinin, Japonya’ ya atılan atom bombasının etkilerine maruz kalanların aldığı dozun yarattığına eşdeğer riske girdiği bildirildi. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’ nun internet sitesinde “Sigarada radyoaktivite var mıdır?” başlığı altında yer alan yazıda, sigaranın pek çok zararından birinin de içindeki radyoaktif maddelerin soluma yoluyla vücuda alınmasından kaynaklandığı belirtildi.

Bilim adamları Boice ve Lubin’in yaptıkları çalışmada, akciğer kanserine yakalanma olasılığının, günde 1-9 adet sigara içilmesiyle 4.6 kat, 10-19 sigara içiminde 7.5 kat, 20-39 sigara içiminde 13.1 kat ve 40 sigaranın üzerinde bir tüketimde ise 16.6 kat arttığının ortaya konduğu vurgulanan yazıda, bir ömür boyu günde 1 ile 9 adet sigara içiminin 3 Sv’lik (Sievert) atom bombası dozunun yol açacağı riske eşdeğer olduğuna işaret edildi.Japonya’ya atılan atom bombasının etkilerine maruz kalanların yüzde 1’inden azının bu yüksek dozu aldığı ve söz konusu dozun ancak 10 bin göğüs röntgeni çektirmekle alınabileceğine dikkat çekilen yazıda, günde 2 paket sigara içen tiryakinin akciğer kanserine yakalanma riskine eşdeğer risk oluşturan atom bombası dozunun ise anında öldürücü olduğu kaydedildi.Yiyecek, içecek, solunan havadan vücuda alınan eser elementlerin gereğinden az ya da çok olmasının çeşitli hastalıklara yol açtığının tıp dünyasınca bilindiği ifade edilen yazıda, vücudun gerekenden fazla alınan bazı eser elementleri atabildiği, ancak elementlerin bulunuş şekilleri ve vücuda girme yollarının bazen vücuttan atılmalarını engelleyebildiği belirtildi.Vücuda soluma yoluyla alınan zehirli eser elementlerin yiyecek yoluyla alınandan çok daha tehlikeli olduğu, sigarada da söz konusu elementlerden bulunduğu vurgulanan yazıda, “sigara içiminin kimyasal zehirliliğinden çok radyo-zehirliliğinin olduğunun saptandığı” bildirildi.

UZMAN DEĞERLENDİRMESİSelçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu, sigaradaki polonyum-210 ve kurşun-210 radyoaktif elementlerinin en tehlikeli radyasyon türü olan alfa radyoaktivite saçtığını söyledi.Bu radyasyon türünün gama radyasyona oranla 20 kez daha fazla kanser riskine sahip olduğunu ve günde yarım paket sigara içen bir kişinin sadece bu nedenle yılda en az 300 göğüs röntgeni çektirmişçesine kendisini radyasyona maruz bıraktığını kaydeden Prof. Dr. Uslu, “Bu gerçekten korkunç bir rakam” dedi.Prof. Dr. Uslu, yapılan araştırmalarda, sigaranın kanser yapıcı etkisinin yüzde 90’ına yakın bölümünün içerdiği alfa radyasyon nedeniyle polonyum-210 ve kurşun-210’dan geldiğinin belirlendiğini bildirdi.”FİLTRE KANSEROJEN ETKİLERİ ARTIRIYOR”“Sigaradaki radyoaktivitenin yüzde 50’sinin havada askıda kaldığını ve bu askıda kalan radyoaktivitenin de yüzde 75’inin ortamdaki pasif içiciler tarafından solunduğunu” ifade eden Prof. Dr. Uslu, şöyle konuştu:“Bu nedenle sigara içenler, özellikle bebek, çocuk ve hamile kadınların yanında sigara içerlerse onların da bu korkunç oranda radyasyonu ciğerlerine almalarına sebep olurlar ve özellikle çocuk ve bebeklerin ileride kansere yakalanma riskleri çok yüksektir.”Filtreli sigaraların veya sigaraya takılan ekstra diğer katran tutucu filtrelerin, demirci körüğü gibi sigara içenin daha fazla havayı içine çekmesine neden olacağını belirten Prof. Dr. Uslu, havadaki oksijenin de tütünün alev sıcaklığı ve yanma verimini artıracağından, tütündeki tüm radyoaktif elementlerin daha kolay buharlaşıp neredeyse tümünün solunmasına neden olacağını kaydetti.Prof. Dr. İbrahim Uslu, bu nedenle özellikle “filtreli sigara ve ayrıca sigaraya eklenen diğer katran tutucu filtrelerin sanılanın aksine kanserojen etkileri artırdığını” sözlerine ekledi.Gencimiz, yaşlımız lütfen bu uyarılara artık kulak verelim, bu zararlı alışkanlığımızı terk edelim. Bugün yayınlanan sabah TV programında "asansör kabininde sigara içen kişinin" görgüsüz olarak değerlendirildiğini unutmayalım.
Not: Resim ve metin www.arcaajans.com/ adresinden alınmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

nedeniyle yazdığınız yazıya teşekkür ederim. Sigaraya başlama çağı her geçen gün daha da genç hatta çocuk yaştaki kitlelere ulaşmış durumda. Etkin bir karşı mücadele ile sigaranın zararları, sigarayla başlayacak diğer kötü alışkanlıkların getireceği zararların anlatılması hatta ders olarak okutulması gerektiği düşüncesindeyim.

İlyas Bayram 
 31.05.2007 19:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 18
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 1433
Kayıt tarihi
: 24.03.07
 
 

12/07/1948 Gebze / Kocaeli doğumluyum. İlkokulu Yukarı Hereke ilkokulunda bitirdikten sonra astsubay..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster