Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ağustos '09

 
Kategori
Bilişim
 

Sanallaştırma niçin gerekli?

İngilizce "Server" teriminin Bilişim sektöründeki Türkçe karşılığı "Sunucu". "Sunucu" bir bilgisayar programıdır. Aynı bilgisayar içerisindeki diğer programlara ve kullanıcılarına yada başka bilgisayarlardaki diğer programlara ve onların kullanıcılarına bazı servisler sağlar.

Sunucuların birleştirilmesi, sunucu kaynaklarının organizasyon ihtiyacı doğrultusunda toplam sunucu sayısı veya sunucu yerleşkesi en aza indirgenerek etkili kullanılması için bir yaklaşımdır. Sunucuların dağınık vaziyette olması, çok sayıda kullanılan sunucunun fazla yer kaplaması ve fazla kaynak kullanılması belki iş yükünün fazla olduğunu gösterir fakat bu durum haklı çıkarmaktan ziyade bir sorun teşkil eder. Birçok şirketteki sunucular kendi kapasitelerinin %15-20 seviyelerinde çalışırlar. Bu ekonomik ortamda bu oranlar makul sayılmayabilir. İş çevresi sunucu birleştirmelerine yönelmektedirler. Böylece fazla maliyet azaltılmış olur ve veri merkezindeki yatırımın geri dönüşü artırılmış olur. Birleşmeler, sunucu kaynaklarının etkin kullanılmasında makul bir artış sağlar.

Sunucu birleşmesi durumunda CPU gibi maliyeti yüksek donanım kaynaklarının kullanımını artırmak yada daha fazla faydalanmak için daha geniş fiziksel sunucu tarafından çok sayıda küçük fiziksel sunucu değiştirilir. Donanımın birleştirilmesine rağmen, tipik olarak işletim sistemleri birleştirilmez. Bunun yerine , fiziksel sunucu üzerinde çalışan her bir işletim sistemi bir sanal makine içerisinde çalışan farklı işletim sistemine dönüştürülmüş olur. Geniş sunucu misafir gibi birçok sanal makineye ev sahipliği yapabilir. Bu fizikselden sanala(P2V) dönüşüm olarak bilinir.

Bir sanal makine dışarıdan fiziksel olandan daha kolay kontrol edilebilir ve esinlenebilir ve onun konfigürasyonu daha esnektir. Bu çekirdek geliştirmede ve işletim sistemi kurslarında öğretmede çok kullanışlıdır.

Yeni bir sanal makine ihtiyaç oldukça ön ödemeli donanım satınalma ihtiyacı olmadan dahil edilebilir. Ayrıca bir sanal makine bir fiziksel makineden diğer ihtiyaç duyulan makineye kolayca yer değiştirebilir. Örneğin, müşteriye giden bir satış temsilcisi fiziksel bilgisayarı gönderme ihtiyacı hissetmeden dizüstü bilgisayarındaki açıklayıcı yazılım ile birlikte sanal makineyi kopyalayabilir. Keza, bir sanal makine içerisindeki hata ev sahipliği yapan sisteme zarar vermez. Böylece dizüstü bilgisayarındaki işletim sistemini çökertmenin bir riski yok.

Kolay yer değiştirme nedeniyle, felaket kurtarma senaryolarında kullanılabilir. Platform sanallaştırmaya çeşitli yaklaşımlar vardır.

 
Toplam blog
: 177
: 1692
Kayıt tarihi
: 02.11.07
 
 

İlk,Orta ve Lise öğrenimi TED Kolejinde yaptı. Bilgisayar Mühendisliği lisans eğitiminden sonra E..