Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Eylül '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
101
 

Sardunya Topluluklar

Sardunya Topluluklar
 

Balkondaki sardunyamız tomurcuklandı. Açmasını dört gözle beklerken, Ege’nin sembolü çiçeğin yeşil yapraklarına dokunuyorum. Mis gibi bir koku yayılıyor etrafa. Hani biraz baharatlı gibidir de, içinizi yakmaz yine de, tam tersi bir ferahlık yayılır, işte öyle.

Sonra bir sabah tomurcukların ilki dikleniyor, sanki “ben buradayım” der gibi ve içinden nar çiçeği rengini gösteriyor. “Yaşasın” diyor kalbim, “en sevdiğim renkmiş çiçeği.”

Ve ilk tomurcuk açılıyor telaşsız. Küçücük bir çiçek aslında ama, yeşilliğin içinde fazlasıyla hissettiriyor varlığını. O öylece açınca yapraklarını, bir diğeri dikleniyor yine ve o da aynı dönemlerden geçerek açıyor. Böyle böyle koca bir sardunya öbeğine dönüşüyor hepsi. Sanırsın öyle tek tek değil de, bir anda, bütünü açıvermiş.

Beri yandan aynı sardunyanın farklı köşelerinde de faaliyet devam ediyor. Tek bir saksıda, üç beş öbek birleşip, üç beş çiçeğe dönüşüyor. Çiçeklerin kokusu yok ancak, yapraklarının dokunuşlarda yaydığı lezzetli rayiha devam ediyor.

Sonra düşünüyorum; Aslında sardunyalar gibiyiz. Her birimiz birer birey olarak doğup, büyüyor, kendimizi yetiştiriyor, bu arada da bir ailenin, bir toplumun üyesi oluyoruz.

Gerçi biz mi toplumun üyesiyiz, yoksa toplum mu bizden oluşuyor tartışılır. Hani yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan misali. Neyse…Biz yine dönelim sardunyaya.

Bu çiçeğin özelliği de yaz kış sağlam kalması. Etkilenmiyor mevsimlerden, yok olmuyor, direniyor. Olsa olsa çiçek açmıyor ama temelli de kaybolmuyor.

İnsan topluluklarının devam etmesi gibi, onlar da değişen gelişmelere uyum sağlıyor ve varlıklarını sürdürüyor, avcı toplayıcılardan, Sapiens’lere evriliyor ama insanlık devam ediyor.

Belki zaman içinde sardunyalar da evrilecek, başka çiçeklere dönüşecek ancak bir şekilde, renkler, kökler ve kokular bütünüyle, toprağın hediyeleri olmaya devam edecek. İsimler, cisimler değişse de, coğrafyalarda “işte buradayım” sesleri hep duyulacak.

Çimen Erengezgin

Mavianne bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 167
Toplam yorum
: 42
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 598
Kayıt tarihi
: 08.09.11
 
 

Yazar ve Yoga Eğitmeni ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster