Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Şubat '16

 
Kategori
Güncel
 

Savaşın yeni yüzü

Savaşın yeni yüzü
 

Einstein o ünlü sözünde "Her savaş insanlığın ilerlemesini engelleyen kötülük zincirine bir halka ekler", derken günümüz Dünya'sının düştüğü durumdan bahsetmiş. Şu an etrafımızda sadece ateş ve kan var; ne gariptir ki hiç birine kesin olarak savaş denmiyor. Üstelik bu saldırılarda kullanılan silahların çoğu, sözde 'barışçıl' olan Batılı Devletler tarafından yasak ilan edilmiş durumda. En son Rusların ,"DEAS'ı hedef alıyoruz", kılıfı altında Suriye'ye yaptığı bombalama olayında kullandıkları da buna örnektir. Sivil toplumlar; çocuk, kadın, yaşlı gözetilmeden yok ediliyorlar. Tıpkı yıllardır İsrail devletinin Filistin halkını hedef alan katliamları gibi. 

İnsanlık dışı tutumlar, yasak bombalar her yerde; Burma, Sri Lanka ve Myanmar'da ki özellikle müslümanlara yönelik katliamlar göz ardı edilemez. Edilemez diyorum ama, edildiği de aşikar. Çinlilerin Uygur Türklerine yönelik ırkçı tavırlarına ne demeli bilmiyorum. İki mahalle arasındaki kız kavgası gibi gülünesi bir nedenden dolayı; masum, barışçıl ve azınlıkta olan müslümanları katlettiler. Ve tüm Dünya sadece kınayarak izledi.

11 Eylül 2001 tarihini 3.Dünya savaşının başlangıç tarihi olarak alırsak, o günden bu güne yapılan katliamların da nedeni olarak, o zamanın ABD Başkanı George W. Bush'un; saldırıların olduğu hafta yaptığı "Haçlı seferleri başlamıştır"a gelen basın açıklamasını almalıyız derim.

Her zaman ki gibi Batı'nın "gir,karıştır,yönet" politikası zaten yıllardır ince ince dokunuyordu; sadece iyi bir neden ve güçlü bir yandaş aranıyordu; ve 11 Eylül'de aranan kan bulundu.Kendini beğenmiş Amerikan ruhuna, bir de tüm Dünya'yı yönetme arzusu da eklenince,ortalığı karıştıracak mikser elde edilmş oldu. Doğrusunu söylemek gerekirse başta İngiltere ve Fransa olmak üzere tüm Batı ülkelerini, Amerika'dan çok daha tehlikeli buluyorum. Sonuçta politikada hepimizden eskiler. Ayrıca Amerika'nın o kendini beğenmiş tavırlarının dış siyasette pek de parlak bir sonuç getirmedeğini bilecek tecrübedeler. Geride durup, dokunulmazı oynayıp, kendinden olamayana her türlü acımasızlığı yapmakta üstlerine yok. Terör şimdi dört bir yanımızı sarmışsa ,sorumlusu da onlardır.

Karşımızda heM suçlu hem de güçlü bir düşman varsa , kendinizi nasıl savunursunuz? Gandi gibi mi? İngilizlerle hiç savaşmadan ülkesine özgürlüğü getirdi ama; barışı ve uygarlığı getiremedi. Çünkü İngiliz oyunları, kendi işine yaramayanın huzur içinde yaşamasına izin vermez. Hindular ile müslümanları öyle bir takıp çıktı ki; Hİndistan tarihi boyunca hiç bu kadar kan akıtmadı. Uzun zamandır Güç'ün dünyayı yönetme şekli bu; yüzünü göstermeden, el altından.

"Silah icat oldu, mertlik bozuldu" derken Köroğlu işin nerelere varacaını anlamış gibi. Artık düşmanın bir yüzü yok, bir üniforması bir ordusu yok; sadece maskelenmiş öfke ve Terör var. Tüm Dünya da etkin olan savaş türü bu : Terör.

 

 

 

 

 
Toplam blog
: 10
: 378
Kayıt tarihi
: 21.06.09
 
 

13 yıllık öğretmenim um-ag yazma seminerlerine ve ayrıca; öykü yazarlığı, roman yazarlığı seminerle..