Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

zirve özden özpınar

http://blog.milliyet.com.tr/fidanlar

30 Ekim '09

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
1201
 

Şehit ağacı anıtı

Şehit ağacı anıtı
 

Bu gün Cumhuriyetimizin 86. Yılı. Ülkem ay yıldızlı bayraklarla örtülü, Uzaydan çekim yapılsa, salınan ay yıldızlı bayrağımın al renginin yansımaları saracak tüm dünyayı. Vatanının namusunu temsil eden askerlerimizin her biri yüreklerimizi sağaltırken, gözyaşlarımız ile kutsal toprağım, canlarımızı kahramanlarımızı uyandırıyor.

Türk Milleti’nin vakur evrensel gücünün sesi, umutların hep var olacağı gerçeğinin sesi... Karanlık bir hortumun içinde yalnızlıklarımız, tükenişler gerçek olamaz olmayacak dedirten, varlığımı bütünüyle saran sevgisel enerjinin ışığı ile aydınlanıyorum.

Ülkemin en büyük bayramında AĞAÇ ŞEHİTLER ANITI Ankara’nın Kızılcahamam İlçesi’nde törenle açılıyor. Dr. Derviş Özer’in çalışmalarıyla gerçekleşen Ağaç Anıt’ın yüklendiği anlam o kadar büyük ki..O an duygularımı ifaden eden sözcük bulamıyorum.

Bir Sedir Ağacının dallarında ışıyan altı bin yaprak, tarih 29 Ekim 2009....

Bu kadar anlamlı bir anıt için neden sedir ağacı seçilmiştir diye düşünürken , bunu çağrıştıran kitap elime düşüyor.Sizlere bu ağacın önemi, değeri ile ilgili kitaptan alıntı yapıp, ölümsüz kahramanlarımız ile bağıntısının düşüncesini paylaşmak istiyorum.

Cumhuriyet ilelebet var olacaktır. Bizlere bu büyük armağanı veren Ulu Önder Atamızı ve ölümsüz kahramanlarımızı saygı ile anıyor, nice 86. yıllara diyorum.

Saygılarımla..

Sedir ağacı:

‘’Seven insan bir ışın yayar. Bu ışın, saniyenin binde biri kadar bir sürede gezegenlere, oradan da Dünya’ya yansır ve tüm canlılara hayat verir.Tanrı sediri, kozmik enerjiyi biriktirsin diye yarattı....’’

‘’Bir sedir ağacı 550 yıl yaşar. Milyonlarca iğne yaprağıyla gece gündüz demeden o aydınlık enerjiyi ve tayfını yakalayıp biriktir. Sedirin ömrü boyunca üzerinden geçen tüm cisimler aydınlık enerjiyi yansıtır. Sedir insan enerjisini evren aracılığıyla yakalayıp depolar ve gerektiğinde geri verir. Evrende , yani insanda ya da yeryüzündeki yaşayan ve gelişen tüm canlılarda yeteri kadar kalmadığında geri verir.

Enerjiyi biriktiren sedirler kimi zaman bu enerjiyi geri veremezler. Bu sedirler 500 yaşına geldiklerinde çınlamaya başlarlar. Bu pes tonlu çınlamalarla konuşur. Kendisini kessin, biriken enerjisini dünyanın hayrına kullansın diye insanlara işaret verir.’’

Kaynak:Anastasya

Wadimir Megre

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ağacı ve açılışı izlerden gözlerimden yaşlar boşandı,hem çok çok duygulandım hem gururlandım,,,,duygulandım çünkü künyesi yazılanların hiç bir genç delikanlısı artık yaşamıyor,gururlandım çünkü onlar olmazsa Türkiyemiz olmazdı,Ne Mutlu onlara ne Mutlu Türküm diyene,,,,,,sevgiler arkadaşım,,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 31.10.2009 15:38
Cevap :
Sevgi dolu yüreğine kucak dolusu çiçek gönderdim sevgli Hülya'cığım  31.10.2009 17:57
 

Haberi iki gün üst üste haberlerde ince ayrıntılarına kadar seyrettim. Gerçekten çok duygulandım. Bunu düşünerek hayata geçirenleri ayrı ayrı kutlamak boynumuzun borcu olsa gerek. Zaten doktor beyde yaparken ağlayarak yaptığını anlattı. Şehitlere hayat veren son derece güzel bir sanat eseri. Ellerine sağlık...Sedir ağacı ile ilgili bilgiyi ise sizden duyuyorum gerçekten çok etkileyici. Sizinde yüreğinize sağlık. Sevgi ve selamlarımla..

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 31.10.2009 3:42
Cevap :
Sevgili Murat, *bir canlı Anıt* dünyada bundan daha anlamlı düşünemez insan.Sayın Özer'in bilincine yüreğine sağlık..selamlar  31.10.2009 12:21
 

Dün öyle etkilendim ki bu olaydan. Sedir ağacı gibi bir anıt ağacın seçilmesi, binlece künyenin dallarına asılması insanı sarsıyor. Sedir ağaçlarını çok severim. Sanıyorum en çok Antalya'da varlar. Sedir ağacı kokusunu bilir misiniz? Hiçbir ağaç sedir kadar güzel kokamaz. Enerji toplayışı, kokusu, yapraklarının hiçbir iğne yapraklı ağaca benzemeyen dizilişi, 20'li yaşlarında ışık beden olan binlerce şehidimiz...Daha ne diyeyim ki? İçim sızlıyor. Sevgi ve saygılarımla...

Tülin Aksoy 
 30.10.2009 22:59
Cevap :
Ne kadar duygu yüklüyor değil mi? Paylaşımın için çok teşekkür ederim sevgili Tülin  31.10.2009 13:12
 

Al gelinciklerim şehitlerim Ahmedim Mehmedim Alim Onurum burçak tarlalarında ne güzel salınır RUHLARI ŞAD OLSUN! ...Sedir ağacını severim araştırma yapmıştım, pekiştirdim bilgileri. eksikleri tamamladım sayenizde. anıt ağacı fikrine alışmam lazım önce.. Teşekkür ederim anlamlı paylaşımınıza...Sevgiler saygılar canım öğretmenim.

Avis 
 30.10.2009 22:57
Cevap :
*BURÇAK TARLASINDA AL GELİNCİKLER ONLAR* ne güzel..yüreğine saygı ve sevgimle sevgili pürateş.  02.11.2009 6:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 363
Toplam yorum
: 1384
Toplam mesaj
: 158
Ort. okunma sayısı
: 351
Kayıt tarihi
: 09.12.07
 
 

Buca Eğitim Enstitüsü mezunuyum. Emekli öğretmenim. İzmir'de yaşıyorum. Adaletin, yalınlığın, sev..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster