Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ağustos '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
 

Şehit haberleri

Şehit haberleri
 

İzin ve ramazan arka arkaya gelince yazılarımızı epey bir boşladık. Türkiye gündeminde bir değişiklik yok. Bu yazın sıkıntılı geçeceğini tahmin etmiştim, yanılmamışım. Şimdi diyeceksiniz ki ne sıkıntısı? Havalar sıcak, tatil yerleri dolu, enflasyon düşme eğiliminde, sanayide ufak bir daralma var ama yine de durum fena sayılmaz. Sıkıntı bunun neresinde? Toplum olarak o kadar kanıksadık ki, neredeyse gün aşırı gelen şehit haberlerini duymuyor, hissetmiyoruz bile. Suriye’de yaşanan bunalım son noktaya geldi, Türkiye başta çok rahat konuşuyordu ama şimdi ne diyeceğini bilemeyecek duruma geldi. Hatay ve Gaziantep bölgesi sıkıntılı ticaret durmuş. Binlerce sığınmacıyı besliyoruz. Suriye konusu kısaca başımıza bela, insan komşusu ile nasıl geçineceğini iyi bilmeli, bunu beceremedik. Sıfır sorun diyorduk, güney cephemizin geldiği duruma bakın.

Biz gelelim şehitlerimize, bu vatan daha ne kadar şehit verecek kimse bilmiyor. Bu durum normalde hükümetin sorumluluğu altında, çözüm bulunamıyorsa ( ki bulunamıyor ) birileri bunun hesabını vermeli. Cenaze namazına katılmakla iş hallolmuyor. İşin garibi bu durum çözüm bekleyeceğine kanıksama durumuna geldi. Batı da yaşayan bizlerin hiç umurunda değil her gün bir iki şehir verilmesinin. Vatandaş sanki uyutulmuş, en ufak bir tepki yok. Unutulmamalı ateş düştüğü yeri yakar.

Yetmiş sekiz yaşındaki babam, karışık bölgenin Türkiye’nin elinden yavaş yavaş kaydığını, ABD’nin planının adım adım ilerlediğini söylüyor. Hakkari Şemdinli’de İngilizlere karşı vatanını savunan babamın (dedemin) kemikleri sızlayacak diyor. Medyada çok konuşulan o harita gerçek olacak, neden mi, halkımız emperyalist güçlerin istediği gibi umursamaz bir hale döndürüldüğü için. Ver gitsin mantığı. O toprakların kıymetini kimse algılayamıyor. Yarın o bölgeye yerleşen federasyonun petrolünü Akdeniz’e taşıyacak ( ticari durum ) Türkiye Cumhuriyeti halkı yine tatilini yapacak, işinde çalışacak, konserine gidip el çırpacak, marketlerinde ithal ürünleri alacak, rahatı bozulmasın diye dua edecek.

İşte bu ruh haliyle elim yazmaya gitmiyordu. Hala da gitmiyor, aydın biri olarak geleceği görüyor ve rahatsız oluyorum. Elimdeki tek çare bu duyguları sizlerle paylaşıyor olmam. Biz de bu yapıyoruz…

 
Toplam blog
: 487
: 1730
Kayıt tarihi
: 01.04.07
 
 

1965 İstanbul doğumluyum. İTÜ Elektrik mühendisliğinden mezun oldum. Özel sektörde Kalite Bölümünde..