Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Nisan '15

 
Kategori
Gezi - Tatil
 

Seviş seviş nereye kadar? - Maldivler

Seviş seviş nereye kadar? - Maldivler
 

Logomuzun altına ekledik "balayı danışmanınız".

Madem bu kadar iddialıyız, o halde ilk detayı verelim;

Velev ki Claudia Schiffer ile 1 hafta Maldivler'e balayı tatiline gittiniz, 5.günde boşanmaya karar verip ayrı ayrı dönersiniz

Neden mi? Anlatalım;

Maldivler'de her otel bir ada ve hemen her ada bir oteldir. Hani, otelde sıkıldım, bi' dışarı çıkayım, alışveriş yapayım, iki değişik insan göreyim, bir bar'a, restoran'a gideyim... şansınız yok !. Adalar genelde minicik. Birçoğunun çevresini yürüyerek yarım saat, çapını da 15 dakikada turlarsınız.

Türk'üz malumunuz. Kendi kendimize vakit geçirmek fıtratımızda yok. Elin adamı gibi şezlongda 12 saat yatıp kitap okuyanımız da pek yok. Plajda internette çekmiyor. Sevgilinle muhabbet muhabbet nereye kadar. 2 güzel sözün ötesi atışma başlar. Yani kısaca yapacak pek fazla bişi yok. Yemek ye, Plaja git, Odana git, Hoop Seviş. Haydi yemeğe, oradan plaja, haydi odaya, hoop Seviş. Haydi Claudia, bir kez daha yemeğe, ye ye nereye kadar. . 1. gün harika, 2 gün çok güzel, 3. gün iyi, 4. eh işte, 5.gün of yine mi, 6, 7. günler kavga günleri...

Anlatırken bastı. Ama durum bu.. İster Claudia olsun ister Hatice,  Seviş, seviş nereye kadar.

Bu nedenle biz Maldiv turlarını, 1,5 saat uzaklıkta olan SriLanka turları ile birleştirmeyi öneriyoruz. 4 gece Sri Lanka, 4 gece Maldivler.

Claudia bir köşede dursun, biz Maldivleri anlatmaya devam edelim; 

Tüm uçaklar başkent Male'ye iniyor. Male eski ve çirkin bir balıkçı kasabası hüviyetinde. Buradan yakın adalara hızlı feribot ile uzak olanlara ise deniz uçağı ile transfer yapılıyor. Otellerin deniz üstü Bungalow'larının görüntüleri harika. Ancak unutmayın. Oteller bu Bungalow'ları, adaların denizi sığ olan bölümlerine inşaa etmek zorundalar. Bu sığ tarafda ise hem denize girmekte zorlanabilir hem de adanın diğer tarafında olan plaj ve restorana uzaklığından şikayet edebilirsiniz. Bir başka şikayet konusu da Bungalow'ların ayaklarından odanıza kadar çıkabilen kabuklu deniz böceklerinden olabilir. Diğer oda tiplerinde ise kertenkelelerle becelleş olabilirsiniz. Ancak bu hayvancıklarla zamanla tanış hatta arkadaş olabiliyorsunuz.

Pansiyon durumuna gelince. Maldivler'de ucuz olsun diye asla Oda Kahvaltı konaklama almayın. Çünkü otelin restoranı haricinde yemek alternatifiniz yok. Bu durumda akşamları iki tas çorba bile içseniz, ödemeniz gereken rakam Yarım Pansiyon yani Sabah-Akşam yemeği dahil konaklamalı paket program için ödeyeceğiniz rakamın üstüne çıkabilir.

Maldivler'de denize girerken med-cezir'e ve okyanus akıntılarına dikkat edilmeli. Dalgalar içeriden alıp sizi metrelerce ada dışına sürükleyebiliyor. Akşamları da kumsalda yürürken çıplak ayakla kumlara basmamaya dikkat edin. Hava karardıktan sonra ortaya çıkan yengeçler, üzerlerine  basarsanız sizi ısırabiliyorlar.

Unutmayın; Maldivler müslüman bir ülke. Gümrükten alkol sokmanız yasak. İlaç şişesinin, biberonun içinde alkol geçirmeyi de düşünmeyin. Otellerde ise içki pahalı. Ortalama bir şişe şarap 100-150 dolar. Bir bardak viski 25-30 dolar. Bu durumda, eğer çok alkol tüketen biriyseniz Herşey Dahil konseptinde otel seçmenizde fayda var.

Maldivlerde gündüz deniz, kum, güneş, akşam da otelin barı, restoranı dışında başka ne gibi alternatifler var? derseniz; Eğer dalmaktan hoşlanıyorsanız her otelde bulunan dalış merkezlerine (Diving Center) başvurabilirsiniz. Bunun dışında, Male yani Maldivlerin başkentine alışveriş turu düzenleniyor. Ne göreceğiz? Sadece bir cami, balık hali ve de hediyelik eşya dükkanları görebilirsiniz. Ne alabilirsiniz? Baracuda veya Köpekbalığının dişleri bölgenin en popüler hediyelik eşyalarıdır.

Maldivlerde Ne yenir içilir? dersek;

 Balık (ton balığı) ve hindistan ceviziyle yapılan yemekleri çok tadacaksınız.

Beyaz pirinç ve “roşi” (unla yapılan yassı ekmek) ve .tütsülenmiş, kızartılmış, mangalda veya fırında balık her öğün tüketeceğimiz yemekleridir..

Mesela “Garudiya” ton balığından yapılan bir çorbadır. Ezilerek küp haline getirilen "Rihakuru", ayrıca “addu bondi”, “dhiya hakuru”, “karu hakuru”  tatlıları ve “Todi” meyve suyu popülerdir

Maldivler Hakkında;

Başkenti Male olan Maldivler, Hint Okyanusu'nda 1.200 adadan oluşan bir devlet. Bu adaların 281'inde yaşam var. 1.000 civarında ada halen boştur ve satılıktır. Yerleşim bulunan 281 adadan 195'inde Maldivliler yaşar, 86 ada ise "otel ada" şeklinde kullanılmaktadır. Resortlardan en ünlüleri: One and Only Reethi Rah Resort, Huvafen Fushi Resort, Naladhu Resort, W Retreat Resort, Banyan Tree Resort, The Beach House at Manafaru Resort,Ayada Resort ve Sheraton Resort'tur. Adaların nüfusu 350.000, Para birimi Rufiyaa, ancak her yerde dolar ve euro geçerli.. Maldiv halkının % 97'si Müslüman ve Başkanlık tipi cumhuriyet ile yönetilmektedir.

Maldiv resimleri için; https://www.facebook.com/cem.polatoglu.7/media_set?set=a.639104949447093.1073741835.100000427829346&type=3

 
Toplam blog
: 305
: 4038
Kayıt tarihi
: 23.01.07
 
 

Kayseri doğumlu, 1977'den beri Sektörde (Otel, Çarşı, Yurtdışı Acente, Profesyonel Turist Rehberi..