Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Şubat '17

 
Kategori
Bilim
 

Seyda Muhammed Konyevi (k.s) Hazretleri'nin sohbetlerinden

Seyda Muhammed Konyevi (k.s) Hazretleri'nin sohbetlerinden
 

İster mutlu ol istersen olma; ama amellerini aksatma! 

"Kalbimize bizi ümitsizliğe düşürmeye çalışan şeytani vesveseler geldiği zaman üzerinde durmamamız, önem vermememiz lazımdır. Allah-u Zülcelâl insanın zerre kadar amelini dahi zayi etmez. Nitemkim, Ayet-i Kerime'de: 'Her kim zerre kadar hayır işlerse onu görecek; her kim de zerre kadar bir kötülük işlerse onu görecektir.' (Zilzal; 7-8) buyrulmuştur. 

Peki, biz huzur bulmak için mi Allah-u Zülcelâl'e ibadet ediyoruz. Huzur ister olsun, ister olmasın, nefsimizi ikrah ederek, zorlayarak onu zindana koymalı ve Rabbimizi razı edebilmek için salih amel yapmalıyız. Huzurlu olduğumuz zaman ibadet yapıp, huzursuz olduğumuzda ibadeti terk etmek, nefsimiz için çalışmaktan başka bir şey değildir. Nefis istese de, istemese de ibadetlerimizi yapmamız, Allah-u Zülcelâl ne hal verirse versin, buna razı olmamız lazımdır." 

İbretle bakmalı, hazırlanmalıyız! 

Düşünmemiz, ibret almamız lazımdır. Onlar (bizden önce yaşamış olup vefat edenler) şimdi böyledir; vefat etmiş, ellerinde dünya namına sahip oldukları neleri varsa kaybetmişlerdir. Şimdi ne bir namaz kılabilir, ne sadaka verebilir, ne zikir yapabilir, ne Kur'an okuyabilir ne de başka bir salih amel yapabilirler. Ömür sermayeleri tükenmiştir artık. Biz de bir gün onlar gibi olacağız. Öleceğiz ve salih amel yapma fırsatımızı kaybedeceğiz. O hale gelmeden önce, kendimizi ahirete iyi hazırlamalı, ibadet ve zikir yapmmalı, birbirimizi de Allah-u Zülcelâl'in ibadeti ve itaati için teşvik etmeliyiz. 

Kıyamet günü sana, "Kimin oğlusun?" diye sorulmaz!

Kıyamet gününde, Allah-u Zülcelâl hiç kimseye, dünyada bu padişahtı, bu ağa idi, seyyid idi diye bakmaz. Allah-u Zülcelâl, yalnızca kullarının ameline bakar. Bir defasnda, Bedevinin biri oğluna şöyle dedi: "Oğlum! Kıyamet gününde kimse sana, 'Kİmin oğlusun' diye sormaz. Sana ne amel yaptığını sorarlar."  

Kul, kıyamet gününde, ancak yaptıklarının karşılığını alacak, hayır işlemişse hayırla karşılaşacak, şer işlemişse şer ile karşılacak. 

Onun için, Allah-u Zülcelâl'in rızasına ulaşabilmek ve mahşerde hüsrana uğramamak için, Allah-u Zülcelâl'in emirlerine ve Peygamber Efendimiz sallallâhu aleyhi vesellemin sünnetine sarılarak ahiret için seferber olmamız lazımdır. 

Gülistan Dergisi'inde yayınlananan Seyda Muhammed Konyevi (k.s) Hazretleri'nin sohbetlerinden alıntıdır.

 
Toplam blog
: 16
: 1964
Kayıt tarihi
: 02.11.15
 
 

27 Eylül 1992/Eminönü-İstanbul doğumluyum. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İşletme 4. ..