Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mart '09

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
632
 

Sinemaya renk katan isim: Cahit Berkay

Sinemaya renk katan isim: Cahit Berkay
 

Cahit Berkay


Hani bazıları vardır, işinin ehli olmaktan çok daha ötesine gidebilmeyi başarabilmişlerdir. Bahsedilen mevzu için artık bir efsaneye dönüşmüştür. Türkiye'nin en önemli sanatçılarından biri olan Cahit Berkay da işte böyle birisi. Yıllar boyu unutulmaz eserlere imza atmış, müziğiyle sinemaya can katmıştır adeta. Onun o eşsiz ezgisi olmadan Asya ile İlyas'ın aşkını bu denli içimizde hissedebilir miydik? Sevginin emek olduğu aklımızda kalır mıydı bunca sene?. Peki ya Kemal Sunal filmlerine bu kadar güler miydik kim bilir? Şakir'in muavini Çiçek Abbas'ın içindeki sevgiye tanıklık edebilir miydik? Devlerin aşkının bu denli muhteşemliğini görür müydük?

Cahit Berkay, 1946 yılında Isparta Uluborlu'da dünyaya gelmiştir. 13 yaşında iken geldiği İstanbul'da lise yaşamından sonra üniversiteyi de bitirmiştir. Müzik aşkı ilkokula dayanan Cahit Berkay, Anadolu insanını ve duygularını müziğine yansıtmayı başarabilmiş ender sanatçılardandır. 1967 yılında kurucularından birisi olduğu Moğollar grubunun üyelerindendir. 1974 yılında sinema için müzik yapmaya başlamıştır. Geçen 35 senelik zaman diliminde 200'den fazla filme müziğiyle renk katmıştır. 50'nin üzerinde dizi ve reklam müziğinde imzası vardır. Bunca tecrübesiyle yabancı bir ülke de olsa göreceği değerin malesef yarısını bile göremediğini düşünüyorum. Türk halkının gönlünde taht kurmuştur, orası ayrı tabi. Bundan şüphem yok, şikayet ettiğim ilgisizlik onun müzikleriyle içini donattığı filmleri bir biri ardına ekranlarında gösteren televizyon kanallarınadır. Müzikleri ona 3 kez Antalya Altın Portakal ödülünü getirmiştir. Dünya literatüründe yer alan John Williams, James Horner, Hans Zimmer ve Alan Silvestri gibi meslektaşlarından hiçbir eksiği olmayan belki de müziklerine kattığı duygusuyla fazlası olan bir sanatçıdır. Ama belirttiğim gibi yukarıda bahsettiğim isimlerin gördüğü ilgiyi üzülerek gösteremediğimizi de belirtmek isterim.

Ülkemizde moda haline gelen kaybedildiğinde değeri anlaşılan sanatçılardan birisi olmamalı Cahit Berkay. Çünkü, bu alanda onun yerini doldurabilecek bir isim bile olmaması onun değerini bir kez daha gözler önüne sermektedir.. Devlet olarak, medya olarak, halk olarak böyle ustalara saygımızı zamanında göstermeliyiz, yitip gittiklerinde değil. Şimdi kısa bir araştırma sonucundan bahsetmek istiyorum. Google arama sayfasına "Cahit Berkay" ismini yazdığımızda çıkan sonuç 207, 000. Diyeceksiniz ki bu az bir rakam mı? Peki ismini vermek istemediğim müziğiyle değil amiyane tabiriyle medya maymunluğu yapan bence oldukça sıradan bir isim için çıkan sonuç tam 3, 000, 000 üzerinde. Yani diğerinin nerden baksanız 15 katı civarında. Bir diğer örnek vermek gerekirse, içindekilerden oldukça faydalandığım ekşisözlük internet sitesinde Cahit Berkay ismine açılan giriş sayısı 48, bahsettiğim diğer kişi için 400 üzeri giriş yapılmış. Aradaki uçurum bulunduğumuz noktanın bir resmi gibi.

Televizyon yapımcıları yapmış oldukları kalitesiz ve seviyesiz yapımlarda "Halk bunu istiyor, biz ne yapalım. Sonuçta bu arz talep meselesi." diyerek güya günah çıkartıyorlar. Ama orada onun, görevinin halka istediğini değil isteyebileceği kaliteli ve hak eden kişileri ve yapımları ön plana çıkarması olduğunu bilmesi gerekir. Gerçekten bahsedildiği gibi arz talep meselesine önem veriliyorsa halkın talebi böyle usta sanatçılar yönünde olmalı. Devlet ise bu tür yapımları ve böyle usta sanatçıların halkla daha iç içe bulunduğu ortamları sağlayabilmeli. Kısacası bahsetmek istediğim aslında bu ilgisizlik hepimizin suçu. Çözüm ise hepimizin el birliğiyle olabilir.

Çok geç olmadan sinemaya renk katan bu ismi hak ettiği noktada tutmayı bilelim.

Not: ekşisözlük sitesinde Cahit Berkay ismine ilgi gösterenlere teşekkürler.

Kaynak: sozluk.sourtimes.org

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 92
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 2620
Kayıt tarihi
: 28.01.09
 
 

Parliament Sinema Klübü'nde yayınlanan filmleri izlemek için çocuk halimle uykudan feragat ettiği..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster