Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Erdoğan Özgenç DOST MECLİSİ

http://blog.milliyet.com.tr/erdoganozgenc

23 Mayıs '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
210
 

Sınırsız yetki (Öyle bir adama yetki verildi ki...)

Alın size “diktatörlüğün” ilk denemesi. Bugün mecliste AKP oyları ile yıldırım hızı geçen bir yasayı aynen aktaracağım. Bu yasa da bugünün en tarafsız (?) Başbakan yardımcısı ağlayan adam Bülent Arınç’a sınırsız yetki verilmektedir.

 ***

ESKİ YÖNETMELİK.

10 Eylül 2008 Tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Vakıf Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliği’nin 66. Maddesi şöyleydi:

“İş miktarında artma veya eksilme

MADDE 66 – (1) Sözleşmenin uygulanması sırasında taahhüt edilen işte; projede, malzemede, detayda, imalat veya imalat miktarlarında öngörülemeyen durumlar nedeniyle zorunlu olarak revizyon yapılması sebebiyle işin bedelinde artma veya eksilme meydana geldiği takdirde, artışa konu olan işin, sözleşmeye esas proje içinde kalması ve idareyi külfete sokmaksızın asıl işten ayrılmasının teknik veya ekonomik olarak mümkün olmaması halinde yüklenici sözleşme bedelinin %50’si içinde kalan fazlasını veya eksiğini aynı sözleşme hükümleri çerçevesinde yapmaya mecburdur. Değiştirilen veya ilave edilen iş oranında ek teminat almak kaydıyla arttırılacak işe gerekli süre verilir. Yüklenici bu suretle işin artmış veya eksilmiş olmasından dolayı süre hariç hiç bir istek ve iddiada bulunamaz.

(2) İşin bu şartlar dâhilinde tamamlanamayacağının anlaşılması durumunda ise artış yapılmaksızın hesabı genel hükümlere göre tasfiye edilir. Ancak bu durumda, işin tamamının ihale dokümanı ve sözleşme hükümlerine uygun olarak yerine getirilmesi zorunludur.“

YENİ YÖNETMELİK

21 Mayıs 2013 Tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Vakıf Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliği’nin 66. Maddesini değiştiren yönetmelik ise şöyle:

“MADDE 1 – 10.09.2008 tarihli ve 26993 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Vakıf Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliğinin 66 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 66 – (1) Sözleşmenin uygulanması sırasında taahhüt edilen işe ait; projede, malzemede, detayda, imalatın cins veya miktarlarında öngörülemeyen durumların ortaya çıkması ve bunlara bağlı revizyon gerektiren hallerde işin bedelinde artma veya eksilme meydana geldiği takdirde, artışa konu olan işin; sözleşmeye esas proje içinde kalması ve idareyi külfete sokmaksızın asıl işten ayrılmasının teknik veya ekonomik olarak mümkün olmaması ve işin tamamlanabileceğinin öngörülmesi durumunda sözleşme bedelinin %50’sine kadar artış yapılabilir. Bu artış, toplamda ilk sözleşme bedelinin %50’sini aşmamak üzere bir defadan fazla yapılabilir.

 (2) Sözleşme bedelinin %50’sine kadar bir artış verilmesi ve işin bu artışla da tamamlanamaması durumunda veya artışı gerektiren ilk değerlendirmede sözleşme bedelinin %50’sinden fazla artış gerektiren hallerde, bir artış oranı sınırlaması olmaksızın Genel Müdür’ün uygun görüşüne istinaden bağlı olduğu Başbakan Yardımcısı’nın onayı ile gerçekleştirilebilir.

(3) Sözleşme bedelinin %50’sinden fazlasına isabet eden artışın Genel Müdürlük Makamınca uygun görülmeyerek Başbakan Yardımcısı’nın onayına sunulmaması durumunda başkaca herhangi bir artışa gidilmeksizin işin hesabı genel hükümlere göre tasfiye edilir.

Bu durumda;

a) İlk sözleşme bedeli karşılığına tekabül eden imalatların tamamının ihale dokümanı ve sözleşme hükümlerine uygun olarak yerine getirilmesi zorunludur.

b) İlk sözleşmeye göre ilave iş artışı verilmiş işlerde ise artırılmış işe tekabül eden imalatların tamamının ihale dokümanı ve sözleşme hükümlerine uygun olarak yerine getirilmesi zorunludur.

(4) Her durumda, değiştirilen veya ilave edilen iş oranında ek teminat almak kaydıyla arttırılacak işe gerekli süre verilir. Yüklenici, bu suretle işin artmış veya eksilmiş olmasından dolayı süre hariç hiç bir istek ve iddiada bulunamaz.”

***

Bir örnek; Restorasyonu 1 milyon liraya ihale edilen bir vakıf eserinin, restorasyon sırasında maliyetinin 5 milyon liraya çıkacağının anlaşılması durumunda, Vakıflar Genel Müdürü “uygun görüş” verirse; Başbakan Yardımcısı onayı ile ihale bedeli yüzde 400 artışla 3 milyon liraya çıkabilecek.

Yani üstlenici firmaya bir milyon lira ödeneceğine beş milyon lira ödeme yapılacak.

Bildiğiniz gibi artık “Sayıştay” hükümet harcamaları ile ilgili meclise bilgi vermiyor. Kime ne zaman nasıl hangi koşullarda ödeme yapılmış haberiniz olmayacak…

***

Dedim ya ülkemizin en tarafsız en dürüst en ilkeli Başbakan yardımcısına verilebilecek yetki ancak böyle olabilirdi ve oldu Arınç artık sınırsız yetki sahibi…Hayırlı olsun, isterseniz bunu her gün bir ayak oyunu ile Parlamenter sistem devre dışı bırakılacak “Yeni Anayasa” için bir düşünün…

Erdoğan ÖZGENÇ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 846
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 421
Kayıt tarihi
: 26.06.12
 
 

Emekli banka müdürüyüm ama kart vizitimde "insan" yazıyor. Adana'da ikamet ediyorum. Herk..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster