Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ocak '08

 
Kategori
Eğitim
 

Sömestre girerken...

Sömestre girerken...
 

Bir eğitim öğretim yılının daha ilk yarısını bitirmek üzereyiz. Öğrencisi, öğretmeni, tüm okul personeli son haftalar telaşını had safhada yaşıyorlar. Bir sınavdan çıkıp diğerine giren öğrenciler, öğrencilerin notlarıyla boğuşan öğretmenler, karneleri hazırlayan idari personel...Velhasıl işler yoğun, yorgunluk diz boyu.

Dikkatimi çeken; öğrencilerin yüzünde başka başka ifadeler. Telaşlı, panik halde olanlar, gergin, huzursuz olanlar, hiç umursamayanlar ve bir de kendinden emin, gözleri parlayanlar. Bu son gruptakiler belli ki emek veren, karşılığını da alanlar. Ne mutlu; hem kendileri hem aileleri adına ne büyük gurur.

Ya diğerleri? O telaş ve paniğin, gergin ve huzursuz yüz ifadesinin bende uyandırdığı en büyük anlam sorumluluk duygusu. Sorumluluklarının bilincinde olmalı ki pişmanlığı yüzünden okunuyor. Bu durumda, kendisinden beklenen başarıyı gösterememiş olmasını, (zor da olsa) olgunluklukla ve sakin karşılamak gerektiği düşüncesindeyim. Anne, baba ya da öğretmen ne dese ne yapsa (bazen) boşuna. Pek çok şeyi olduğu gibi başarısızlıkları da yaşayarak öğrenecektir. Onun iyiliği adına uğraş verenlerin söylemlerine kulak asmasa da hayat ona başarısızlığın ne demek olduğunu öğretecektir. Şayet karnesindeki kötü notları gururuna dokunmaz ve bundan ders almazsa 3-5 ay sonrasında yeni başarısızlıkları tadacaktır. Ama az önce sözünü ettiğim sorumluluk bilinci varsa eğer karamsarlık yerini zafere bırakacaktır.

En acınası olanlarsa okul başarısı ya da kurallara uyma durumlarını hiç ama hiç umursamayanlar. Bu gruptaki öğrenciler için fazla yorum yapmaktan kaçınıyorum. Çünki bambaşka uzmanlık alanlarının değerlendirmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Ve son olarak söylemek istediğim başka birşey;
Derse girdiğim sınıflardan birinde gözüme ilişen bir cümle: "Zafere giden yolda çekilen çile kutsaldır." Öğrenciler el yazılarıyla, renkli kalemlerle yazıp duvara asmışlar. Takdir ettim.

Diyeceğim o ki; motivasyon da bir başlangıçtır. Zordur ama emekle bezendiğinde başarıyı getirecektir.
 
Toplam blog
: 7
: 340
Kayıt tarihi
: 30.11.07
 
 

1975 Denizli doğumluyum. Gazi Üniversitesi Fizik Öğretmenliği bölümünden 1996'da mezun oldum. Dünya ..