Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Saide Belgin Erdağı

http://blog.milliyet.com.tr/monti

21 Haziran '19

 
Kategori
Deneme
 

Sonsuzluk

Zaman kendini tekrar eder. Kendi değişmezliğini sürdürür. Algıda kendini var eder. Boşluğa düşme hissi, zamanın uçurumunda sallantıda kalmaktır. Zamanda  yer çekimi yoktur. Uzay boşluğunda savrularak, sonsuzluğun girdabında gözden kaybolmak…

Sonsuzluk zihinde şekillenemez, o bir duygudur. Zaman sonsuzlukla bağıntılıdır. Her ikisi de ileriye doğru bir akış hissi verir. Zaman algısı olmasaydı sonsuzluk var olamazdı. Sonsuzluk ruhun ölümsüzlüğünün kanıtıdır.

Hayat sonsuz bir devinimdir ve devinimin, kendini tekrar ettiği anların ötesinde, değişim ve dönüşüm sonsuzluğunda ilerler. Nitekim evrim, devinimin dönüşerek, değişerek, hareket halinde sonsuza ilerlemesidir.

Sonsuzluğun bir noktası olmadığına göre Tanrı sonsuzlukla özdeş olsa gerek.  Sonsuzluk söz konusuysa evreni kapsayan bir oluşum olamaz. Her şey sayısızdır.

Düşünce, zaman ve sonsuzluk üçlüsü birbirlerini var ederler. Düşünceler, her an, her yerdedir. Her şeyi var eden hareket halindeki düşüncelerdir. Düşüncenin kaynağı sonsuzlukta gizlidir.

 

21. 06. 2019

 
Toplam blog
: 18
: 232
Kayıt tarihi
: 17.04.16
 
 

 “Söz uçar yazı kalır.” Bilgi, duygu ve düşünceler paylaşıldığında çoğalır, anlam kazanır. Zaman ..