Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Temmuz '13

 
Kategori
Sosyoloji
 

Sosyolojiye bu kadar ihtiyaç varken neden bu ilgisizlik? sosyologlar istihdam bekliyor !

Sosyolojiye bu kadar ihtiyaç varken neden bu ilgisizlik? sosyologlar istihdam bekliyor !
 

Toplumsal bilim ya da sosyoloji  toplum ve insanın etkileşimi üzerinde çalışan bir bilimdir. Toplumsal (sosyolojik) araştırmalar sokakta karşılaşan farklı bireyler arasındaki ilişkilerden küresel sosyal işleyişlere kadar geniş bir alana yayılmıştır. Bu disiplin insanların neden ve nasıl bir toplum içinde düzenli yaşadıkları kadar bireylerin veya birlik, grup ya da kurum üyelerinin nasıl yaşadığına da odaklanmıştır...

Marx , Durkheim , Weber , Tönnies , Faucalt , Dilthey , Simmel , Comte , Parsons gibi fikir babaları ; Ahlak Sosyolojisi , Aile Sosyolojisi , Kır Sosyolojisi , Kent Sosyolojisi , Din Sosyolojisi , Hukuk Sosyolojisi , İktisat Sosyolojisi , Beden Sosyolojisi , Bilgi Sosyolojisi , Kültür Sosyolojisi , Siyaset Sosyolojisi gibi bir çok dalı vardır.. Cemil Meriç , Şerif Mardin , Nilüfer Göle , Niyazi Berkes , Erol Güngör , Hilmi Ziya Ülken gibi bir çok Türk sosyologumuz da mevcuttur..

Bu klişe bölümleri anlattıktan sonra gelelim esas meseleye..

Sosyoloji dediğin şey insanın her şeyini inceler.. Kültüründen dinine kadar.. Ailesinden kendisine kadar.. Psikolojisinden fizyolojisine kadar.. Ya hem geniştir hem dar.. Hem kolay anlaşılır hem zor.. Öyle her aklına esenin yapabileceği ; her okuyanın ağzına alabileceği basit bir terim değildir Sosyoloji..

Kökünün sosyo oluşundan fırsat bulup her sosyal konuda Sosyolojiyi göreve çağırmak , kullanmak da cahilliğin bir göstergesidir..Hatta sosyolojinin konusu olarak görülen şeylerin çözümünde sosyolog sıfatındaki insanların göreve getirilmemesi de aynı bir trajedidir..

4 yıl boyunca bütün toplum bilimcileri inceleyen , sahaya inen , gözlem yapan , her türlü insani davranışı kendine sorun edinen Sosyoloji bölümü mezunlarının şu halde olmaları ; POTANSİYEL İŞSİZ gözüyle görülmeleri de toplumsal bir sorundur.. Hani sosyolojiye konu olacak türden.. Yani bölümünü okuduğun bilime malzeme olmak..?!

İlahiyat mezunlarının alımının patlama yaptığı bir dönemdeyiz.. Dinimizi öğrenmek elbette bir tür ihtiyaç.. Ama kendi toplumunu , yaşantısını , geleneğini göreneği bilmeyen bir toplumun ya da insanın yalnızca dini bilgi öğrenmesi boşunadır..

Başbakanın bile ağzına sakız olan ve sürekli göreve çağırdığı Sosyologlar şimdi onlara ihtiyaç duyan devlet büyüklerinden kadro bekliyor , istihdam bekliyor..

Filmlere konu olan olaylara , haksızlara sahne olan bir ülkede en büyük ihtiyaç ve çözüm Toplum bilimciler yani sosyologlardır..

Böyle Sosyolojiye ihtiyacın 'acil' olduğu bir ülke de bu kadar ilgisizlik skandaldır , suçtur..

Bir kez daha yazmak gerekirse işin özü :

SOSYOLOGLAR İSTİHDAM BEKLİYOR !

SOSYOLOGLAR HAK ETTİKLERİ GÜVENCEYİ İSTİYOR !

Sosyoloji yoksa sağlıklı bir toplum da yoktur.. !

Görüyoruz ki zaten öyle bir toplum yok..

Böyle bir ortamda yorum sizin ne diyelim..

koldasanil@gmail.com

twitter.com/anilkoldas

facebook.com/anilkoldas

 
Toplam blog
: 670
: 3634
Kayıt tarihi
: 11.02.13
 
 

Balıkesir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunuyum. Koyu Fenerbahçeli, Ankara aşığı olup; anlataca..