Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Haziran '11

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
 

Şovmenler ve yabancı dil

Şovmenler ve yabancı dil
 

Benim işim sahne ve televizyon. Yabancı dil ise mutlaka kullanmam gereken önemli bir araç.


Çok fazla şovmenimiz yok ama mutlaka birazdan yazacağım durumlara sizler de tanıklık etmişsinizdir. Örneğin ünlü bir Amerikalı ya da diğer bir ülkeden yabancı bir yıldız Türkiye'ye gelmiştir ve televizyonda konuk olarak sohbet programlarımızdan birine katılmıştır. Ekranlarımızdaki eğlence programlarımızın da sayısı zaten 3 ya da 5 tanedir. Bu yüzden yabancı bir konuğun eğlence amaçlı çıkacağı program sayısı da oldukça sınırlıdır. 

Genelde böyle durumlarda ne yazık ki şovmenlerimiz durumu idare ettirecek kadar dil bilmedikleri için en sığ esprileri yaparak yabancı konuklarını ağırlamaya çalışırlar. Yanlarında da bir tercüman bulunur ve çeviriyi yaparak programı sürdürmeye çalışır. Halbu ki şovmen yabancı dil bilse orada daha farklı bir hava yaratabilir ve konuğunu da rahatlatır. Yabancı dil bilmeyen şovmen konuğunun karşısında rahat haraket edemez ve program kontrolünün dışında gelişir. Nasıl sokakta dil bilmeyen vatandaş yabancı ile konuşmak durumunda kalınca şaşırıyorsa kanalda program yapan şovmen de aynı duruma düşer ve bu eğitimli izleyiciyi tatmin etmez. Yabancı dil bilmeyen bir şovmen de ne yazık ki dünyayı takip edemez. Dış dünyadaki meslektaşları ne yapıyor? İnsanlar ne izliyor? Bu tip ince bilgilere sahip olmak önemlidir. 

Bu yüzden anadilimiz Türkçe olsa da yabancı ülkeleri ve dış kültürleri daha yakından tanımak için en azından İngilizce'ye hakim olmamız gerekmektedir. Türkiye gibi hedeflerini daha çok gelişmek ve modernleşmek olarak koyan bir ülkenin programcıları da mutlaka dil bilerek ekranlarda yerlerini almalıdırlar. Bu sayede yabancı konuklar geldiği zaman kullanacakları güzel dil ve yapacakları zeki esprilerle dünya eğlence kültüründe de önemli bir yer edineceklerdir. 

Yeni nesil şovmenlerin yeni yeni belirmeye başlayacağı bu dönem içerisinde sadece Türkçe ile kilitli kalan şovmenlerimiz ne yazık ki yerel olarak kalmaya devam edeceklerdir. Daha renkli bir televizyon ve eğlence dünyası için yabancı dilleri kuvvetli, eğitimlerini üst seviyede almış isimler Türkiye'ye çok şey kazandıracaklardır. 

Saygılarımla,  

Rifat Karlova 

www.rifatkarlova.com 

 
Toplam blog
: 180
: 4193
Kayıt tarihi
: 13.11.06
 
 

Kariyerini Uzakdoğu sahne ve televizyonlarında geliştiren  sunucu, şovmen, yazar, oyuncu Uğur Rıf..