Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Temmuz '22

 
Kategori
Tarih
 

SREBRENİTZA OLAYI

OLAY

Hollanda Hükümeti 11 Temmuz 1995'te Bosna Hersek'in Srebrenitza kasabasındaki soykırım için özür diledi. Srebrenitza'da 8000'den fazla Boşnak'ın katledilmesinde Hollana askerlerinin i ihmali vardı.  Srebrenitza'dki törene katılan Hollanda Savunma Bakanı, Srebrenika halkını korumayı başaradıkları  için özür diledi.  MİLLİYET, 12 Temmuz 2022

"Başaramadıkları" için mi? "Başarmadıkları" için mi? Belli değil. Özür dilemek, "Tövbe bir daha yapmayacağım"  demek, affedilmeyi mi gerektiriyor? Özür dilemekle işlenen suç, tarih arşivinden siliniyor; yok mu sayılıyor? Toplum bilincini tetikte tutabilmek,  tarihin iyi anılarına  günümüzde yenilerini ekleyebilmek; kötü anılarının üzüntüsünü sürdürerek, günümüzde yenilerinin eklenmemesini sağlamak tüm tarafları bağlayan bir insanlık borcudur.

OLUMLU TÖRENLER

Srebrenitza Törenleri 27 yıldır Boşnaklarda Sırplara ve Hollandalılara karşı kin ve nefret; Sırplarda ve Hollandalılarda özsavunma duygusu uyandırıyorsa; insanlığın yararına değil zararınadır. Olayların üç tarafı -Boşnaklar, Sıplar, Hollandalılar-  birbirlerini suçlamadan; saldırıya savunmaya geçmeden;  her yıl kendi kamuoylarında olaydan üzüntülerini belirten törenler yapmalıdırlar.

SIRPLAR.: "Basiretimiz bağlandı. Kendimize hakim olamadık. Üzülüyor tekrarlamamak için söz veriyoruz"

HOLLANDALILAR:" Emanete hiyanet ettik. Üzülüyor, tekrarlamamak için söz veriyoruz"

BOŞNAKLAR:"Bir daha soykırıma uğramamak amacıyla önlemler almak, tetikte bulunmak için üzüntümüzü sürdürüyoruz" diyebilmelidirler.

Ne dersiniz?

 
Toplam blog
: 121
: 31
Kayıt tarihi
: 26.10.20
 
 

01 Şubat 1933 Tirebolu -Giresun- doğumluyum. İstanbul Üniversitesinde Halkla İlişkiler dalında li..