Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ağustos '18

 
Kategori
Teknoloji
 

Steve Jobs’un Apple’ı Kurmadan 3 Yıl Önceki İlk İşi

Steve Jobs’un Apple’ı Kurmadan 3 Yıl Önceki İlk İşi
 

Steve Jobs


Herkes Bir yerden Başlamalı

Steve Jobs gibi bir dahi olup Apple gibi dev bir şirkette kursanız, herkesin bir yerden başlamak zorundadır. 1973’te efsanevi girişimci ve Apple’ın kurucu ortaklarından Steve Jobs’un da bir işe ihtiyacı vardı. Reed Koloji’nden yeni mezun olmuştu ve Apple’ı kurup bilgisayar endüstrisini sonsuza dek değiştirmekten tam üç yıl uzaktaydı.

18 yaşında olan Job’un bir işe ihtiyacı vardı. RRAuction’da ki iş ilanı için iş başvurusunda “mümkün, ancak muhtemel değil” olduğunu söyledi. Bu iş için yeteneklerini “bilgisayar” ve “hesap makinesi” olarak listeledi. Ayrıca ilgi alanlarına da “elektronik teknoloji veya tasarım mühendisi” olarak belirtti.

Bu işi de bitirdikten üç yıl sonra Jobs, Apple’ı bulan ve ardından gelen başarılarla Apple I bilgisayarını piyasaya sürmek için Steve Wozniak ile birlikte çalışacaktı. Bu serüvenle birlikte onlarca yıl sonra Iphone’a giden yolunda başlangıcı olacaktı.

Jobs’u bugünlere getiren kendi mi yoksa Amerika’daki fırsatlar mı bilinmez. Ama Türkiye gibi ülkelerde yaşasaydı bu fırsatları ne kadar elde edebileceği de bilinmez. Muhtemelen o 3 yılı iş arayarak geçirirdi.

https://www.urgan.org/

 
Toplam blog
: 5
: 102
Kayıt tarihi
: 02.04.18
 
 

Gebze Teknik Üniversitesi - Girişimcilik ve Yenilik Yönetimi Görkem TUNCAY https://www.urgan.org ..