Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ekim '09

 
Kategori
Kent Yaşamı
 

Su tasarrufu için...

Ülkemizde her şey pahalı olduğu gibi hayatta kalabilmek için insanoğlunun temel ihtiyaçlarından birisi olan suda son zamanlarda yapılan zamlar ile çok pahalı.

Tasarruflu olmayı pek bilmeyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sudan nasıl tasarruf edecekleri ile ilgili olarak buradan birkaç önerim olacak;

- Bulaşık makineniz var ise, makine tam dolmadan çalıştırmayınız.

- Traş olurken musluğu açık bırakmayınız. Biliyorum musluk açıkken ve siz traş olurken, su sesi derin bir huzur veriyor ama evinize su faturası geldiğinde o huzurdan eser kalmıyor. Benden uyarması.

- Banyo yapmadan önce sıcak suyun gelmesi için musluğu açarsınız ve bir süre beklemeniz gerekir. Bu sırada su boşa akar. Yanıbaşınızdaki vileda kovasını veya herhangi bir kovayı boşa akan su ile doldurabilirsiniz.

- Tuvalet temizliğinde kovaya doldurduğunuz suyu kullanabilirsiniz. Tabiki kovadaki su yeterli değil ise, sifonu çekmekten başka çare yok. Ama burada şuna dikkat etmek gerekiyor, yapılan işin boyutuna göre sifonu yarım veya tam çekmelisiniz.

- Musluklarınızı sonuna kadar açmayınız. Gerektiği kadar açınız. Eğer bunu kontrol edemiyorum diyorsanız, vana ayarı yapabilirsiniz. Vanayı kısarsınız, bu durumda musluğunuzu el alışkanlığı ile sonuna kadar açsanız bile vanadan çok fazla su gelmeyecektir.

Yazımı, bilinen bir atasözü ile bitirmek istiyorum.

"Damlaya damlaya göl olur."

 
Toplam blog
: 177
: 1692
Kayıt tarihi
: 02.11.07
 
 

İlk,Orta ve Lise öğrenimi TED Kolejinde yaptı. Bilgisayar Mühendisliği lisans eğitiminden sonra E..