Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ekim '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
4552
 

Süleyman Nazif: ‘Hz. Muhammed, bir Türk oğlu Türk’ün muazzam torunudur.’

Süleyman Nazif: ‘Hz. Muhammed, bir Türk oğlu Türk’ün muazzam torunudur.’
 

kaynaksite.com'dan...


Bugünlerde, “Türk” hor görülüyor, Türk” deyince, birileri, çuvaldız batırılmış gibi hopluyor… “Türk”e karşı, üstelik “din adına” taarruzlar var. “Türk” unutturulmak isteniyor… “Türk” adı anılmaktan imtina ediliyor.

Bence, Türk’ü o kadar da hor görmeyin… Belki Hz. Muhammed bile Türk’tü!

İddia, Türk edebiyatının zirve isimlerinden Süleyman Nazif’e ait…

Önce, Süleyman Nazif’i kısaca tanıyalım… Sonra ilgili yazısını okuyalım:

x   x   x

KİMDİR?

İstanbul'un işgalini kınamak üzere 23 Kasım 1918'de “Kara Bir Gün” adlı makaleyi yazanSüleyman Nazif, 1869’da Diyarbakır'da doğdu. Eğitimine Maraş’ta başlamış ve hem eğitim hayatı boyunca, hem de memuriyetinin büyük bir bölümünde bu bölgede bulunmuştur. 19’ncu asrın sonlarında İstanbul’a gelmiştir. Daha sonra; Basra, Kastamonu, Trabzon, Musul ve Bağdat valilikleri görevinde bulundu. 1918'de Irak'ın İmparatorluktan ayrılmasını anlatan “Firak-ı Irak” adlı eserini bastırdı.

Kara Bir Gün adlı makalesi üzerine Fransız işgal kuvvetleri komutanı Süleyman Nazif'in kurşuna dizilmesini emretti, fakat sonra bundan vazgeçildi. 23 Ocak 1920 günü Pierre Loti'yi anma toplantısında yaptığı konuşma neticesinde, İngilizler tarafından Malta'ya sürüldü.

Milli Mücadelenin başarılı olması üzerine, 1922 başlarında İstanbul'a döndü.

Osmanlı ve erken cumhuriyetin önemli Kürt aydınlarındandır (Vikipedi).

1927'de zatürreden öldü. Edirnekapı mezarlığına gömülüdür.

x   x   x

Aşağıda, Süleyman Nazif tarafından yazılmış olan ve beni çok şaşırtan makaleden bir bölüm sunuyorum:

“TÜRK’E DAİR

Peygamberler babası Hazreti İbrahim aleyhisselâmın ‘Tevrat’ta (Tarh) adı ile kayıtlı bulunan babası (Âzer) Dicle ile Fırat nehirlerinin kucakladıkları ‘Elcezire’ye şarktan, Belh diyarından gelmiş bir Türk oğlu Türk’tü. Hazreti İbrahim İbraniler’den Sara’yı, Araplar’dan Hacer’i aldı. Hazreti İshak Sara’dan,  Hazreti İsmail Hacer’den doğmadır. Fahr-i Kâinat efendimize mensubiyetle kabilelerin en şereflisi olan Kureyş İsmail’in, İsrailoğulları İshak’ın soyundan gelmektedirler. Soya sopa çok dikkat eden Araplar bunu hiçbir zaman gizlemez ve inkâr etmezler. Kureyş kabilesini (müsta’rebe kabileler) arasına dâhil etmekte dört bin seneden beri devam ederler.

(Müsta’rebe) aslen Arap olmadığı halde Araplaşmış demektir. Aslen Arap olana (Âribe) derler. Hazreti İsmail’den Hazreti Muhammed’e ve Hazreti İshak’tan Hazreti İsa’ya kadar bütün büyük peygamberler bir Türk oğlu Türk’ün muazzam torunlarıdır. Yusuf Türk, Musa Türk, Davud Türk, Süleyman Türk. Hep Türk, hep Türk… Allahümme bârike alâ İbrahim ve alâ âl-i İbrahim.”

Süleyman Nazif, Unutulmuş Yazılar, Türk Edebiyatı, Haziran 1984

x   x   x

Bu vesileyle, üstadı rahmetle anıyorum.

Halil Güven (Sökeli) bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

YERYUZUNDE VE DUNYA TARİHİNDE 17 DEFA DUNYADA SÖZ SAHİBİ DEVLET KURAN BAŞKA BİR IRK VARMIDIR?VARSA ŞAŞARIM,BENDİME SIĞMAZ DÜNYALARA TAŞARIM.TÜRK HER ZAMAN BULUNDUĞU YERDEN BAŞKA BAŞKA YERLERE HEP TAŞMIŞ,HEP AKMIŞ. OSMANLININ ÇÖKUŞÜNDE DE TÜRKLÜĞÜNDEN UTANANLAR,MENFAATLERİ UĞRUNA EMPERYALİSTLERE HİZMETETMİŞLER,VATANI SATMIŞLARDIR.BU HAİNLERLE MÜCADELE EDEREK ULU ÖNDERİMİZİN KURDUĞU TÜRKİYE CUMHURİYETİNDE,NE YAZIKKİ BU GÜNLERDE TÜRKLÜĞÜNDEN UTANAN,VE TÜRKLÜĞÜ AYAKLAR ALTINA ALANLAR İŞ BAŞINDA.EYYYY TÜRKOGLU ARTIK UYAN VE TÜRKLÜĞÜNLE GURUR DUY,BU SENİN EN BÜYÜK HAZİNENDİR.

Hakki Sarikaya 
 29.10.2013 13:06
 

Evet çok ilginç bir yazı...

Kerim Korkut 
 28.10.2013 17:00
 

Çok ilginç.. ben de şaşırdım gerçekten, hiç rastlamamıştım böyle bir bilgiye, öyle ki rivayetine dahi. Ama Türklerin/Türklüğün çok eski, hatta ilk ırklardan-kavimlerden olduğu da zaten bilinir. Keza arapların da karışık yani melez bir ırk olduğu da bilinir. O yüzden, olası da yani. Hem ayrıca, hepten geriye dönük olarak düşününce, hepimiz, tüm ırklar, tüm soy soplar zaten Ademle Havvadan gelme değil miyiz? Onun için insanlar hakikaten çok boş işlerle uğraşıyor yok arabıydı, slavıydı, türküydü, kürdüydü ya da müslümanı hristiyanı musevisi, yetmiyor hatta sünnisi, şiisi, alevisi, protestanı, ortodoksu.. diye diye böyle parça parça kısım kısım bölüp parçalayıp, sınıflandırıp, kendi kendine başına durup dururken iş çıkarıyor. Oysa hepimiz "insanız" işte, ama insan olmayı zaten bir becerebilse insanlık... Selamlar,saygılar...

Filiz Alev 
 27.10.2013 6:12
 

İlgi çekici bir yazı. Teşekkürler. Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 26.10.2013 14:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1412
Toplam yorum
: 5027
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1224
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Okul..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster