Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Aralık '18

 
Kategori
Kültür - Sanat
 

TangoNeva Rüzgarı

Kadıköy’de, İstanbul’un mimarlık ödüllü Kadıköy Sineması’nın bu sezon, müzik yazarı Kemal Küçük’ün sanat danışmanlığında başlatmış olduğu Oda Müziği etkinliklerinin bu kez konuğu Tango Neva topluluğu sahne aldı.

Piyanoda Ayşe Nil Ülgener, kemanlarda Gaye Süslüoğlu ve Alise Juska, viyolada Ayşe Didem Hekimoğlu, viyolonselde Jülide Canca Eke, kontrobasta Ceren Akçalı, vokal ve anlatıcı Ali Pınar ve Yusuf Yalçın’ın düzenlemeleri ile, Tango Neva topluluğu yerli ve yabancı bestecilerden oluşan bir programla seyirci karşısına çıktılar. Programda Erdener, Gardel, Schnittke, Shostakovich, Chaplin, Mores ve Piazzola’dan tango eserleri ile izleyicileri yorumlayan topluluk, salonu tamamen dolduran seyircileri coşturmaya yetti.

Kadıköy Sineması’nın sıcak ve büyülü ortamında Tango Neva’yı dinlemek için gittiğimde salonun tamamen dolmuş olması, seyircinin artık bu etkinliklerini benimsediğini ve sahiplendiğini görünce mutlu oldum. Bu konserde özellikle tango müziğini sevenlerin buluştuklarını gördüm.

Tangoyu tanıtmak gerekirse, Buenos Aires, Arjantin ve Montevideo, Uruguay kökenli bir dans ve müzik türüdür. Dansla beraber gelişen müzik tarzı da aynı adla anılmaktadır. İlk yılların tangosu "tango criollo" veya "basit tango" olarak bilinmekle beraber, günümüzde Amerikan ve uluslararası tango stilleri, Fin tangosu, Çin tangosu gibi çeşitli türler gelişmiştir. Ancak orijinal tango, doğduğu toprakların adıyla, "Arjantin tangosu" olarak anılmaktadır. Tangonun dramatik duygusu, dans sırasında çok zengin doğaçlama fırsatları yaratması, dansın özünde aşk ve melankoli tutkusunun yatmasından ileri gelmektedir. İşte bu bağlamda bir araya gelen ve piyano ile yaylı sazlardan oluşan TangoNeva topluluğunun Kadıköy Sinema Salonundaki dinleti ve dans gösterisi, salonu dolduran izleyicilere neşeli anlar yaşattı. Ali Pınar’ın hem anlatıcı hem de solist olarak sahneye çıktığı tango akşamında, söylediği şarkılar bizleri adeta Arjantin’e taşıdı dersek yeridir.

Bu güzel tango konserinde sonlara doğru Dilara Öz ve Abdullah Çitil de, sahnedeki dar alanda bile gerçekleştirdikleri danslarıyla seyirciler coşturdular. Böylece izleyiciler hem işitsel hem de görsel sunumlarla kendilerini bu büyülü dünyaya götürmüş oldular. Kadıköy Sineması sahibi Funda Kocadağ ve sanat yönetmeni müzik yazarı Kemal Küçük’ün ‘’Kadıköy Sineması Oda Müziği’’ etkinliklerini tüm Kadıköy ve İstanbul klasik müzik seyircilerinin ilgilerinden son derece memnun olduklarını da açıkladılar.

TangoNeva hakkında bilgisine başvurmuş olduğum Ali Pınar şunları söyledi: ‘’Repertuvarı, Tango esinli klasik müzik bestecilerinden Tango Nuevo’ya, Türk bestecilerinin Tango eserlerinden altı farklı dilde Klasik Tango şarkılarına kadar uzanan topluluk, 2012 yılında Ayşe Nil Ülgener tarafından kuruldu. İstanbul Devlet Senfoni, İstanbul Devlet Opera ve Bale, Borusan İstanbul Filarmoni ve Tekfen Filarmoni orkestralarının kıymetli altı üyesinden oluşan TangoNEVA müzisyenleri, uzun yıllara dayanan klasik müzik alanındaki deneyimlerini Tango türüne taşımaktadır. TangoNEVA bugüne kadar İstanbul’un belli başlı salonlarında konser vermenin yanı sıra İzmir, Antalya, Tekirdağ ve Samsun’a turneler düzenlemiş Bisanthe Oda Müziği Festivali ile Phaselis Festivali’ne katılmıştır. Topluluk 2018-2019 sezonunda Güney Kore’ye dokuz konserden oluşan bir turne düzenleyecektir.

Kadıköy Sineması 1960'lardan beri şehrin hafızasında yer etmiş fütürist bir mimariye sahip tarihi bir mekan. Burayı yaptıran ve işleten Kocadağ ailesi kıymetli ve vizyon sahibi. Bahariye Cadddesi'nin ortasında yer alan bu kıymetli mekanda - benim de tercih ettiğim - Avrupa sineması ve festival filmleri oynuyor. Ayrıca fuayesinde önde gelen ressamlarımızın sergisi yer alıyor. Bunların yanı sıra, bazı seanslardan feragat etmek suretiyle, Kemal Küçük'ün fikriyle ayda bir oda müziği konserlerinin yapılması çok güzel bir girişim. Kendimizden biraz bahsetmek gerekirse TangoNEVA Ayşe Nil Ülgener tarafından 2011'de kuruldu. Arkadaşlarım hatırı sayılır bir zaman diliminden beri çeşitli müzik kurumlarında icraları ile kendilerini farkettirmiş çok kıymetli müzisyenler. TangoNEVA olarak klasik müzik ile Tango'nun kesiştiği bir yerdeyiz. Repertuarımız tamamen bizim topluluğumuza özgü. Klasik Tangolar'dan tutun çağdaş bestecilerin Tango'dan esinli eserlerine kadar uzanıyor. Örneğin Carlos Gardel de çalıyoruz Turgay Erdener de. Düzenlemelerimizi ise Yusuf Yalçın yapıyor. Kendisi kıymetli bir keman sanatçısı, piyanist ve besteci.  Bu bir yeni yıl konseriydi ama aslında burasının bir sinema olmasından hareketle sinema filmlerinin tangolarından oluşan özel bir program hazırladık. Bendeniz hem şarkılar söyledim hem de icra ettiğimiz eserler ve besteciler arasındaki ilişkiyi anlattım. Aslına bakarsanız görseller eşliğinde tarihiyle, hikayesiyle hatta dedikodusuyla seyirciyi, Tango'nun zirve yaptığı 1930'lardan günümüze kadar süregelen bir yolculuğa çıkardık. İki saatin sonunda hem seyircinin hem de mekan sahibinin mutlu olduğunu görmek bizleri de ziyadesiyle mutlu etti. Önünümüzdeki ay Eskişehir'de olacağız. 14 Şubat'ta ise Zorlu'dayız.’’ 

TangoNeva hakkında

İDSO, İDOB ve BİFO üyesi, her biri kendi konusunda çok başarılı altı kadın sanatçı, klasik müzik alanındaki deneyimlerini, Tango türüne taşımış olan Neva Ensemble'ın şemsiyesi altında geliştirilen Tango repertuarına yönelik bir konsepttir.
Arjantin'in klasik tangolarının yanı sıra, Piazzolla tarafından geliştirilen Tango Nuevo ve diğer pek çok ülkenin Tango şarkılarını içermektedir.
Bu konseptte konser düzeninin yanı sıra talebe göre bandoneon, vokal ve dans da eklenmektedir.
TangoNEVA bugüne kadar İstanbul’un belli başlı salonlarında konser vermenin yanı sıra İzmir, Antalya, Tekirdağ ve Samsun’a turneler düzenlemiş Bisanthe Oda Müziği Festivali ile Phaselis Festivali’ne katılmıştır.

İsmail Hakkı Aksu

 
Toplam blog
: 137
: 116
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

Ressam, dekoratör, araştımacı yazar. ..