Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Temmuz '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
 

Tatil Sonrası İstanbul

Tatil Sonrası İstanbul
 

Trabzon'da Tavla


Önce Trabzon, sonra Küçükkuyu (Çanakkale). Tatil sonrası İstanbul'a dönmek bu yıl biraz daha zor geldi. İstanbul'dan uzaklaşınca, bu koca şehirde nasıl yaşadığımızı bir kez daha düşündüm.
İş imkanları, yaşama zorunluluğu bizi bu şehire mahkum etmiş. Ben doğma büyüme İstanbul'luyum. 30'lu yaşlara kadar hayatımın büyük bölümü bu güzel şehirde geçmiş. Bütün akrabalarım, arkadaşlarım burada.
Ne var ki dönmek, yoğun iş hayatına tekrar dalmak kolay gelmedi. Hayat İstanbul dışında daha kolay. Memurlar İstanbul'u istemiyor. Diğer beldelerde yaşayanlar, "Biz İstanbul'da yaşayamayız" diyorlar.
Dünyanın bu en güzel şehirinden böyle bahsetmek düşündürücü. Kalan yaşantısı bir şekilde ayarlayanlar, kaçıyorlar.
Bu şehirde daha fazla ve yoğun çalışıyoruz. Kazandığımız para daha az yetiyor. Eğlenmek, nefes almak, stres atmak daha zor.
***
Tatil boyunca günlük alışkanlığımdan vazgeçemedim gazete okudum (kitap da okudum). Ne var ki stres atmaya çalışırken, daha da strese girdim. Ergenekon davası, ABD konsolosluğuna yapılan saldırı, esnafın halkın geçim sıkıntıları, ülkenin geleceğinin karanlığı, Hasan Doğan'ın ani vefatı .... Liste uzayıp gidiyor. Bir ara gazete almayıp okumayı kesmeyi düşündüm. Deniz, yeşil doğayı düşündüm. Belki de en iyisi bu diye düşündüm.
Ama olmuyor, mayamızda böyle bir hal yok. Biz şehirde yetiştik, üniversite okuduk. Düşünmeden olmuyor, aklımızın bir ataleti var, karşı durulmuyor. Ülkemiz için çalışmak, ailemiz için didinmek, yanlışları düzeltmek için uğraşmak var içimizde. Peki eğlenmek, o da paran kadar. İşte sıkıntı burada, İstanbul'da eğlenmek ne yazık ki para işi. Ekonomik eğlence yok mu, var tabi işkence ile karışık koca bir yorgunluk.
***
Tatil sonu ilk çalışma haftasının ortasında, balkonumda oturup, koşuşturan insanları, vızıldayan (kuşlar değil) arabaları seyrederken düşünüyorum. İstanbul'da yaşamanın bedeli bu olsa gerek. Bir de çocuklarımızı düşünüyorum, çıkış yolu bulmakta zorlanıyorum.....
 
Toplam blog
: 487
: 1730
Kayıt tarihi
: 01.04.07
 
 

1965 İstanbul doğumluyum. İTÜ Elektrik mühendisliğinden mezun oldum. Özel sektörde Kalite Bölümünde..