Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ekim '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
424
 

Tayfun 18

Tayfun 18
 

Birkaç gün öncesinden beri "TAYFUN 18" ana adayı etkileyecek haberi haber bültenlerinde öncelikle verildi. Taıwan civarındaki alanda oluşan tayfunu oluşturan hava koşulları komşu ülkeri de etkiler. Asıl sorun buraya uğramasıdır. Bazan teğet geçer bazan yağmur getirir. Tayfunun büyüklüğü de önemlidir.

Bu kez yaşadığımız tayfun güçlü olandı. Bol yağmur getirdi rüzgardan önce. Sonra bir sessizlik... ÜRKÜTÜCÜDÜR o sessizlik. Sanki hava tahminlerini yalanlarcasına birgün yaşarız ama sonra yavaş yavaş rüzgar başlar. Hızı da giderek artar. Özellikle ahşap yapılardaki ses insanı korkutur.

Tayfun 18'in seyır yolu üstünde idi yaşadığımız yer . Gece yarısı kuvvetli rüzgar ve beraberinde gelen yağmur bir çok kişiyi uykusundan etti. Deniz kıyısında yaşayanlar evlerinden çıkıp yerel yönetimin gösterdiği sığınaklarda geceyi geçirdiler . Tayfun sırasında bulutlar öyle hızlı hareket eder ki...Tayfunu gözü denilen bulutların kıvrımları arasındaki yuvarlak kısmı geçen yıllarda görmüştüm ama bu yıl gece geçtiği için görmek olanaksızdı. Sabah olduğunda pencerenin kepenklerini açıp etrafı gözden geçirdik. Seralardan birinin naylon kaplaması biraz eski olduğu için yırtılmıştı. Ağaç dallarında kırılma ve düşen yapraklar dışında yaşadığımız yörede zarar yoktu ama tayfun halen kuzeye doğru gücü azalsa da devam ediyor.

Tayfun uyarısı geçene kadar okula gidemedi çocuklar. Uçak ve tren seferleri iptal edilmişti. Öğlene doğru yaşam biraz normale döndü gibi. Ancak aşırı yağmur nedeniyle toprak kayması tehlikesi ve denizdeki yüksek dalgalar hala soruna neden olabilir.

Küresel ısınma nedeniyle tayfunların sayısının daha da artacağı ve daha güçlü olacaklarını ve dolayısıyla daha çok zarar neden olacağı konusunda ilgililer endişeli.

Ancak küresel ısınmaya neden olanlar biz insanlarız. Isınmayı artıracak faaliyetlere devam edildiği sürece kendi sonumuzu kendimiz belirleyeğiz , değil mi?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Daha fazla ısınacağız bu gidişle... Geçmiş olsun size. sevgi ve saygıyla

Meral Yağcıoğlu 
 09.10.2009 12:04
Cevap :
Bizim yore disinda can kaybi oldu. Direkler devrildi, agaclar devrildi yollara ve sagnak yagis sele neden oldu. Ucan ev catilarini unuttum . Sevindirici yani can kaybinin az olmasi idi.  09.10.2009 16:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 397
Toplam yorum
: 1163
Toplam mesaj
: 200
Ort. okunma sayısı
: 1106
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1955 Niğde doğumluyum. Ancak Japonya'ya gelene kadar yaşantımın büyük bir bölümü Ankara'da geçti. Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster