Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Haziran '15

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
220
 

Tehlike, "tehlikenin farkındayız" diyenlerin eliyle geldi!

Tehlike, "tehlikenin farkındayız" diyenlerin eliyle geldi!
 

Ve HDP barajı aştı... AK Parti tek başına iktidar olamayacak... Türkiye, bir koalisyona gidebilir mi?.. O da zor... Demek ki, Türkiye'nin "tehlikenin farkında olmak"la ünlü gruplarının desteğiyle tehlike kapımızı çalmış oldu.

Aslında, HDP'nin barajı aşması ve TBMM'de temsil edilmesi tek bu kadar tehlikeli olmayabilirdi... Eğer, HDP'nin yükselişi AK Partiyi düşürmeseydi...

Burada mesele elbette Türkiyedeki siyasi istikrarın sürmesi meselesidir... Etrafımızın kanla ve ateşle kuşatıldığı bir ortamda, Türkiyenin mevcut istikrarı kaybetmesi endişe veriyor.

Çünkü, bu seçimlerden çıkan sonuçlar gösteriyor ki, hiç bir şekilde ciddi ve istikrarlı bir "koalisyon" çıkmayacak.. Zaten, koalisyonun kendisi bir kabusken, şimdi MHP'nin bir yanında HDP'nin bir yanında olduğu bir Hükumet nasıl olacak?

Seçim öncesi yazdığım yazıda bu ihtimali, eğer böyle olursa Türkiyede "Çingen çalar kürt oynar" diye özetlemiştim... Maalesef bu çengi hali gerçekleşti.

Gerek dışardaki AK Parti karşıtları gerekse içerdeki Paralel uzantıları, diğer üç partinin AK Partiyle sağlıklı bir koalisyona girmesine izin vermeyecektir. Bu yüzden bu akşam ortaya çıkan tablo umut vermiyor.

O halde ne olacak?

Yıkmak kolay ama yapmak zordur... AK Parti iktidarlarının sürdürdüğü istikrarlı ortam ne yazık ki tehlikeye düşmüştür... Gerek ekonomik alanda, gerekse dış politikada önemli ölçüde inişler çıkışlar yaşanacak...

AK Parti'nin %37 lerle tek başına iktidar olarak getirdiği istikrar ne yazık ki bugün %41'lerle sağlanamıyor... Dışarda pişirilip içerde servis edilen bu "sonuç" Paralel garsonların da katkısıyla önümüze gelmiş bulunuyor... ŞİMDİ YİYİN YİYEBİLİRSENİZ...

Milletin seçiminin yeri başımız üzerinedir... Aslında Mlillet çoğunluğu yerli yabancı tüm muhalefetin tek kalemden çıkmış gibi saldırmasına rağmen yine de İktidar partisine teveccüh göstermiştir.

Ancak, HDP'nin barajı aşması istikrarı bozmuştur... Daha önceleri silahlı güçleriyle istikrarı bozan "Kürtçü hareket" bu defa siyasi güçle bozmuştur... Ancak, elbette bu "başarı" da ülkenin en ileri gelen Atatürkçü, Cumhuriyetçi, liberal ve "dinci"lerinin büyük desteğiyle olmuştur.

Yarın sabah, ekonomi ne gösterecek?... Dövüz, faiz vesaire ne olacak?

Şurası kesin ki, faizsiz taksitlerle son model jeepler alanlar ya da uzun vadelerle ev sahibi olanlar bundan sonrası için yeni ödeme hesapları yapmak zorunda kalacaklar.

"Elinen gelen düğün bayramdır" diye bir atasözüm var... Ama, bu defa gelen pek düğün bayram olmayacak... Yukarda dediğim gibi, bu gelen olsa olsa "çengi" vaziyetidir.

Herşeye rağmen, bu seçim sonuçları da bir hayırlı olsun, diyeceğim ama şu an için böyle bir görüntü yok...

Görelim Mevla neyler, neylerse güzel eyler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Milliyet.com.tr sitesinden 247 kez görüntülenmiştir

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İstikrar mı? Kimeymiş o istikrar? O kadar istikrarlı olsaydı bu sonuç çıkmazdı. Akp tükenmiştir. İstikrarı degil kendi rantiyelerini korumak isteyenlerin son çabası.

Ezgi Umut 
 08.06.2015 19:44
Cevap :
Biraz bekleyip neler olacağını görelim sonra tartışırız bunları..   08.06.2015 20:33
 

Ali Bey teşekkürler, Faizsiz borçlanmadan jip, ev alanlar için bir risk göremiyorum :) Olan yine orta ve düşük gelirli kesime olur. Devlet Bey dünkü açıklamalarıyla sadece pazarlık elini mi güçlendiriyor, yoksa söylediklerinin arkasında durarak "Türkiye'de erken seçime giderse gitsin" tercihi çok belirleyici olcak gibime geliyor. Bilmem katılır mısınız?

HüseyINTOpolitics 
 08.06.2015 11:29
Cevap :
Katılıyorum elbette.. Devlet Bey adının hakkını verip devlete sahip. çıkacak mı göreceğiz...Selamlar   08.06.2015 17:36
 

Vallahi ne yalan söyleyeyim, benzer bir yazı yazasım var ama siz de oldukça güzel özetlemişsiniz. Allah ülkeyi korusun...

jack amca 
 08.06.2015 10:25
Cevap :
Amin..Teşekkür ederim.. Selamlar   08.06.2015 17:38
 

Endişelerinizi anlayabiliyorum Ali bey. Ancak ne varşahsi kanaatime göre seçim sonuçları çok da fena görünmüyor. AKP'nin tek parti ve tek adam ısrarı halkı ürküttü ve buda sanırım özellikle cumhurbaşkanının ayaklarının yere basmasını sağlayacaktır. Ben koalisyon çıkacağını düşünmüyorum. MHP ve HDP bir araya gelemezler. Kalıyor geriye tek bir olasılık ve o da dışarıdan destekli bir AKP azınlık hükümeti. Bu da sanırım olabilecekler içinde en hayırlı alternatif olur. Bu sayede hem koalisyon olmaz hem de AKP'nin bencil siyaseti biraz olsun törpülenmiş olur. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 08.06.2015 9:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4274
Toplam mesaj
: 225
Ort. okunma sayısı
: 813
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster