Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Şubat '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
480
 

Telefonları dinlenenler hukuken ne yapabilir?

Telefonları dinlenenler hukuken ne yapabilir?
 

Ülkede dinlenmeyen var mı?

Çalışan olarak, işe mola veren anlamında değil!..

Daha dün Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay 2473 kişinin MİT tarafından dinlendiğini açıklamasına karşılık, Cemaat’te dinlediği kişiler hakkında açıklama yaptı(!)

Evet, cemaat Türkiye’de 7 bin kişiyi dinlemiş!

Bunu ben demiyorum. Bu iddia Star Gazetesinde yer alıyor.

Gerçi yandaş gazetelerin birbirini tekzip edip duruyorlar. Star 7 bin kişi dinlendi derken, Yeni şafakta bu rakam 3 bin kişiye iniyor!

Gelelim dinlenenlere:

Dinlenenler arasında kimler yok ki! Ünlüsünden ünsüzüne, çalışanından patronuna, kişisinden kurumuna tüm Türkiye’yi dinlemişler!

Peki, dinlenenler ne yapmalı?

Sakın işinin başına dönüp, dinlenmiş(!) olarak daha güçlü ve dinlenmiş vaziyette işine asılmasını söylemeyin. Hele hele dinlenenlerin verimliliği artar hiç demeyin! Bu öyle dinlenme değil!..

Bu konuda açıklamalar yapan Avukat Hüseyin Ersöz’ün sözlerine kulak verin.

Kulak verin demişsek, sakın sizde dinlemeye kalkmayın!

Dinlenen kişilerin nasıl bir hukuki yol izleyecekleri konusunda Avukat Hüseyin Ersöz şöyle söylüyor:

Telefonu dinlenenler ne yapmalı?

Avukat Hüseyin Ersöz, hakkında dinleme kararı verilenlerin, dinleme şartları oluşmadan dinlendiğinin ortaya çıkması durumunda tazminat davası açabileceklerini ve itiraz yoluyla dinleme kararını kaldırabileceklerini ifade ediyor. 

Yasal bir dinleme ise eğer hakkında devam eden bir soruşturma var demektir. Böyle bir durumda bu dinleme kararına itiraz etme imkânına sahiptir. Öğrenmesiyle beraber dinleme kararının kaldırılması için hangi mahkeme verdiyse bu dinleme kararını, o mahkemenin bir üst mahkemesine itiraz etmelidir. Bunun yanında soruşturmanın devamlılığı açısından bu dinleme kararları alındığından dolayı soruşturma dosyasında yapılabilecek herhangi bir şey yok. 

Eğer hakkında yeteri kadar delil olmadan bu soruşturmanın açıldığı veya dinleme şartlarının oluşmaksızın bu kararların alındığı yada savcılık tarafından talep edildiği yönünde bir düşünceye sahip ise böyle bir durumda söz konusu savcı ve hakimler hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) şikayet etme imkanına sahiptir. Soruşturmadan kaynaklanan görevin kötüye kullanılması yada amacı dışında dinleme yapılması durumu söz konusu ise HSYK’ya şikayet edilir. Aynı zamanda Cumhuriyet Savcılıklarına da suç duyurusunda bulunabilir. Yasadışı bir dinleme kararı ise ve bu işlem halen devam ediyorsa bir üst merciye itiraz edilirse bu dinleme kararı da kaldırılabilir. 

Tazminat hakkı doğar. Bu davayı Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’nde açabiliyorlar. Ancak bu dairenin daha önce dinleme ve arama kararlarıyla verdiği kararlar, ilgili işlemlerin dava sonuçlandıktan sonra incelenmesi yönünde. Eğer dava sonuçlanmamış ve soruşturma tamamlanmamış ise tazminat taleplerini Yargıtay 4. Hukuk Dairesi reddediyor. Bununla ilgili daha önce Ergenekon ve Balyoz davası sanıkları tazminat davası açmış, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi tarafından reddedilmişti.”

Bu bilgileri bir kenara not edin.

Bir ülkede bu kadar yüksek dinleme yapılırsa, bu bilgilerin bir gün herkese lazım olacağı muhakkak!

Bende bu bilgileri sizlerle paylaşırken bu duygularla hareket ediyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3076
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster