Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Mayıs '20

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
 

Temiz Çevrede Yaşamak...

“Sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşamak” adına ve bu hakkı kullanmanın bir yurttaşlık görevi olduğunun bilinciyle, yaşam alanlarımızı korumaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.( Didim Sivil Gelişim Platformu16.05.2020)

İÇİNDE YAŞAMAKTA OLDUĞUMUZ PANDEMİ GÜNLERİ

“SAĞLIĞIN PARAYLA SATIN ALINAMAYACAĞI” GERÇEĞİNİ

HEPİMİZE ÖĞRETMESİ GEREK…

İlçemiz Didim, sahip olduğu doğal değerleri ile dünyaca tanımış önemli bir turizm kentidir. Özellikle havasının insan sağlığına olumlu etkisi tartışılmaz değerdedir. Bu değere eşsiz güzellikteki sahil bölgeleri ile tertemiz sulara sahip denizi eklenince ilçemiz kısa sürede yerli ve yabancı turistlerin yaşamaktan büyük mutluluk duyduğu bir kent olmuştur. Sağlıklı değerleri ile gözde olan kent, şimdi havasını, suyunu ve toprağını kirletecek bir proje ile karşı karşıyadır. Menderes Deltası kıyısında kurulması düşünülen Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi ilçemizin sağlıklı ekosisteme ciddi zararlar vereceği ortadadır.

Deniz ekosisteminin sağlıklı yapıda kalmasını sağlayan en önemli doğal değer, sahip olduğumuz Posedion Çayırlarıdır. Bu çayırlar, denizin oksijen kaynağıdır. Didim’in eşsiz berraklıktaki denizi, Poseidon Çayırları’nın doğal dengesi ile sağlanmaktadır. İlçemizin bu sağlıklı yapıyı koruyacak projelere ihtiyacı varken , balık üretim çiftlikleri gibi onların ekosistem değerlerini yok edecek projelerin varlığı kabul edilemez.

Ayrıca ilçemiz ülkemizde barınan 470 kuş türününün yaklaşık 250 yakınını bu bölgede misafir etmektedir. Menderes Deltası,Bafa Gölü ile birlikte Didim ülkemizin en önemli kuşların yaşam ve üreme alanlarındandır. Dünyada nesli tükenmekte olan Tepeli pelikan, Küçük Karabatak , Küçük Akbalıkçıl, Akkuyruklu Kartal bu kuş türlerinden bazısıdır. Görülmektedir ki denizi, tarihi eserleri ile dünyaca tanınan Didim’in kuş gözlemciler için de bir cazibe merkezidir. Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi kurulması düşünülen alan, boş bir arazi parçası değildir. Denizi, kıyısı, toprağı ve havası ile bir önemli yaşam alanıdır. İçinden geçen Kutsal Yol ile tarihe tanıklık etmiştir.

Bu bölgede kurulması düşünülen proje, hiçbir şekilde ilçemizin toplum ve çevre sağlığını gözeten, kamu yararının ön planda tutan bir proje değildir.

Bu proje, Didim’in sahip olduğu doğal güzellikleri ve çevre değerlerini ciddi şekilde erozyona uğratacağı apaçık bir gerçekken, buna karşılık sadece sınırlı sayıda yatırımcıya kısa sürede daha da zenginleşme sağlayacak bir projesidir.

Bu proje Didim’in sahip olduğu 16 tane mavi bayraklı koyu kirletecek ve halk sağlığını tehlikeye atacaktır. Bizler Didim halkı olarak, 16 adet mavi bayraklı koyumuzu koruma ve daha da geliştirme sevdasını yüreklerimizde taşırken, onları sağlıksız bir kirliliğe sürükleyecek olan bu projeye karşı çıkmayı toplumsal bir sorumluluk olarak görüyoruz. Didim’in ekosistemine, halk sağlığına ve yaşamlarımıza olumsuz etki edecek olan bu projenin gerçekleşmesini istemediğimizi açık olarak ifade ediyor; Tarımsal Organize Sanayi Bölgesi yapımına karşı, Didim halkının topladığı 40.000’i aşkın imzaya sahip çıkıyor ve halkın bu yöndeki kolektif iradesine saygı gösterilmesini diliyoruz. Halkın bu yönde oluşmuş bulunan iradesi milli iradenin ta kendisidir.

Aydın Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi sayın Posacı’nın basına yansıyan ifadelerinde, “Benim tahminime göre rant için hazine arazisine konmak isteyenler var” şeklinde bir açıklama yer almaktadır.

Didim halkı olarak bu isnadı asla kabul etmiyoruz. Kırkbini yakın imzası ile halk sağlığını ve Didim’in turizm geleceğinin korumak adına iradesini ortaya koyan insanları ve hiçbir maddi çıkar gözetmeden çevre değerlerini savunma sorumluluğunu gösteren sivil toplum kuruluşlarımızı töhmet altında bırakan bu yaklaşımı kabul etmemiz mümkün değildir.

İlçemizin gelişiminde doğa ve çevre değerleri ile dost olan projelerden yanayız. Sağlığımızı tehdit edecek projelerin ne kentimizin ne de ülkemizin gelişimine katkısı olmayacağı düşüncesindeyiz. Özellikle şu salgın günlerinde bir kez daha anladık ki, esas olan sağlıktır. Sağlıklı yarınlardır.

Bu sebeplerle; ilçemizde kamu yararını gözeten, halkımızın ekonomik gelişmesini, refah seviyesini ve yaşadığımız ekosistemin değerlerini koruyarak geliştiren ve bizleri sağlıklı yarınlara taşıyacak olan girişimleri var gücümüzle desteklediğimizi; ancak… doğal kaynaklarımızı kirleten, bize sağlıksız yarınlar vaat eden, bu ve benzeri projelere karşı, Anayasamızın 56. maddesinden aldığımız güçle, “sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşamak” adına ve bu hakkı kullanmanın bir yurttaşlık görevi olduğunun bilinciyle, yaşam alanlarımızı korumaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.16.05.2020

Akbük Doğa ve Düşünce Derneği

Akbük Kültür ve Çevre Derneği (AKÇED)

Didim Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve Cemevi Derneği

Didim Çevre Platformu (DİÇEP)

Didim Derneği

Didim Eğitim ve Çevre Derneği (DEÇED)

Didim Kültür Mirasını Koruma Derneği

Didim Turizm Derneği

 
Toplam blog
: 1410
: 1053
Kayıt tarihi
: 04.11.06
 
 

Emekli öğretmenim ve  emeklemeye devam ediyorum.  Emeklilik yaşamın sonu değil, yaşama yeni amaçl..