Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Eylül '12

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
246
 

Ünal Şöhret Dirlik'in adı nereden geliyor?

Ünal Şöhret Dirlik'in adı nereden geliyor?
 

Ünal Şöhret Dirlik, Kütüphanesinin önünde.


Eğıitimci şair, yazar Ünal Şöhret DİRLİK ,Muğla / Fethiye'den geliyor. Daha önce de söylemiştik. Ömrünü boşa geçirmeyen gerçek bir öğretmendir.  Vatanını, milletini candan seviylor. 25' ten fazla kitabını Türk kültürüne armağan etmiş değerli bir imzadır. Rahmetli anası daha o küçük yaşta iken  ona "ŞÖHRET " adını vermiş, babasının şirket doktoru ise  "Ünal "diye eklemiş.. Hepsi bir araya gelince " Ünal Şöhret  Dirlik" olmuş. Şimdi onun asıl öyküsünü  Ünal Şöhret Dirlik'ten dinleyelim.

Ayrıca Ünal Bey Milliyet Blog 'ta da 2000'ne  yetişmiş.Yüce Mevla'm daha  büyük rakamlara   erişmesini diliyorum.Onu 5000'lerde de görmek isterim. Şimdiden  sağlık ve başarılar diliyorum. Şimdi sözü fazla uzatmadan, asıl erbabına bırakmak istiyorum.

Şimdi Ünal Şöhret Dirlik yazıyor:

Okuyalım ve görelim...

" ANAM ADIMA  “ŞÖHRET” DEMİŞ

ANAM “ŞÖHRET” DEMİŞ, BABAMIN ŞİRKET DOKTORU  “ÜNAL” YAZMIŞ,

BEN YAZILARIMDA ANAMIN VERDİĞİ İSMİ DE KULLANDIM

Ünal Şöhret Dirlik

Ben yaz aylarında doğmuşum. Büyük bir olasılıkla nisan, mayıs ve haziran aylarından biri olabilir. Çünkü haziranın sonuna doğru tütün dikimi biter.. Sulak arazisi olan köylerde  temmuzda da dikilir, ama bizim arazilerimizde tütün dikimi haziran sonunda biterdi. O zaman kır tarlalara dikilen ilk tütünlerin birinci çapası başlardı.

Babam o zamanlarda; merkezi Karagedik’te bulunan Fransız Maden Şirketi’nin Yürek ocaklarında çalışıyormuş. Anam rahmetli nereden duymuşsa duymuş, adımı Şöhret koymuş. Beni nüfusa kaydettirmek için şirketin Yürek’te bulunan ve binası halen sapasağlam duran şirket hastanesi doktorundan rapor almak için baş vuruyor. Doktor dilekçeye bakmış bakmış;  

“-Amca oğlanın adını ‘Ünal’  koyalım” demiş ve rapora öyle yazmış. Nüfusa da öyle kaydedilmiş.

1944’te bizim köyde ilkokul açıldı. Hemen götürüp kaydımızı yaptılar. Köyün nüfus kütüğüne bile bakmadan, Şöhret Dirlik diye 91 Numaralı ilkokul öğrencisi oldum. İlkokulu bitirmemize on beş gün kala biz ailecek Çalış’a Çardak Zeytin denilen ve denizle aramızda kumsal ve demiryolu  bulunan yere geldik.Onbeş gün kadar derslere devam ettik, sonra bitirme sınavına katılıp ilkokulu bitirdim.

Aylar sonra Karagedik ilkokuluna bir daha uğradım. Perran Kovacı öğretmenim, elime diplomamı verdi. Ortaokula yazılacağımı öğrenince sevindi. Onu alıp Fethiye’ye gittim. Ara sıra katırlarımızı nallatmak için Çalış Sahillerinden kendi başıma Fethiye’ye gittiğim için yabancılık çekmedim. Giritli Fotoğrafçı’ya 6 tane vesikalık çektirdikten sonra  Hükümet Binasında, kapısında  Nüfus Memurluğu yazan odaya girdim. İyi bir memura rastlamışım, benimle ilgilendi, “kimsin, ne istiyorsun” diyerek konuşturdu. “Ben İncirköy’lü Hilmioğlu Şöhret Dirlik’im, anamın adı Hatice, Ortaokula yazılacağım nüfus cüzdanı istiyorum,işte fotoğraflarım”dedim. Rahmetli hiç üşenmedi, git de baban gelsin demedi, koca bir defter indirdi, arkasında İncirköy yazıyordu. “Kırk iki hanede, Hilmi Dirlik’in en büyük oğlu Ünal Dirlik var” dedi. Benim aklıma babanın doktorla ilgili anlattığı geldi. “Tamam amca o benim, babam şirket doktorunun adımı Ünal yazdığını söylerdi” dedim. Nüfus cüzdanımı hazırladı. Elime verdi, “iyi çalış ha!” diye de tembihledi.

Doğruca  Kordon’daki Ortaokula gittim. Ortaokulun katibi İncirköy’den olup, Denizli Lisesinde okumuş Nuri Ardıç’tı. Köyden okula giden bir çocuk duyarsa çok sevinirdi. Benim diplomamı ve nüfus cüzdanımı karşılaştırdı. Diplomada Şöhret, nüfus cüzdanında Ünal olunca, çok üzüldü. Kayıt için bekleyen olmayınca ikisini de aldı, bir dilekçe hazırladı, hemen mahkemeye gitti, yarım saat sonra düzeltme kararı alarak geldi. Kaydımı yaptı. Benim adım ondan sonra Ünal oldu. Ama şimdilerde bizim İncirköylüler beni Şöhret Bilir. Anam rahmetli hiç Ünal demedi.

İki yıl sonra Aksu Köy Enstitüsü’ndeydim. Orada okurken dergilerde, gazetelerde yazılarım yayınlanmaya başladı. Benim imzam Ünal Şöhret Dirlik. Bütün yazılarımda onu kullandım. Bundan sonra beni çok yakından tanıyan dergicilere Ünal Dirlik imzalı bir yazı göndersem mutlaka garipseyeceklerdir.

İki yıl önce  “Avukat Şair Şafak Ahmet Deniz senin isimlerini birleştirelim” dedi, tam oluru verecektim ki, Şaphane’ye noter olarak gitti.

İşte benim Ünal ile Şöhret isimlerimin hikayesi.

 

 

 

 

sultan gürbüz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın hocam, evet analar her şeyin en iyisini bilirler, o nedenle rahmetli yengem, bu kadar ünlü ve Şöhretli biri olmanızı canı gönülden istemiş olacak ki, size böyle güzel anlamlı bir isim koymuş. Zaten bizim köyün kadınları, sadece bu konuda değil, çalışkan ve modern ileri görüşlürler. Ben de bunu Anneciğimden dulayı çok iyi bilirim. her ikisininde mekanı cennet olsun.saygılarımla

Birdal CAN TÜFEKÇİ 
 22.09.2012 18:55
Cevap :
Teşekkürler Birdal Can Hanım,manidar yorumunuz için teşekkürler. Bu anaarıda rahmetle ve saygıyla anıyorum.Mekanları cennet olsun.Selamlar.  22.09.2012 19:06
 

Hocam sizi ve Sayın Ünal Şöhret Dirlik hocamızı saygıyla selamlyorum.Nice yıllara.

Şennur Köseli 
 22.09.2012 16:57
Cevap :
Teşekkürler Şennur hanım. Ünal Beyle tanışmanızı dlerim...Selamlar.  22.09.2012 19:08
 

Sayın Hocam Bilgilendirici yazınız beni çok mutlu etti.Ünal Hocam Çok Sevdiğim saygı duyduğum değerli bir kişilik.Kendisiile yazın Fethiye'ye geldiğim zaman Fetavda buluşup, şiirden, sanattan yazarlardan konuşuyoruz.Sağ olsunlar şii kitaplarımın basılmasında teşviki büyük oldu.HER İKİNİZE DE AĞLIKLI VE MUTLU BİR YAŞAM DİLİYORUM.SAYGILAR.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 20.09.2012 20:29
Cevap :
Merhaba Nahide Hanım, daha önce de yazmıştım. Ünal Şöhdet Dirlik tam bir öğretmendir. Her yönüyle örnek bir insandır. İlginize teşekkürler. Daha nicesine.Selamlar.  20.09.2012 22:31
 

NİCE NİTEL YILLARA...KUTLUYORUM, PERFORMANSINDAN VE KARARLILĞINDAN DOLAYI...

sevket çorbacioglu 
 20.09.2012 11:56
Cevap :
Merhaba Çorbacıoğlu, ilginize sonsuz teşekkürler.   20.09.2012 22:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2221
Toplam yorum
: 4838
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 817
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster