Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ocak '18

 
Kategori
Güncel
 

Vampir Yüz Germe Yöntemi: “Ameliyatsız Güzelleşme”! Eğrisi ve Doğrusuyla Hepsi Burada…

Vampir Yüz Germe Yöntemi: “Ameliyatsız Güzelleşme”! Eğrisi ve Doğrusuyla Hepsi Burada…
 

4 İş Kolik Arkadaş Sohbet Ediyor.

Konu: Sağlıklı ve Akıllıca Güzelleşme?

Kemal: Okurlarımıza önemli bir duyuruyla başlayalım. Konu Tıp la ilgili uzmanlık konusudur. Konu ile ilgili bir uzmana danışmadan estetik bir operasyon kararı vermeniz sağlığınızı tehlikeye düşürür. Uzmanın özellikle "vampir yüz germe" konusunda uluslararası geçerliliği olan bir sertifika sahibi olduğundan emin olunuz. Mutlaka birkaç uzmandan teklif alarak ve mukayese ederek kararınızı veriniz.

Serdar: Ayrıca mümkünse aynı operasyonu geçirmiş kişilerin görüşlerini alınız. Bu yazıdaki görüşler belirtilen kaynaklardan derlenmiş olup, okurları sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Son kararınızda  ilgili konuda uzman olduğuna güvendiğiniz bir tıp uzmanın imzası olsun. En önemlisi tam teşekküllü bir hastane veya sağlık bakanlığı onaylı bir merkezi seçtiğinizden emin olun. Operasyon sonrası epikriz veya ameliyat raporu almayı ve ömür boyu saklamayı ihmal etmeyiniz.

Can: Ortalama yaşam uzuyor. Boşanmalar artıyor. Kişilerin maddi imkânları da artınca, geriye nasıl güzelleşelim sorusu kalıyor. Öyle güzelleşelim ki, sağlıklı olsun. Akıllıca olsun. Kalıcı olsun. Bütün bunlara cevap verme iddiasında olan vampir yüz germe tekniğinin doğrusu ve yanlışlarını konuşalım.

Caner: Kişinin kendi kanının kendi güzelliği için kullanımına dayanan yeni bir güzelleştirici yönteminden bahsediyorum. Trombosit aşısı tekniği! Sentetik değil, doğal bir yöntem. Gerçek cerrahi müdahale yok.

Serdar: Vücudumuzda dolaşan kanımız, devamlı hücrelerimizi yeniliyor. Kanımız birçok şeyin yanında trombositle dolu!  Trombositlerimiz olmasaydı, parmağımızda ufacık bir kesik olsa, kan kaybından ölürdük. Trombositlerimiz yaralarımızı kapatıyor. Açık deri kesiklerimiz üzerinde kan pıhtısı oluşturuyor. Bu görevleri yapan hücrelerle hücrelerimizle dolu trombositlerimiz!

Kemal: Öncelikle böyle bir işlemi yaptırmak için kanımızda yeterli trombosit olmalı! Trombosit eksik olduğunda bırakın güzelleşmeyi, bağışıklık sistemimiz zayıf düşerdi. Her türlü hastalıktan kendimizi koruyamazdık.

Can: Trombositler vücudumuzun savunma mekanizmasının bir parçasıdır. Onlar kan içinde pıhtılaşmayı gerçekleştirirler. Sağlıklı bir insanda 150.000-400.000 arasında trombosit bulunması gerekir. Bu değerlerden aşağı olduğundan düşük, yukarı olduğundan yüksekliğinden bahsedilir.

Serdar: Azlığında kanama durmaz. Fazlalığında ise damar içinde pıhtı oluşur. Çoğalmasını karaciğer kontrol eder. Trombositlerin kan içindeki ömrü 9 ila 10 gündür. Dalak tarafından vücuttan atılırlar.

Kemal: Vampir yüz germe basittir. Doktor kanımızdan trombositler alır. Onları plazmayla bir araya getirir. Elde edilen solüsyon cilde enjekte edilir. Cildi içeriden yenilenmeye başlar. Hepsi bu!

Can: Riskler nelerdir? Tromobosit açısından zengin plazma alerji, enfeksiyon ve aşırı hassasiyet riskini ortadan kaldırır. Derece derece yaşlanmış hücrelerin yerini alır. Kan damarlarını yeniler. Cilt iyileşir. Kırışıklar doldurmaya başlar.

Kemal: Kan enjeksiyonunun insanlardan farelere yapıldığı deneylerde var. Bilim adamları, genç insan kanının eski bedenlere enjekte edilmesiyle gençleştirmenin mümkün olabileceğine dair kanıt buldu. Yeni bir araştırmada, araştırmacılar, bir grup sağlıklı, 18 yaşındaki genç katılımcılardan kan örnekleri aldılar ve 12 aylık farelere enjekte ettiler. 3 hafta boyunca, farelere haftada 2 kez insan kanı plazması enjekte edildi. Plazma, bilim adamlarının gençleştirici özelliklerinden sorumlu olduğunu düşündükleri kan sıvı bileşenidir.

Serdar: Bundan sonra, Kaliforniya merkezli biyafarmasötik şirketi Alkahest’den bilim adamları, enjekte edilen hayvanların davranışlarıyla, enjekte edilmeyen 3 aylık ve 12 aylık farelerin genç ve yaşlı kontrol gruplarını karşılaştırdı. Yeni kan, yaşlı farelerin gençleşmesini sağladı. Aynı zamanda bellek yetkinliklerinin de arttığına dair kanıtlar var.

Can: Araştırmacılar, tedavi edilen fareleri Barnes labirenti olarak adlandırılan bir aygıta yerleştiriyorlar. Bu, kemirgenlerdeki mekânsal öğrenmeyi ve hafızayı ölçmek için kullanılan bir araç. Daha zayıf hafızadan ötürü, yaşlı fareler Barnes labirentini gezme konusunda kötü olmaya eğilimlidir. Ancak testlerde, tedavi edilen hayvanlar, genç fareler kadar iyi performans göstermiştir.

Kemal: Alkahest araştırmacılarından biri olan Sakura Minami, New Scientist’da Jessica Hamzelou’ya şöyle demiştir:

Bir gençleşme etkisi görüyoruz. Genç insan plazması, bilişimi geliştirir. Hafızaları korur.

Serdar: Sinirbilimci ve Alkahest kurucusu Karoly Nicolich’e göre, genç kanın gençleştirici özellikleri, genç ve yaşlı plazmanın farklı protein yapımlarına indirgenmiştir. Plazma binlerce protein içerir. Ancak genç plazma, dokuları canlandıran birtakım proteinleri içerirken, yaşla birlikte bunlar kaybolur ve yerini zararlı moleküller alır. “Aslında ilk kez yüzlerce proteinin yaşlanma ile değiştiğini fark ettik” diye ekledi Nikolich. “Yaşlanan plazmada gördüğümüz şey, inflamatuar olan ve hücre ölümüne neden olan proteinlerin artmasıdır.”

Can: Bu proteinlerin tam olarak ne olduğuna gelince, araştırmacılar bu ayrıntıları henüz paylaşmıyorlar. Ancak Minami, bu proteinlerin sadece vücut dokularında etki yaratmadığını, aynı zamanda da bazılarının beynin üzerinden geçtiğini söylüyor.

Caner: Ekip, plazma tedavisini alan farelerin beyinlerinin kesitlerini inceledi. Enjeksiyon almamış benzer yaştaki farelerle karşılaştırdı. Tedavi edilen hayvanlarda yeni oluşmuş nöronlar daha büyüktü. Nöronlar, öğrenme ve ezberleme kabiliyeti açısından önem taşır. Nöronlar, Nevrojenez adı verilen yerde oluşur. Farelerin beyinlerinde, genç insan plazmasının bu işlemi arttırdığını gördüler. Minami CBS’ye “Oldukça dramatik” dedi. “Tedavi yaptığımızda bunun 2 katına çıktığını görüyoruz.”

Kemal: Çalışma, bu hafta San Diego’daki Neuroscience Topluluğunun yıllık toplantısında sunuldu. Ancak, henüz diğer araştırmacılar tarafından incelenmediğini ve yayınlanmadığını belirtmek önemli. Bu nedenle, bu araştırmanın potansiyel erişimini gözönünde bulundururken, etkilerinin şu zamana kadar sadece farelerde görüldüğünü aklımızda tutmalıyız.

Serdar: Alkahest araştırması, insan kanının iki türe de aynı avantajları sağladığını bulan ilk çalışma olabilir. Alkahest araştırmacıları, şimdi de genç insan plazmasının yaşlı insanlar için de aynı şeyi yapıp yapamayacağını araştırmak istiyor.

Can: Stanford Üniversitesinde, hafif ya da ılımlı Alzheimer hastalığı bulunan 18 kişinin bulunduğu bir klinik araştırmaya başlamışlardır. Bu deneme başarıyla sonuçlanırsa, genç kan tarafından uyarılan nevrojenezin, Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklarda bilişsel düşüşe neden olan iltihaplanmayı karşılayıp karşılamadığını, daha fazla hasta ve daha fazla plazma dozu içeren daha geniş bir çalışma ile takip etmeyi umuyorlar.

Caner: Sonuç olarak Alkahest, Alzheimer hastalığına yakalanan hasta sayısına yardımcı olmak için dünyada yeterince genç insan plazması olmadığından, gerekli proteinin sentetik versiyonlarını üretebileceğini de belirtiyor. Ama bunun için uzun bir yol var. Şimdilik, tüm gözler, genç kanın farelere olduğu kadar insanlara da yardım edip edemeyeceğini ilk kez görme şansımızın olabileceği ilk araştırmaya odaklandı.

Nikolich, CBS’ye verdiği demeçte, sonuçların yılsonunda geleceğini söyledi.

Can: Dönelim tekrar asıl konumuza. Vampir yüz gerdirmenin birçok avantajı var. Tedavi alanı diğer benzer güzelleştirme yöntemlerinden daha geniş. Tedavi yüzde, boyunda ve göğüs arasında kullanılabiliyor.

Caner: Plazma solüsyonu doğrudan ‘gözyaşı vadisi’ ne, yani iç göz kapağı ve elmacık kemikleri arasındaki çizgiye enjekte edilebiliyor. Bütün gençleştirici cerrahi yöntemler için oldukça duyarlı ve sorunlu bir bölge.

Kemal: Vampir yüz gerdirmenin avantajları çok. Aslında yaşı 20 ile 80 arasındaki herkes, cilt tipleri, ten veya cilt renkleri ne olursa olsun bundan faydalanabilir.

Serdar: Tam bir tedavi birkaç enjeksiyon seansını gerektiriyor ve genellikle doktorlar kırışıkların derinliğine ve bulundukları bölgenin ne kadar sorunlu olduğuna bağlı, 2-4 seans belirliyor.

Caner: Tedavi kalıcılık amacıyla yılda bir iki kez tekrarlanıyor. Bir seans 400-750 TL’ye mal olabiliyor ve seans bittiğinde eve gidebiliyorsunuz. Kalan tek yara izi, bir sonraki gün ortadan kaybolan enjeksiyon noktalarının izi.

Kemal: Dünya’da “Vampire Facelift” Kim Kardashian başta olmak üzere Gisele Bündchen, Bar Refaeli ve daha birçok ünlü ismin yaptırdığı söyleniyor.

Serdar: Yöntemle, yeni hücre oluşumu için kök hücreler uyarılır. Böylelikle yeni kolajen, yeni yağ hücreleri, yeni kan hücrelerinin salınımı sağlanır.

Kemal: Ortalama 40 dakika süren tek seanslık uygulama sonrasında sosyal hayata hızlıca dönüş sağlanır. Uygulama sonrasında cildin yenilenme süreci hemen başlar. Toparlama etkisi ise 60 gün içinde görülmeye başlar.

Can: Vampir yüz germe tıp dünyasında PRP ve PRFM olarak bilinen güzelleştirme yöntemlerine yakıştırılan isimdir. PRP nedir?

Platelet-Rich Plasma kelimesinin baş harflerinden oluşur. Plateletler (trombosit olarak da bilinir) kan içindeki pıhtılaşmayı sağlayan parçacıklardır. Plasma kanın içindeki parçacıkları bir arada tutan açık sarı bir sıvıdır. Bu sıvı içinde alyuvarlar, akyuvarlar, trombositler, proteinler, şeker, yağ, pıhtılaşmayı sağlayan maddeler, elektrolitler ve hormonlar bulunur.

Kemal: PRP nasıl hazırlanır?

Önce kişiden kan alınır ve bu kan pıhtılaşmayı önleyen bir madde içeren tüplere konulur. Daha sonra kanın konulduğu tüpler santrfüj denilen bir cihaz içinde hızla döndürülerek merkezkaç kuvveti ile içindeki maddelerin değişik tabakalarda toplanmaları sağlanır.

Can:Tüpün içinden yalnız platelet (trombosit) lerin toplandığı bölgedeki sıvı enjektöre çekilerek alınır. Kırmızı ve beyaz küreler farklı tabakalara çöktüğü için alınan sıvıda bulunmazlar. Bu sıvı içinde çok sayıda platelet (trombosit) bulunur. Bu nedenle plateletten zengin (platelet-rich) plazma olarak adlandırılmaktadır.

Caner: Nasıl kullanılır?

PRP içeren plazma enjektöre çekildikten sonra etki etmesi istenen bölgelere iğne ile enjekte edilir.

Serdar: Kullanım alanları şunlardır:

·         Sinir yaralanmaları,
·         Tendon (kiriş) iltahapları,
·         Artritler ve kalp kası hastalıkları,
·         Kemik ve kıkırdak yenilenmesinde kullanılır.
·         Estetik amaçlı olarak yüzdeki kırışıklık ve çizgilerin içine enjekte edilir.

Kemal: PRFM nedir?

Platelet-Rich Fibrin Matrix kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur. Plateletten zengin şekillendirici fibrin ortam anlamına gelir. Fibrin kan pıhtısını oluşturan katı ve dayanıklı bir maddedir.

Can: PRFM nasıl hazırlanır?

Daha önce anlatıldığı gibi PRP hazırlanır ve bu sıvı trombin veya kalsiyum klorid gibi bazı maddeler ile reaksiyona sokularak sonuçta jöle kıvamında akışkan bir şekle dönüştürülür.

Serdar: Nasıl kullanılır?

Bu akışkan jöle yüz derisindeki kırışıklık ve çizgilerin altına enjektör ile verilerek yüz derisinde gerginleşme ve gençleşme yaratmaya çalışılır. Piyasadaki dolgu maddeleri (hyaluronic asid ve benzerleri) yerine kullanılmaktadır.

Kemal: Etkinlikleri ne kadardır?

Hem PRP hem de PRFM cerrahi bir işleme gerek duyulmadığı için estetik amaçlı olarak çok yaygın şekilde kullanılmaktadır. Muayenehane ortamında kişiden bir enjektör dolusu (15-20 cc kadar) kan alındıktan sonra bazı cihazlar kullanılarak bu kandan gereken solüsyon kısa sürede hazırlanır.

Can: Elde edilen sıvı gene muayenehanede herhangi bir anesteziye gerek duyulmaksızın istenilen bölgelere (genellikle yüz bölgesi) enjekte edilir.

Serdar: Hasta enjeksiyondan sonra günlük hayatına devam edebilir. Kolay ve düşük riskli oldukları için yalnız estetik cerrahlar değil dermatolog ve estetisyenler tarafından da kullanılmakta ve önerilmektedirler. Ancak ne kadar işe yaradıkları konusunda henüz bilimsel bir kanı oluşmamıştır.

Son söz: Karar sizin!

Faydalanılan Kaynaklar:


(1)     http://rings.shadeofsoul.com/kim-kardashians-engagement-ring/
(2)     https://trombosit.net/trombosit-nasil-yukseltilir.html
(3)     http://beyinsizler.net/bilim-adamlari-genc-insanlarin-kaniyla-yasli-fare-genclestirdi/
(4)     https://www.hemensaglik.com/makale/vampir-yuz-gerdirme-yeni-guzellestirici-yonte
(5)     http://www.vampirefacelift.com.tr/
(6)     http://www.egeozgentas.com.tr/vampir-yuz-germe/

 

 
Toplam blog
: 92
: 440
Kayıt tarihi
: 10.10.11
 
 

Şükrü ÖZGÜR İ.T.Ü Metalürji mühendisliğinden mezun oldu. Kamu ve özel sektörde farklı pozisyonlar..