Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Eylül '20

 
Kategori
Kitap
 

Yaşama Sanatı Meş'ale

Herkese merhabalar

Eylül ayına güzel bir başlangıç yaptık ve yeni kitabım Yaşama Sanatı Meş’ale,

sonbaharın ilk günlerinde okurları ile,

sizlerle buluştu.

Kitabımdan bazı bölümleri paylaşmadan önce,

Şimdiden hepinize keyifli okumalar diliyor,

Meş’ale’nin yolunuzu aydınlatması, içinizi ısıtmasını temenni ediyorum…

 

“Hepimiz mutlu ve huzurlu olmak, iyi bir yaşama ulaşmak için çalışıyor, mücadele ediyoruz. Mutluluk arayışı eski çağlarda nasıldı bilinmez ama şimdilerde mutlu olmak zorundaymış gibi hissediyoruz. Hatta sahip olduğumuz mutluluk düzeyi yetmiyor, “başkalarından daha mutlu” olma mücadelesini de ekliyoruz bu yarışa. Televizyonlarda, sosyal medyada takip ettiklerimiz, tüketmek için ardından koşturduklarımız da girince işin içine, mutluluk çabamız yerini huzursuzluk ve kaygıya bırakıveriyor.”

Bir şeyler dayanılmaz biçimde ters gitmeye başlayınca da durup soruyoruz birdenbire kendimize: Ne yapıyorum ben? Ne istiyorum? Mutlu muyum gerçekten? Sahip olmak için mücadele ettiklerim ya da sahip olduklarım gerçekte benim istediklerim mi? Ancak her ne kadar yaşam yolculuğumuzda bu soruların cevaplarına ulaşmaya çalışsak da, çoğu zaman aradığımızı bulamıyoruz. Kim bilir, belki de doğru soruları sormuyoruz. Peki, doğru soruları nasıl soracak, doğru cevapları nereden bulacağız?

“Bazen ufak bir dokunuş, basit bir kelime tüm akışı değiştirebilir.”

Göbeklitepe’deki figürlerden acı dolu mitolojik anlatılara,

gökyüzündeki hareketlerden yıldızlara yüklediğimiz anlama kadar kadim insanlık bugüne dek hep ne aradı? Mutluluk, huzur, güven ya da anlamlı bir hayat.

 

Öldürücü hızın günümüz yaşantısına ekledikleri dışında, ezeli sorularımıza cevaplar bulabildik mi peki? Belki de cevaplar hep oradaydı ama biz yanlış yerde aradık?

Halil’den Aquilo’ya, Doğa’ya, Tuğrul Dede’den Bora’ya, Adel’e, kahramanlarımız insanlığın milyon yıllık ayak izlerini takip ederek neler keşfettiler, nelere kulak verdiler, neleri gözden kaçırdılar? Yolları nerelerde kesişti, sorularına hangi cevapları buldular?

Bazen gülümseyerek, bazen hüzünlenerek okuduğumuz satırlarda, kimi zaman merak, kimi zaman coşkuyla yol arkadaşlığı ettiğimiz kahramanlarımızın arayışlarında kendimizi bulacak, kucaklayıp sarmalayacak ve binlerce yıldır elden ele taşınan meşalenin yolumuzu aydınlattığını, içimizi ısıttığını, güvenle doldurduğunu hissedeceğiz.

Çünkü anlatılan bizim hikâyemiz; meşaleyi yakan, elden ele taşıyan biziz: Büyük insanlık...

Yeni bir yorumla kendimize yapacağımız bu içsel yolculuğa hazır mısınız?

Meş’ale yaşama dair bazı gözlem ve deneyimleri, bu romanda yer alan olaylar ve karakterler aracılığıyla sizlerle buluşturmayı amaçlıyor

Sevgiyle Kalın

İbrahim

 

https://www.youtube.com/watch?v=ysOT9DZI3O8

https://www.youtube.com/watch?v=iBojMf-BN9c

YAŞAMA SANATI

Beğen, Paylaş, Çoğalt

www.ibrahimkayral.com

instagram: @ikayral

youtube.com/ibrahimkayral

 

 
Toplam blog
: 64
: 810
Kayıt tarihi
: 07.07.10
 
 

www.ibrahimkayral.com ..