Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ocak '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1000
 

Yaşasın tatil

Yaşasın tatil
 

Uzun bir çalışma döneminin ardından karne tatili gelip kapıya dayandı.

Bazı aileler ve öğrenciler mutlu olurken diğerleri de üzülecek kuşkusuz.. Ancak her şeyden önce karnenin bir sonuç değil ara değerlendirme olduğu unutulmamalı. Nasılsa öğrenci ikinci dönem bu zayıf dersleri çalışarak düzeltebilir.

Aileye düşen çocuğun tatili verimli bir dinlenme olarak geçirmesini sağlamak olmalı. Çocuğun kitap okumusı,sinema tiyatro gibi sanatsal izlencelere katılması bir yöntem olabilir. Okuma sevgisi kazanan bir çocuğun derslerdeki başarısı, kendini ifade etmesi bir hayli gelişecektir. Kitap seçerken çocuğun ilgisine ve yaşına uygun olmasına dikkat edilmelidir. Tiyatro ve sinemada yine bu özellikler dikkate alınmalıdır.

Tv ve bilgisayar başında oyun ve gereksiz programları izleyerek , oynayarak geçirilen zaman öğrenci için kayıp olmanın ötesinde olumsuz alışkanlıklar geliştirmesine neden olur.. Ülkemizde yayımlanan tv praogramlarının bir çoğu çocuklara göre olmamasına rağmen aileler nedense hep birlikte bu izlenceye katılmaktadırlar..

Bir taraftan tiyatro ve sinema gibi alışkanlıkların getireceği mali yükü hesaba katarsak bu birlikte izleme bir mecburiyetin sonucu gibi görünebilir. Biraz bilinç ve kültürel düzeye erişmiş aileler ne pahasına olursa olsun çocukların bu faaliyetlerden zarar görmeden yararlanmalarını sağlamaktadırlar.

Bilgisayar oyunları kabul edilmesi zor gibi görünsede eğitim uzmanları tarafından artık bağımlılık olarak görülmektedir. Çocuğun kontrolsüz bir şekilde saatlerce oyun oynaması onu olumsuz etkileyecektir. Giderek sosyal hayattan kopacak derslerdeki başarısıda istenilen seviyede olmayacaktır. Her karne döneminde olanaklar ölçüsünde söz verilip yeni alınan bilgisayarlar bilinçli kullanılmalı,sanılanın aksine çocuğun odasına değil ailenin kontrol edebileceği ortak alanlardan birine kurulmalıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir eğitimci olarak yazdıklarınıza destek vermek istedim. Aynı zamanda anneyim ve öğrencilerimden beklediklerimi ben de oğluma uygulamaya çalışıyorum. Faydasını da görüyorum. Özellikle bilgisayarda geçirilen vakit konusunda sonsuz katılıyorum. Kontrol altında bir saat yeterli olacaktır, fazlası zarardır. Bu konuya değindiğiniz için teşekkür ederim. Sevgiler.

Gülün içinden 
 26.01.2007 19:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1114
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 825
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster