Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Haziran '12

 
Kategori
Kitap
 

Yaz için kitap önerileri - I

Yaz için kitap önerileri - I
 

Buket Uzuner'in son kitabı uyumsuz defne kamanın maceraları - Su


Yaz geldi. Tatile çıkma hazırlıkları başladı. Biletler, rezervasyonlar, bavullar derken tatlı bir telaş içindeyiz. İyi ama deniz kenarında güneşlenirken, ya da akşamın serinliğinde uzanmış dinlenirken, hangi kitapları okuyacağız? Size bazı önerilerim var; 

Sizlere en sevdiğim yazarlardan, ya da yeni keşfettiğim ilk okumalarımdan, içinde derin manalarla,  okuyanını aydınlatan, sayfalardan söz edeceğim. Bu öneriler birkaç aşamadan oluşacak; Birinci öneriler roman tarzı kitaplar olacak. Kitapların bazıları yeni çıktı, bazısı da eski yıllarda piyasaya sürülmüş. Ben beğendim. İşte o liste;

Buket Uzuner – Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları – Su

İlk kez Kumral Ada Mavi Tuna ile kalbimde yer edindi Buket Uzuner. Öylesine akışkan bir dili var ki, okumaya başlayınca, kitaplarını bırakamıyorsun. Everest Yayınları’ndan çıkan kitap, yazarın dörtleme olarak planladığı dizinin ilki. Şamanizm ve Kutatgu Bilig’le ilgili derinlere inen Buket Uzuner,Türkler’in Orta Asya tarihini, Gazeteci Defne Kaman’ın kaybolma hikayesiyle harmanlamış. Görünüşte macera kitabı, derinlerinde tarih ve sembollerin gizemindeki şifrelere açılan sayfalar, okunmuyor, içiliyor adeta.

Michael Ende – MOMO

Zaman hırsızlarının ve çalınmış zamanı insanlara geri getiren çocuğun tuhaf öyküsü. Hem çocuklara hem de çocuk kalmaya çalışan büyüklere. Ben de bu tarz öyküler yazdığım için çok severek aldım. Kabalcı Yayınevi’nden hepimize armağan.  Çocuksu saflıkla dünyanın gizeminde, dostlarının yardımıyla yol alan ve zaman denen kavramı bize hatırlatan bir roman.  Çocuğunuza okurken, bir de bakmışsınız, sizi de sarıvermiş.

Serdar Özkan – Kayıp Gül II - Ölümsüz Kalp 

Bildiğim üçüncü kitabı Serdar Özkan’ın. İlk Kayıp Gül’ü de çok severek okumuştum. Mevlana’nın  “ Evrende ne varsa, dışarıda değil, sende.Her ne arayacaksan, ara onu kendinde.” sözleriyle başlıyor ilk sayfalar. Küçük bir kızın kalbindeki Pembe Yunus’a ulaşma hikayesi. Elbette yazar, esas olanın, ulaşılması hedeflenenin Sevgi olduğunu vurguluyor. Ve diyor ki, “Ama anlık, küçücük bir sevgi bile çok büyüktür. Çünkü sevgi Tanrı’nın nefesidir ve Tanrı tüm evreni nefesten yaratmıştır. Ve sonra Tanrı o nefesi insanın kalbine üflemiştir. İşte bunun içindir ki, bir kalbe tüm evren ve daha fazlası sığar.” Kitap Artemis Yayınları’ndan çıktı.

İyi okumalar.

Çimen Erengezgin

 
Toplam blog
: 164
: 608
Kayıt tarihi
: 08.09.11
 
 

Yazar ve Yoga Eğitmeni ..