Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Aralık '15

 
Kategori
Güncel
 

Yeni bir yıla girerken...

Yeni bir yıla girerken...
 

funda's


Göz açıp kapama süresi kadar kısa; ama bir çok şeyi sığdırabilecek kadar da uzun bir süredir 365 gün. Kontrolü bizde olmayan birçok şey yaşamış olabiliriz bu süre zarfında. Bunda yapılabilecek bir şey yoktur; ama kontrolü elimizde olan bir çok şeyin yitip gitmesine seyirci kalmışızdır bazen. Bir yıl önce kendimize sözünü verdiğimiz bir çok şey zaman hızla akıp giderken ertelenmiştir çoğu zaman. Ya da bir önceki yılın yasını tutarak geçirmişizdir koca bir yılı. Oysa geriye dönüp oyalanamayacak, hayaller ve amaçlar ertelenemeyecek kadar kısadır ömür denilen şey.
 
Hepimizin salonunun baş köşesine kurulmuş şanssızlıklar, adaletsizlikler, tutulmamış sözler, gerçekleşmemiş hayaller, acılar ve yenilgilerimiz vardır mutlaka; ama orada kurulu ödüllerimiz, galibiyetlerimiz, kazanımlarımız ve mutluluklarımız da vardır. Belki göremediğimiz, farkına varamadığımız ödüllerimiz ve galibiyetlerimiz… Önemli olan yenilgilerimizi ve galibiyetlerimizi yaşamın bir bileşkesi olarak görüp, kendi içsel muhasebemizi yapıp aldığımız dersler ve tecrübe ile attığımız yeni adımlardır.
 
Aslında her yıl sonunun iki anlamı olmalıdır. Biri geçmişten ders almak, diğeri de hayallerimizi ertelememek gerektiğinin farkına varmak. Çünkü zaman çok hızlı akıyor. Yaşamı giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşan bir kompozisyon gibi düşünün... Giriş bölümü olan çocukluk döneminde hayatımız çoğunlukla bizim kontrolümüzde değildir. Sonuç bölümü olan yaşlılık döneminde sağlığımız yerinde değil ise; maddi ve veya manevi olarak başkalarına muhtaç durumda isek hayatımız yine bizim kontrolümüzde değildir. Ama hayatımızdan bütünüyle kendimizin sorumlu olduğu gelişme yani yetişkinlik döneminde isek geçmişle gelecek arasında bir köprü üzerindeyizdir. İşte bu dönem geçmişten ders alınması, geleceğe sağlam adımlar atılması gereken bir dönemdir.
 
Hayatımızın büyük bir bölümünü kapsayan bu uzun ama bir okadar da kısa olan gençlik ve orta yaş döneminde hayallerimizi gerçekleştirmek için koca bir yılı geride bırakmayı beklemeyelim. Bu hayat bizim ve yaşayacağımız tek bir hayatımız var. Hayallerimiz ve amaçlarımız için adım atalım. Geçmişte yaşamış olduğumuz hayal kırıklıklarının, gerçekleşmemiş beklentilerimizin, yanlışlarımızın muhasebesini yapıp gereken dersi çıkarttıktan sonra bunları bir kenara bırakalım, geçmişte yaşamayalım. Kenara bıraktığımız tüm bu yaşanmışlıklar tecrübelerimiz hanesinde yerini alsın. Biz önümüzdeki hedef ve hayallerimize bakalım.
İyisi, kötüsü, acısı ve tatlısıyla bir yılı daha geride bırakırken, hayallerimizi bir sonraki yıla ertelemeyelim; çünkü ömür dediğimiz şey su gibi akıp geçiyor.
 
 
 
 
Yeni yılın güzellikler ve barış getirmesini diliyorum.
 
Sevgiyle…
Funda Kocatürk
Funda’s
www.facebook.com/fundaa.kocaturkk
https://twitter.com/funndas
 
Toplam blog
: 33
: 406
Kayıt tarihi
: 17.03.15
 
 

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji. Felsefe Grubu Öğretmeni. ..