Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '09

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
592
 

Yeni Trend Yahudi Düşmanlığı

Yeni Trend Yahudi Düşmanlığı
 

Tüm dünya'da Yahudi düşmanlığı artıyor


İsrail’in Gazze ve Filistin’e yaptıklarını tüm dünya görüyor, gözlemliyor. 27 Aralık’tan bugüne değin, süregelen bu yoğun bombalama ve kanlı anların fotoğraflarını kimse görmüyor mu ? Görüyor. Orada her gün onlarca bomba patlatıldığını, yüzlerce insanın kan göllerinde yüzdüğünü, onlarca masum çocuğun cansız yada vücutlarının bir yerlerinin kopuk vaziyette yerlerde yattığını, doktorların yaralılara müdahale etmede yetersiz kaldığını, hastanelerin, camilerin ve hatta okulların dahi bombalandığını kimse bilmiyor mu ? Elbette ki biliyorlar, duyuyorlar, görüyorlar.. Peki o zaman neden kimse sesini çıkartmıyor ? İşte bu da üzerinde düşünülmesi gereken bir soru. Bu Batı’nın, özellikle Avrupa’nın, dolayısı ile AB’nin ikiyüzlülüğünün göstergesidir. ABD’yi yazmama gerek var mı bilmiyorum. Onlar zaten bu hususta nam salmışlardır.

İsrail kendince haklı gördüğü bu mücadelesinde oldukça fazla bir destek görüyor Batı dünyasından. Bush ABD’si kesintisiz ve sonsuz desteğini İsrail’e altın tepside sunarken, ABD’li kurmaylar kim bilir Bush’un o küçük beynine ne büyük yalanlar ve olması gereken asılsız şeyleri sığdırmışlardır. Ama bu arada Abd’deki Yahudi lobileri ve diasporasının etki ve gücünü de yadsımamak doğru olur kanaatindeyim..

Batı İsrail’in yaptıklarını görmüyor mu görüyor. Kimler ses çıkartıyor, kimler çıkartmıyor. Onlara göre çatlak ses olan ülkeler belli, bunlar İran, Mısır, Ürdün, Türkiye falan filan. Bu çatlak seslerin sesini yükseltmesi normal, Müslüman ülke. Ya hadi Venezüella. Onlar bildiğim kadarı bu dine mensup değil. Onların çatlak sesi normal mi ? Onlara göre normal değil ama doğru gören gözler başka bakıyor.

İsrail’in yaptıklarını herkes görüyor ama ses çıkartmıyor. Fakat, kimlerin sesini çıkartmadığını, kimlerin bu acımasız katliama etkisiz kaldığını ve hatta desteklediğini görüyor. Bunlara baktığınızda hem yapılan açıklamaların, hem de desteklerin ülkeler nezdinde politik olduğu görülüyor. Ya o ülkelerin vatandaşları ne düşünüyorlar. İkinci dünya savaş yıllarının Nazi Almanya’sının insanları gibi düşünenler az değil inanın ama onlar gibi düşünmeyen ve apolitik olmayan da insanlar var bu dünyada ve giderek artan bir Yahudi karşıtlığı sesini yükseltiyor. Bu yalnız Müslüman ülkelerde değil, Huristiyanlığın en koyu ve yoğun olduğu ülkelerde bile giderek artıyor. İsrail’in yaptıklarını desteklemeyenler çoğunlukta.. Daha geçen gün bir AB devletinde bir grup Yahudi, İsrail Yahudilerinin yaptıklarının yanlış olduğunu bagıra bağıra protesto ettiler. Bugün gelinen nokta bu tepkilerin gittikçe arttığı ve Avrupa’da “Yahudi düşmanlığı “ boyutuna geldiği. Örneğin, son bir hafta içinde Fransa, Belçika, İngiltere gibi Ab ülkelerinde Yahudi karşıtlığı giderek artmaya başlamış. İngiletere’deki Yahudilerin yerleşim bölgeleri hedef alınmış ve özellikle sinagoglar hedef alınarak otuzun üzerinde saldırı düzenlenmiş. Fransa’da da 2 sinagog ve 2 Yahudi restoranına saldırılar yapılmış. Belçika’da bazı sinagoglara Molotof kokteyli atılarak zarar verilmiş.

Görülen o ki, bu şiddete karşı şiddet kampanyası fazlasıyla itibar görecek ve küresel boyut kazanacak. İçinde şiddetin olmadığı bir sivil toplum kampanyaları globalleştirilse aslında daha etkili olurdu belki ama sanırım Avrupa bu eylemlerin tırmanacağı düşüncesiyle geri adım atmaya başladı ve kısık sesle de olsa İsrail’in saldırıları kınanmaya ve taraflar arasında ateşkes istenmeye başladı. Önceleri ikiyüzlülük yapan Sarkozy’li Fransa bile bu ateşkesten bahsetmeye ve arabuluculuk yapamaya ve hatta bölgeye BM kontrolünde bir barış gücü gönderilmesi düşüncesi tartışılmaya başlandı. Türkiye’yi her seferinde küçümseyen Avrupa konu uluslararası güvenlik söz konusu olunca hemen Türkiye’ye gülücükler göndermeye başlıyor. Çok büyük bir olasılıkla Türk askeri yine Afganistan örneğinde olduğu gibi kargaşa bölgelerine silahlı barış götürmek için pohpohlanıyor. Muhtemelen de gidilecek. Bu konuda TBMM’nin aksi bir karar alacağını sanmıyorum ama ya bizim askerlerimizin, evlatlarımızın güvenliği… Bu nasıl sağlanacak ? İsrail askeri ile çatışmak zorunda kalırsa “VUR” emri verilecek mi ? Eğer böyle olursa bu savaşın içinde Türkiye’de girmiş olmaz mı ? BM bunu göze alabilir mi ?

Umarım, gerçekten oraya barış götürülür. Götürülmesi ve bu savaşın, bu acımasız katliamın durdurulması gerekiyor. Birilerin de İsrail’in kulağını çekmesi gerekiyor. Fakat bölgeyi ve İsrail’i arka bahçe olarak gören ve BOP (Büyük Ortadoğu Projesi) için önemli bir adım olan “büyük İsrail Projesi” ülküsü hiç bitmeyecek olan ABD nasıl bir tepki verecek, onu da yaşayıp göreceğiz…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Arkadaşım benim düşüncelerimde aynı ve Dünya İslama düşman tabiki sesi çıkmayacak.Ama İslam dünyasının sessiz kalması beni deli ediyor. Ahmet İdiz... http://blog.milliyet.com.tr/ahmetrobin

ahmetrobin 
 08.01.2009 12:53
Cevap :
Filistin hep yalnız bırakıldı. Bir tecrit gibi.. Bu sessiz kalmanın ve dünyanın iki yüzlülüğüne birileri ses çıkartacaktır. Göreceğiz...  08.01.2009 14:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2558
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Anadan doğma bir İzmirliyim ve bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.. Hem bu şehirde doğmuş, hem b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster