Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Şubat '21

 
Kategori
Estetik / Güzellik
 

Yetişkinlerde sivilce

Yetişkin yaşlar da sivilce olur mu demeyin

Maalesef günümüzde gençlik dönemlerinde yaşanan sivilce, akne problemleri ileri yaşlardaki kişilerde de görülebiliyor.

Ergenlik dönemlerinde akne sorunu yaşamayan kişiler yetişkinlik dönemlerinde sivilce, akne problemleriyle karşılaşıyor. Kadınların güzelliğini gölgeleyen bu cilt problemi kişileri psikolejik açıdan da etkiliyor.

İleri yaşta cildin kendini yenileme özelliği azalıyor !

Yetişkinlerde devam eden sivilceler önemlidir. Çünkü 30 ve 40'lı yaşlarda kolejen kaybından dolayı derinin kendini yenileme özelliği azalır.Bu yüzden yetişkinlerde ortaya çıkan sivilce problemlerini hızlı şekilde çözüme kavuşturmak gerekir. Ayrıca kadınların günlük yaşamlarında ciltlerini güzelleştirmek adına yaptığı ağır makyajlar cildin nefes almasını engeller. Cilt nefes alamayınca daha fazla yağ üretmesine sebebiyet vererek sivilceler daha fazla çoğalır. Yanlış sıkım, tırnakla yolma gibi alışkanlıklar da ciltte leke ve izler bırakır.İleri yaşlarda oluşan sivilcelerin sebebi, hormonel değişim de olabilir ve ayrıca yoğun sres altında olma, düzensiz yanlış beslenme, uykusuzluk, çalışma ortamı koşulları, ağır ilaç kullanımı, yanlış kozmetik kullanımı gibi nedenleri sıralayabiliriz. Bu yaşlarda görülen sivilceler, genelde yüzün alt yapısında çene üstü, çene altı ve boyun bölgesinde kisttik ağrılı sivilcelerdir ve yağ bezi iltihaplanması olarak adlandırılırlar. Akne oluşumu, ciltte gözeneklerin tıkanması sebebiyle toz ve kirden siyah noktalara dönüşür yani komedon akne oluşur. Bakteriler kanalların içine sızarak tıkanmış olan yağ bezinde iltihaba yol açar ve komedon akneden püstül akneye dönüşür. Bu nedenle hormonlara bağlı olan sivilceler ve kıllanma gibi görülebilecek benzeri sorunlarda, endokrinoloji ve jinekoleji uzmanlarına müracaat edilmeli ! Bu sorunlar uygun tedaviyle kontrol altına alınmalıdır. Pratik çalışmalarımda gördüğüm bu cilt sorunları hat seviyeye çıkmış durumda yaşanıyor maalesef !

Uygulanan yoğun bakımlar cildin doğal dengesini düzenliyor '

Dış görüntüyü bozan sivilcelerin düzelmesinde, uygulanacak yoğun bakım ve tedaviyle hızlı bir çözüm sağlanabiliyor. Sivilce, aknelere yönelik Vitamin A Serum ve Hydro Loton ile uygulanan yoğun bakımlarla son derece başarılı sonuçlar alınıyor. Hydro Lotion erken yaş akneli ciltlerde uygulanırken, ileri yaş problemli akneli ciltlerde ise Vitamin Serum so derce etkilidir. Yoğun bakım ve tedavilerde, cildin yağ üretimi azaltılarak, yağ ve nem dengesi düzenlenir. Sivilce, akne problemleri çözüme kavuşturularak, cilde tazelik, gençlik kazandırılır.

Cilt temizliği çok önemli '

Sivlce sorunlarıyla karşı, karşıya olan kişilerin cilt temizliğine, bakımına daha fazla özen göstermeleri gerekir. Cilde uygun ürünlerle günde iki kez temizlenmeli. Özellikle cilt dostu olan ve cilt fonksiyonlarını düzenleyici, yenileyici özelliği taşıyan A vitamini içeren ürünler kullanmalıdır.

Beslenmede, sivilceleri artıran besinlerden uzak durulmalı, dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Makyaj yaparken fondöten kullanıyorsa yağsız su bazlı antiseptik olmalarına dikkat edilmelidir. Pudradan uzak durulmalı ve tabi ki akşamları makyaj temizlemeden kesinlikle yatılmamalıdır.

 

Sağlıklı güzellik dolu günler dileği ile

Int. Dipl. Kozmetisyen

Nesrin Sürer

WWW.enesbioestetikcenter.com

 

 
Toplam blog
: 116
: 45
Kayıt tarihi
: 15.12.18
 
 

Nesrin Sürer Kimdir? Eğitimimi Almanya'da International Cosmetic College Baron von Pechmann'da aldı..