Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
953
 

Yetki Noter'in olacak

Yetki Noter'in olacak
 

İkinci el araçlarda satış ve devirlerinin işlemlerinin noterler tarafından yapılmasına ilişkin kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

Teklife göre, tescil edilmiş araçların her çeşit satış ve devirleri, araç sahibi adına düzenlenmiş tescil belgesi veya trafik tescil kayıtları esas alınarak noterler tarafından yapılacak. Noterler araçla ilgili sorgulamayı online olarak yapacak. Noterler tarafından yapılmayan her çeşit satış ve devirler geçersiz olacak.

Satış ve devir işleminin, siciline işlenmek üzere üç iş günü içerisinde ilgili trafik tescil kuruluşu ile vergi dairesine bildirilmesiyle birlikte alıcı adına trafik tescil işlemi gerçekleşmiş sayılacak. Yapılan satış ve devir işlemi üzerine noterler, yeni malik adına bir ay süreyle geçici belge düzenleyecek.

Satış ve devir işlemlerinin bildiriminden itibaren bir aylık süre içerisinde ilgili trafik tescil kuruluşu veya Emniyet Genel Müdürlüğü'nün uygun gördüğü kamu kurum veya kuruluşları tarafından yeni malik adına tescil belgesi düzenlenerek elden veya posta aracılığıyla teslim edilecek. Satış ve devir işlemleri her türlü harçtan, bu işlemlere ilişkin düzenlenen kağıtlar damga vergisi ve değerli kağıt bedellerinden istisna olacak.

Trafik tescil kuruluşunda yeni malik adına yapılacak tescil nedeniyle düzenlenmesi gereken değerli kağıtların bedelleri de satış ve devir esnasında noterler tarafından tahsil edilecek. Noterler, satış ve devre ilişkin her türlü işlem karşılığında toplam 20 TL maktu ücret alacak. Bu düzenleme, 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Bir ay içerisinde tescil belgesi almayan alıcılara 130 TL, hükümlere uymayan noterlere ise her bir işlem için 1000 TL idari para cezası verilecek. Düzenleme uyum ile ilgili çalışmaların tamamlanması amacıyla 1 Mayıs 2010 tarihinde yürürlüğe girecek. Ancak, satış ve devir işlemlerinde harç, damga vergisi ve değerli kağıt bedelleri istisnası ile 20 TL artı KDV şeklindeki noter ücreti uygulaması, 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren geçerli olacak.(*)

Bu yeni uygulamanın insanları Trafik müdürlüklerindeki bir yığın işlemden kurtaracak gibi görünüyor. Tabi bu işin altından tek başına noterler kalkabilecekmi. Bilinmez. Birde haberde “ikinci el oto” kaydı var. Yeni otolarda durum nasıl olacak o da belirsiz.

* (kaynak, Cumhuriyet)

2009-12-24

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet, kokan sistemi tuzluyorduk. Ya tuz kokarsa misali. Noterlerde yapılacak katakulliler, yakında yandaş olmayan medyaya yansımaya başlar. Selamlar...

Mesut KARİP 
 25.12.2009 17:58
Cevap :
Merhaba, Bu yasayı getirenler işi sıkı tutsunlar, bir tebrikde benden alsınlar. Saygı ve selamlar..  25.12.2009 19:32
 

Elektronik çağda geç bile kalınmış bir uygulama olarak niteliyorum..... Saygı ve selamlarımla...

Atila SARUHAN 
 24.12.2009 21:01
Cevap :
Merhaba, Bencede, düşünenleri tebrik ederim. Saygı ve selamlar...  24.12.2009 23:07
 

Sıfır arabalara bayılıyorum ben ya... :) Şu resimdeki de fena değil bu arada. Bu MB'un resimlerle alt alta yazı yazabilme olanağı olsa, inanın bir kaç arabayla ilgili yazdıklarımı yayınlamak isterdim. :)

Emine Supçin 
 24.12.2009 16:52
Cevap :
Merhaba, Siz alın bir tane. Güle güle kullanın. Gerçekten güzeller. Saygı ve selamlar...  24.12.2009 18:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1678
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster