Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '13

 
Kategori
Müzik
 

Zeynel Tolga Gürer ve Suskun

Zeynel Tolga Gürer ve Suskun
 

Zeynel Tolga Gürer


Geçtiğimiz hafta sonu yepyeni bir sesle tanıştım. Aslında size tanıtacağım sanatçı yeni değil, yaptığı işler ile, aldığı eğitim ve gerçekleştirdiği projeleriyle hep vardı. Zeynel Tolga Gürer.
  
12 Ekim 1977 İstanbul doğumlu olan sanatçı, çocuk yaşlarda dayısı Yusuf Elver'in ve dedesi Aşık Süleyman Elver 'in desteği, aile dostları Şemsi Yasdıman ın hediye ettiği cura ile müzikle tanıştı. İlerleyen yıllarda batı müziğine olan ilgisi onu gitara yönlendirdi.

Bu yıllarda dinlediği, etkilendiği isimler ve gruplar arasında, Aşık Veysel, Zeki Müren, Bülent Ortaçgil, Fikret Kızılok,George Benson, Ella Fitzgerald,Nat King Cole, Marcus Miller, Pat Metheny Queen, Rolling Stones, Guns'n Roses, Metallica, Bon Jovi, AC/ DC, A-ha, Michael Jackson'ı sayabiliriz.
 
1998 – 2001 yılları arasında, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Sahne Sanatları, Opera Ana Sanat dalı bölümünde yüksek eğitimine başlayan Zeynel Tolga Gürer, 2001 yılında Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümüne geçerek Üniversite eğitimini burada tamamladı.                                                             

Müzik alanındaki çalışmalarına da ara vermeyen sanatçı, verdiği solo konserlerin yanında, birçok filmde ve çizgi filmde seslendirme yaptı.
 
Reklam ve film müziği çalışmaları da bulunan Zeynel Tolga nın ''en iyi senaryo ''ödülü alan iki uluslararası film festivali ödülü bulunmakta.

Sesin, en önemli ifade şekli olduğunu vurgulayan sanatçı, bugüne kadar düzenlediği seminer ve derslerle 5000'i aşkın katılımcıya eğitim vermiş. Birçok filmin ve çizgi filmin seslendirmesini yapan sanatçının öğrencileri arasında Spikerler, Ses sanatçıları, Sinema ve Tiyatro oyuncuları da yer almakta.

Yapmış olduğu kişisel çalışmaların yanında, 2008 yılında ön çalışması tamamlanarak rehabilitasyon merkezlerine sunulan ve uygulanan “Yaşamsal Müzik Algısı“ projesini psikolog Levent Kahraman ile birlikte oluşturan sanatçı, böylelikle kimsesiz çocuklar, engelliler vakfı ve sokak hayvanları yararına verdiği birçok yardım konserinin dışında, toplumsal duyarlılığıyla da, daha aktif bir hale geldi.
Eğitimciler tarafından da desteklenen bu proje, çocuk gelişimine ve kişisel gelişime sağlayacağı katkı açısından, alanında uzman birçok eğitimci ve psikolog tarafından övgüye layık görülmüştür.
 
Sosyal sorumluluk projelerine de katkıda bulunan Zeynel Tolga bugün, hazırlığı bir yıl süren keyifli bir çalışmanın ardından, 1 tanesi sözü müziği Emre Ertan'a ait, 2'si ortak çalışmaları olan, 6'sının sözü müziği kendisine ait 9 şarkıyla ve ilk solo albümüyle karşımızda.
 
İşte dinlemekten büyük haz aldığım Neredeyim?  şarkısının sözleri;
 
(...)
 
Gelmedin, gece uzun sürmez.
Dün değil, bugün de yalnızım.
Gece dediğin kararmış gün değil mi?
İçimde bir sızı....
Güzelliğin geçer bir gün gelir, biter varlığın,bedenin.
Sarar korkuların yorganı, düşer yıldırımlar.
Ağacın altındaki yosunlara bak, ne yöndeyim.
Ağacın altındaki köklere inat, savrulan yellerdeyim.               
 
Bizim gerçek sanatçılara ihtiyacımız var. Topluma fayda sağlayacak, dinlettiği müzikle ruha gıda olacak insanlara. Ve işte bunlardan biri Zeynel Tolga.
 
Yolu açık, şansı bol olsun inşallah.

 
Toplam blog
: 670
: 1923
Kayıt tarihi
: 19.12.10
 
 

İstanbul doğumlu. Kuantum Yaşam Koçu. EFT, NLP, ETKİLİ İLETİŞİM, BEDEN DİLİ gibi bir çok konuda e..