Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Nisan '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1987
 

'68 kuşağı ve '70'li yıllar- 2

'68 kuşağı ve '70'li yıllar- 2
 

Dünyanın süper güçleri olan Sovyetler Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri(A.B.D.) ‘60’lı, ‘70’li yıllarda yeryüzünde siyasal, ekonomik, sosyal ve stratejik konularda Dünya ülkelerine liderlik yapıyorlar, yön veriyorlar, son karar verici oluyorlardı.

’68 Baharı’nda tüm Dünya’da, A.B.D.’inin fakir bir Asya ülkesi olan Kuzey Vietnam’da giriştiği acımasız savaş nedeniyle savaş karşıtı eylemler gittikçe yaygınlaşmaya başlıyordu.

Afrika-kökenli Lider Dr. Martin Luther KING, Jr. uğradığı suikast sonucu ölümü nedeniyle 06 Nisan ‘68’de “İnsan Hakları” gösterileri Chicago Caddelerinden tüm Dünya’ya yankılanırken ortam harabeye dönüyordu.

Bir yandan siyah-beyaz ayrımcılığı, “Yurttaş ve İnsan Hakları” ihlalleri A.B.D.’ini zorluyordu, sarsıyordu.

“Dünya çapında özgürlük isteyen ve sınırları yıkarak Dünya kardeşliğini kurmayı” hedefleyen gençler 23 Nisan ‘68’de ilk öğrenci hareketlerini  A.B.D.’inin ünlü Colombia Üniversitesi’nin işgaliyle başlatmışlardır.

Öğrenci hareketleri Okyanusu aşarak tüm Dünya’ya yayılmaya başlamıştı. Mayıs ‘68’de Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nin işgaliyle Avrupa’da başlayan gençlik olayları, tarihe “’68 Baharı” olarak geçti.

Gençler hayallerine ulaşmasalar da; “işçi sınıfına sendikal haklar ve ekonomik çalışma hayatında önemli sosyal kazanımlar kazandırmayı başardılar.

Ülkemizde’68 Baharı Gençliği; “Devrimci Türk Gençliği” ve “Ülkücü Türk Gençliği” olarak Gazi Mustafa Kemal  ATATÜRK’ün “Türk İstiklalini,” “Türk Cumhuriyetini” ilelebet muhafaza ve müdafaa etmek üzere teslim ettiği Gençlerdir.

’68 Baharı-12 Eylül ’80 Döneminde  “Devrimci Türk Gençliği” ve “Ülkücü Türk Gençliği” “demokrasi” ve“hak alma” mücadelesi veren  “yurtsever” gençlik federasyonlarıdır.

Dünya konjonktürünün yansımasıyla Türkiye Üniversitelerinde boy verip gelişen “toplumsal muhalefet”in öncülüğünü “Dev-Genç” ve “Ülkücüler”  yapmıştır.

68 Baharı-12 Eylül ’80 Döneminde  her biri birer efsane haline gelmiş “Devrimci” ve  “Ülkücü” gençlerin “toplumsal mücadele” sürecidir.

Tüm Türkleri birleştirme fikrinin simgesi olan “Kızıl Elma,” “Devrimci” ve “Ülkücü” gençlerin hedefledikleri zafere ulaşmadan önce birleşmelerinde “katalizör” olmuştur.

“Devrimci” ve “Ülkücü” Gençlik “emperyalist güçlere” karşı siyasal ve ekonomik “Tam Bağımsız TÜRKİYE” için mücadele etmişler; bunu “Milli Görev” sayan “Türk Halkına” karşı sorumlu “yurtsever” “ATATÜRK Milliyetçisi” Gençliktir.  

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Benim kitaplardan okuduğum, yetmişli yılların sonuna doğru, korkan bir çocuğun gözleriyle gördüğüm yılları anlatmışsınız. Kanın gövdeyi götürdüğü yıllar. Aynı silahla sabah ülkücü bir gencin akşam devrimci bir gencin vurulduğu yıllar. Vatanını düşünen gençlerin birbirine kıydırıldığı yıllar. Allah bir daha yaşatmasın. Ne gençlerimizi kaybettik. Yaşasalardı belki de siyaset dünyamız bu kadar siyah beyaz ve tatsız olmaz. MHP ve CHP bu gün bu kadar pasivize edilemezdi. Saygılarımla.

Adil Serkan SATI 
 22.04.2012 12:25
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim. Yüzlerce vatan evladı, yurtsever, ortak paydaları %90 örtüşen halk çocuğu devrimci ve ülkücü gençler iki süper gücün maşası oldular, birbirlerini kıydılar. Ortak paydaları: milliyetçi/ulusalcı, yurtsever vatansever, Emperyalist Güçlere karşı, Tam Bağımsız Türkiye hayal eden,ülkemizde tekelci yabancı sermaye kabul etmeyen, ülkemiz insanına eğitim ve sağlıkta eşit hizmet ilkesini savunan, ülkesi uğruna can veren gençlerdir. Üzülerek ifade ediyorum ki; %10 örtüşmeyen kısır döngü ise; birbirlerini sürekli "komünist" ve "faşist" olarak suçlamaları yıllar boyu süregeldi, arkasından meydan sahte "ATATÜRKÇÜ" 12 Eylül '80 Cuntasına kaldı. Akabinde apolitik kuşak, seçmen yaşına 2000'li yılların başında ulaştı. Bu süreçte sosyolojik anlamda insanımızın dokusu değişti.Türk seçmeninin 2000'li yıllarda dokusu: muhafazakar, dinci, cemaat üyesi, teknoloji izleyen yapıda olmaları 3 dönem arka arkaya "AKP" beklenen sonuçtur. Ha "Recep Tayyip ha Tayyip RECEP!" Saygılarımla  22.04.2012 22:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 392
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 898
Kayıt tarihi
: 27.11.11
 
 

1951 Muğla doğumluyum. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'ni 1974 yılında bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster