Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Haziran '06

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
794
 

"Ayıpkızım" birleşik bir kelime midir?

"Ayıpkızım" birleşik bir kelime midir?
 

Ayıpkızım bence bitişik yazılmalı. Ayıp ve kızım kelimeleri birdir bence. Demek istediğim: “AYIPKIZIM” kimse kabul etmese de birleşik bir kelimedir. Tüm dilcilere duyurulur!

Hem de bunu oluşturan kelimeler gayet anlamlıdır, ayrıca anlama anlam katarlar bunlar!

Anneler ve babalar!

Hayat “ayıp” ve “kızım” kelimeleri olmadan nasıl olurdu sizce?

Düşünsenize bir; (Eğer düşünmekten korkmazsanız bir kaç saniye için?)

En basitinden eğer anneniz size: “Bu kıyafetlerle sokağa mı çıkmayı düşünüyorsun? Ayıpkızım çıkar şunları!” diyemezse hayat nasıl olurdu?

Muhtemelen korumacı tutuma adapte olmuş ebeveynler: “Sokaklar ipsiz sapsız dolu!” diyeceklerdir. (Elbette ben de kızımın başına istenmeyen olayların gelmesini istemem.) Sizinle aynı kanıdayım. Peki, ne demek istiyorum? Kızlarımızı salalım çayıra mevlam kayıra mı? Kararlıyım sizi düşündüreceğim istemeseniz de…

“AYIPKIZIM” birleşik kelimesini lugatımızdan kaldırıyorum! En azından kızlarımız için sarf etmeyelim diyorum.

Neden mi?

(Hala düşünmekten kaçıyorsunuz değil mi? Bu kızcağız neden böyle saçmalıyor diyorsunuz.)

Şimdi sırasıyla şu sorulara cevap verelim:

Sokaktaki kimlerden kızımızı koruyorduk?

Muhtemelen cevap it kopuk olacak!

Peki, it kopuk kim?

“Ayol bizler orta halli insanlarız nereden bilelim isimlerini!”

Öyleyse it kopuk takımı dediğiniz kızımızın cinsinden mi? (Allah allah konuyu nereye getirdi bu kız?)

Nereye mi, söyleyeyim; Güzel kızımızın saçının teline göz diken it kopuk takımı erkeklerin nüfuzunda bulunuyor değil mi?

Haberimiz yok ki; kızımızın babası da doğal olarak erkek, amcaları, dayıları, enişteleri, ağabeyleri, erkek kardeşleri, vs.

Aynı erkekler dışarıdaki hemcinslerinin it kopuk olduğunu ve dolayısıyla güzel yavrucaklarının bu zararlılardan korunması gerektiğini savunmuyorlar mı? (Evet, yavaş yavaş düşünmeye başladınız…)

Tıpkı düşündüğünüz gibi!

Siz beyler evdeyken, dışarıdaki beyler it kopuk, aynı aile efradı dışarıdayken evde olan önceki it kopuk takımı da namuslu aile babaları, abileri, amcaları, dedeleri, kardeşleri oluyor.

Kesinlikle öyle!

Neden ayıpkızım demek zorunda kalıyoruz biliyor musunuz?

Çünkü biz ayıpoğlum demeyi bilmiyoruz. Babalarımız kız kardeşlerine, ablalarına ayıpkızım dendiğini duydu, Annelerimize ayıpkızım dendi, Kızlarımıza da ayıpkızım deniliyor!

Neden?

Çünkü bizler ayıpoğlum demesini bilemedik!

Eğer ayıpoğlum kelimesini, ayıpkızım kelimesini kullandığımızın onda biri kadar kullanmış olsaydık şimdilerde genç kızlarımıza: “Dilediğini giyebilirsin. Çünkü sen ergenlik döneminin en göze batmak istenen kısmındasın ve tüm diğer annecikler oğullarını buna göre yetiştiriyorlar. Bütün erkekler dışarıdaki kızlara da sanki kendi kız kardeşleriymiş gibi yaklaşıyorlar! Hiçbir endişem yok canım!” diyebilirdik. (Hala haksız olduğumu düşünüyor musunuz?)

“AYIPKIZIM” birleşik kelimesini, “AYIPOĞLUM” birleşik kelimesi haline getirmek istiyorum ve bunu da ancak sizin yardımlarınızla yapabilirim.

Dünün ve bugünün kıymetli anaları, yarının anneleri !

Rica ederim ayıpkızım demeden 10 kere düşünün ve “AYIPOĞLUM” ile başlayan değerli cümlelerinizi sevgili oğullarınıza sarf edin.

Sarf edin ki; kızlarımız artık başı yerde yürümek zorunda kalmasın!

Sarf edin ki; bugünün kuzucukları yarının “İT KOPUK TAKIMINA” KATILIP FORVETTE OLMASIN!

Teşekkürler…

Semih Mustafa KURU bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yazınız diğerleri gibi süper içimden bunu söylemek geldi size. şuna emin olun ki şayet rabbim nasip ederde ilerde bir oğlum olursa ona ayıpoğlum kelimesini öğreteceğim onu bu kelimenin anlamına göre yetiştireceğim ve ne zaman aklı ermeye başlarsa o zaman bu yazıyı odasının duvarına asacağım unuttukça okusun hatırlasın diye... saygılarımla

Semih Mustafa KURU 
 02.02.2013 16:30
 

Görüşlerinize saygı duyuyorum. İçerik olarak yorum yapmak istemiyorum. Sözcüklerin birleşik veya ayrı yazımı söz konusu olduğunda "bence" diyerek başlanmamalıdır. Dilin özellikle dilimizin kurallarındaki istisnalar diğer dillere oranla pek azdır. Dilde birlik adına daha duyarlı yaklaşımlar sergilemek zorundayız. Hele "ayıp kızım" sözcüklerinin birleşik yazımının savunulacak, hiç bir tutarlı yönü olamaz. Bu tür "bence"ler her ne kadar masum gibi görünse de uzun vadede kafaları karıştırması ve dilde ikileme neden olması açısından sakıncalıdır. Saygılarımla

Tahsin MELAN 
 12.09.2006 14:40
Cevap :
YORUMUNUZ VE UYARINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM! FAKAT YAZIMIN İÇERİĞİNE DİKKAT EDERSENİZ NE DEMEK İSTEDİĞİM ANLARSINIZ. MANEVİ AÇIDAN BİR YORDAMA SÖZ KONUSU BURADA! APAÇIK ORTADADIR Kİ; BENİM "AYIPKIZIM" KELİMESİNİ BİRLEŞTİRİYORUM DEMEM BİR TEZATTIR! DİLİMİZİN KURALLARINI DEĞİŞTİRME NİYETLİSİ DEĞİLİM. ÖYLE OLSAYDI BİLİMSEL ÇALIŞMALARIMI BU YÖNDE YAPARDIM. TEKRAR TEŞEKKÜR EDERİM.  12.09.2006 14:48
 

çok haklısınız evet çok güzel diyorsunuz ama anlayamadığım bir şey var kadın lar kızlar neden yarı çıplak sokakta gezmek ister neden kendini teşhir etmek ister amaç beğenilmek başkalarının iştahını kabartmakmı kadın ve erkek arasında müthiş bir çekim olduğu herkesçe malum kadın erkeği elektrik gibi çarpıyor elektrik telleri üzeri sağlam malzemelerle izole edilirki insanlar çarpılmasın zarar görmesin peki ondan daha güçlü elektriğe sahip kadınlar neden kendini izole etmez yarı çıplak dolaşır sokakta aslında tacizin büyüğünü kadınlar yapıyor yarı çıplak dolaşarak erkekleri taciz ediyor dişiliğini kullanıyor evet AYIPOĞLUM birleşik olsun ama lütfen oğullarıda kimse taciz etmesin

baranbey19 
 08.07.2006 9:23
Cevap :
kısaca şunu sorayım: hiç kalın uzun paltonuz ve sırtınızda da okul çantanız olduğu halde tacize uğradınız mı? hiç bir oğul bu durumda taciz edilmez ama EDEBİLİR! rica ederim yazımı tekrar okuyunuz. yorumunuz için teşekkür ederim!  21.07.2006 2:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 55
Toplam yorum
: 153
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 2412
Kayıt tarihi
: 28.06.06
 
 

İçimde devamlı yanıp tutuşan bir yazma aşığı taşıyorum. O yazar olduğunu bilmiyor henüz. Hangi di..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster