Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Aralık '08

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
1035
 

“Bir çalgıyım göğsüne yaslanmış”

“Bir çalgıyım göğsüne yaslanmış”
 

syshiphos


Son zamanlarda “çalışma” ile “ev” arasındaki güzergâhın dışına çıktığımda, genellikle çevreye baktıkça aklıma gelen insanın, karnını doyurmak, mutlu olmak, paylaşmak, varlığını devam ettirmek için neden bu kadar karmaşık, kötü ve gürültülü bir yol tutturduğu üzerine düşünceler... 

İnsanlık sanırım mutluluğa ulaşmayı zor kılmak için, paylaşmak yerine sınırlar çizmeyi tercih ettiği için, dayanışma yerine bencilliği tercih ettiği için, diyalog yerine çatışmayı tercih ettiği için, dostluk yerine düşmanlığa bel bağladığı için, barış değil savaşla, krizle yaşamayı tercih ettiği için bu halde. Kim bilir belki de barışı, dostluğu, dayanışmayı bir daha kaybetmemek üzere acıyla öğreneceğiz. 

Kim istemez, aşkla düşündüğünün, göğsüne yaslanmış bir çalgı olmak, toprağa yalın ayak basarak dolaşırken yedi yıllık sirkeyi tatlandıran dudaklarca öpülmek. Oysa ne kadar karmaşık ağlar içinde yaşam hızla akıp gitmekte; hâkim olamadığımız, kendimizi bulamadığımız bir düzenekte, sözcüklerle avunma çabasında yok olmaktayız. 

“Öyküler anlatsa
bir ölüye, ,
sevdiğim güzel,
dinlemek için sıçrar,
mezarından dirilir."* 

Sevgilinin sözü ve sesi böylesine algılanır olmalı diye düşlesem de, yine de asıl olan sessizlikte gizlidir, sessizlik denetlenemez. Son zamanlarda öğrendiğimi sandığım şey budur. Bunu bana öğreten farkında mıdır bilmiyorum, fark etmez; ona teşekkür ederim.
Biliyorum bu yolda öğrendiğimi sandıklarımın sonu gelmeyecek; ben hiç bilmeseydim; "hiç düşünce" de kalabilseydim hep ya da Baudelaire'in tarif ettiği gibi; zamanın inim inim inleyen kölesi olmamak için, sarhoş olsaydım hep, şarapla, şiirle...** 

"Sessizlikte, sezinlediğimiz ama tanımadığımız dürtülerin, özgürlüğün ve gelişigüzelliğin son noktası saklıdır."*** Hiç böyle böyle hissettiniz mi? 

Sözcüklerle eksenin bir ucunda sahip olma çabası, bir ucunda kendini ifade etme, var olma çabasındayız.
Dünya üzerinde sahip olma çabası çoğunlukla hapsetmek ve yok etmek olarak kendini gösteriyor.
 

Seni seviyorum demek, seni özledim demek dahi bir sahip olma çabasının ürünü olabilmekte; çünkü sözcükler insanın denetlenmesi; birbirlerini denetlemelerinin şartı. Oysa sözcükler deneyimlerimizi paylaşmak için; birlikte hayatı kolaylaştırmak için olmalı. 

“Sus, söyleme bir şey söyleme artık.” Bu cümle kendime; çünkü şu an yazdığımla söylediğim çelişiyor. Bu yazı boş beyaz bir sayfadan ibaret olabilmeliydi. 

Aslında sözcüklerimizden öte, algılama yeteneğimiz; sezgilerimizdir esas zenginliğimiz. “ Seni seviyorum” demenin birçok yolunu bulabiliriz, peki ” özgürlük” demenin bir yolu var mı? 

Aşk hep birlikte özgürleşmektir; birimiz dahi özgür değilsek özgürlüğümüz yaralıdır. Aşk yeniden yaratmanın kurucu gücüdür. 

Aşk “söz”den öncedir. 

Yeni yılda kimsenin yine de "çalışma"sız kalmamasını, hepimizin sık sık toprağa basma olanağı bulmasını; dostlukların çoğalmasını, sağlamlaşmasını sınırsız barış dilerim. 


“İnsan değil de ağaç olsam
Dallarımın arasından rüzgârlar esse,
Yapraklarım, çiçeklerim, meyvelerim olsa!
Mevsimleri yaşasam…
Köklerimle toprağın derinliklerine sarılsam.
Kuşlar konsa dallarıma, yuva bile yapsalar…
Böcekler, karıncalar yollansalar içime…
Çürütseler oralarımı,
Ballarım sakızlarım olsa
Gövdeme bir insan yaslanıp uyusa…
Ben bunları hiç bilmesem, sadece ağaç olsam…” **** 


* Burhan Öcal-Sultan Osman/Cd-Ada Müzik 

** C. Pierre Baudelaire- Paris Sıkıntısı-Adam Yayınları
("Sarhoş olma saatidir.. Zamanın inim inim inleyen köleleri olmamak için sarhoş olun durmamacasına! Şarapla, şiirle ya da erdemle, nasıl isterseniz.") 

*** Gündüz VASSAF- Cehenneme Övgü/İletişim Yayınları 

****Erkan OĞUR- Bir Ömürlük Misafir/Cd-Balet Plak 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

...yalnizlik cekerken, kalabaligin icinde, bu yeni sehirde. Uzulurken, sarapla ve siirle degil, ama sarapla ve muzikle sarhos olma fikri ve agaclasma, kok salma bu yeni yerime huznumu biraz azaltti gibi. Yeni yila sevgiyle, dostlukla ve kacinmaksizin.

Lisa 
 14.12.2009 23:58
Cevap :
merhaba yıl ne çabuk geçmiş.. insan kendini yaşamıyorsa bu his belki ya da çok iyi yaşıyorsa .... iş paçamı bırakırsa kendime kavuşacağım köklerim rahatlayacak.. selamlar dostlukla..  15.12.2009 12:42
 

Hiç birşey istemediğin zaman, çalışan bir saatin tik taklarını hep kulağında hissediyorsun. İşte o sessizlik içinde sana ait olan yaşamın tik taklarını sayabiliyorsun. Bu gürültü ve patırtıda ise yılları bile zor sayıyoruz. Bir bakmışız süre dolmuş. Umarım burada daha çok tiktakları sayma dileğiyle, yeni yılınızı kutlar sağlık, huzur ve mutluluklar dilerim.

serifsoner 
 30.12.2008 15:43
Cevap :
merhaba teşekkür ederim katılımın için, dilerim yeni yılda dostluklar güçlenir ve iyiler çoğalır.. sevgi ve saygılarımla..  30.12.2008 15:54
 

Bir solukta okudum yazınızı. Hissedilen öyle duygular vardır ki istesek de kelimelere dökülemez ve sessizlik tercihimiz değil kendiliğinden mecburiyetimiz olur.. Belki bir tebessüm ya da derin bir bakışla kalırız. Ve aşk deyince durup düşünüyorum. Sanırım artık aşkın içine sevgi koyma zamanı. Ve unutmayalım ki yaslanılan ağaç da herşeyi bilir ve hiseder ama onun görevi sadece ''olmaktır'' Engin, sessiz ve bilen..Duygularımı salladı yazınız Sevgiler..

cennetışığı 
 30.12.2008 13:04
Cevap :
:)) merhaba "aşk" "sevgi" daha ileri anlamlar içeriyor bir çok kavram gibi.. konuştukça yazdıkça açığa çıkacak selamalr sevgiler..  30.12.2008 17:11
 

Bütün dileklerinize candan katılıyorum. Vee, yaslanılan bir ağaç olmak hiç de fena fikir değil. Yeniden mutlu yıllar!

moonlight1 
 29.12.2008 20:31
Cevap :
Merhaba:) çoğalıyoruz işte, ağaç, sardalya, dur derken vb. güçlü derin gülümsemeler dilerim çok sevgilerimle, mutlu yıllar selamlar..  30.12.2008 8:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 444
Toplam yorum
: 1131
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1258
Kayıt tarihi
: 13.09.07
 
 

MB zengin kültürel bir eksen; düşüncelerimizin buluştuğu, tartıştığımız, birbirimizi etkilediğimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster