Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mart '17

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
38
 

“Birlikte yaşama kültürü”

“Birlikte yaşama kültürü”
 

Öğrenciler piknikte


Yapılan araştırmalara göre insanlar engelli komşu istemiyor. İş yerinde engelli istemiyor. Engellilerle ilgili bilgi sahibi değil. Engellilerle ilgili bir kitap okumuş değil. Engellileri tanımıyor ve onlarla ilgili ciddi ön yargılara sahip. Biz engelli ve engelsizler bir arada yaşarsa temel ön yargıların aşılacağına inanıyoruz. Gözünüzü kapatırsanız engellileri anlamış olmazsınız ancak onların ne kadar aciz ve zavallı olduklarına inanırsınız. Biz sana kör ol demiyoruz kör olma da gör bizi diyoruz. Gözlerinizi kapatmaya değil de açmaya tanımaya anlamaya davet ediyoruz.

Tekerlekli sandalyeye oturarak engellileri anlamaya çalışamazsınız ancak onlardan kaçarak kendinizi rahatlatmış olursunuz. Bu da hiç bir sorunu çözmez. Bizim önerimiz birlikte yaşama kültürünü arttırmak. Varsa bir engelli komşunuz ona çaya gidin ve onunla sohbet edin. O zaman engelli’liğin bir acziyet değil de farklılık olduğunu göreceksiniz. Onun da sizden farklı olmadığını ve yaşadığı sorunları mücadele ederek farklı pratikler geliştirdiğni göreceksiniz. Her zaman şunu öneriyoruz. Engellilerle ilgili program yapalım engelli çocukları pikniğe götürelim ve spor etkinlikleri yapalım gibi  görüşleri duyuyoruz ve okuyoruz. Bizde şunu öneriyoruz. Engelli çocuklar ve engelsiz çocuklar birlikte pikniğe gitse birlikte spor etkinlikleri yapsa sanatsal faaliyetleri birlikte yapsa kime ne zarar verir. Biz bir toplantıya gidiyoruz. Bizi alıp sizin arkadaşınız burada oturuyor diye hiç tanımadığım birinin yanına engelli diye oturuyorum. Oysa o arkadaşımda bende farklı insanlarla otursak ve toplumda bir kaynaşma olsa kimin zararına olur. Biz bu amaçla Okullar, Yurtlar, Dernekler, Sendikalar, Üniversiteler ve tüm Kurum ve kuruluşlarda engellilerle birlikte yaşama kültürünü arttırıcı seminerler düzenlemek istiyoruz. Bizler bir arada farklılıklarımızın zenginlik olduğuna inanıyoruz.Tüm kurum ve kuruluşlarla iş birliğine hazırız.

 

Salih ARIKAN Tel:0506514 96 93

Kaynak:

https://beyazayizmirhaberler.blogspot.com.tr/2017/03/birlikte-yasama-kulturu.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayin Arikan. Ulkemiz Turkiye'nin ayibi engelli vatandaslarini toplum icine alamamalari abzorbe edememeleri. Oysaki modern bati insani bu sorununu cozmus. Gerek alt yapi, her seyden onemlisi insanini egiterek bu birlikteligi saglamis. Bunda gelenek ve goreneklerin hatta dinsel ogelerin toplum katmanlarindaki engelini de gormek mumkun. Gelecegin ulkeme huzuru getirmesi dilegiyle.

Newyorker 
 07.03.2017 18:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1156
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 62
Kayıt tarihi
: 17.11.16
 
 

1977 Manisa Akhisar'da doğdum. 1986 İzmir Bornova İzmir Körler Okulu'na başladım. 1997 İzmir Karaba..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster