Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mayıs '10

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
4157
 

“Cennet; Cömertler yurdudur”...

“Cennet; Cömertler yurdudur”...
 

Cömert; Yardımsever, eli açık, yardım eden kişi demektir. Şüphesiz ki; Cömertlerin en cömerdi Allah Teala’dır. Allah Teala, yarattığı biz kullarına da cömert olmayı emretmiştir. Ve yapılan bu cömertliklerin, ahirette tıpkı yapılacak diğer iyilikler gibi kat be kat karşılığı olacağını buyurmaktadır.

Allah Teala Ayet-i Kerimesinde; “Kim bir iyilik yaparsa ona bundan daha hayırlı karşılık vardır” (1) buyurmaktadır. Diğer bir Ayet-i Kerimesinde ise, “daha hayırlı bir karşılığın on kat” olduğunu açıklamaktadır; “Kim, Allah’ın huzuruna iyilikle gelirse, ona getirdiğinin on katı vardır” (2) .

Unutulmamalıdır ki, hayır olarak yapılan işlerin asıl faydası, bizzat o hayrı yapanadır. Görünürde Allah rızası için verilen bir hayırdan başkaları faydalanır ama, sonuçta ondan en çok yararlanacak olan, hayrın sahibidir.

Başka bir Ayet-i Kerimede; “Hayır olarak harcadıklarınız, kendi iyiliğiniz içindir. Yapacağınız hayırları ancak Allah’ın rızasını kazanmak için yapmalısınız. Hayır olarak verdiğiniz ne varsa, karşılığı size tam olarak ödenir ve asla haksızlığa uğratılmazsınız” (3) buyurulmaktadır.

Hayırdan maksat Allah rızasını kazanmak olmalıdır. Müminler başka amaçlarla değil sadece bu maksatla cömertlik yapmalıdır. Ayetin ilk kısmında yere alan “kendi iyiliğiniz içindir” ifadesi, “Hayır olarak verdiğiniz ne varsa, karşılığı size tam olarak ödenir ve siz asla haksızlığa uğratılmazsınız” beyanı ile açıklanmaktadır. Demektir ki, yapılan hayrın asıl hayrını, bizzat o hayrı işleyen görecektir. Hem de eksiksiz olarak. Cömertliğin, dinimizde ne kadar güçlü bir şekilde teşvik edildiği, bu ayetler ışığında görülmektedir.

Yaptığınız her hayrı muhakkak Allah bilir” (4). Her şeyi bilen Allah Teala, kimin ne hayır işlediğini de mutlaka bilir. Allah Teala’nın kimin ne hayır yaptığından asla gafil olmadığını bildirmektedir. Böylece, iyilik yapacaklara, hem ilahi bir garanti verilmiş olmakta hem de “İyiliğin Allah Teala tarafından bilinmesi yeter” esası belirlenmektedir. Hatta bir ata sözümüzde belirtildiği gibi; “İyilik yap, denize at. Balık bilmezse Hâlık bilir” diyerek halkımızın bu konuya ait inancı da dile getirilmiştir.

Cömertlik ve hayır yapmanın çok önemli bir amel olduğunu vurgulayan Peygamber Efendimiz (S.A.V.) İbni Mesud (r.a.)’dan rivayetle; “Ancak iki kişiye gıpta edilir: Biri, Allah’ın verdiği malı, Allah yolunda harcamayı başaran kimse, diğeri ise, yine Allah’ın verdiği ilim v ehikmet ile yerli yerince hükmeden ve onu başkalarına öğreten kimse” (5) buyurmaktadır.

Peygamber Efendimiz (S.A.V.), hayatı boyunca cömert olarak yaşamış ve bizlere de cömert olmamız noktasında öğütlerde bulunmuştur. Adi İbni Hatim (r.a.)’dan rivayetle; “Yarım hurma ile de olsa cehennemden korununuz” (6) buyurmaktadır ki, Ayet-i Kerimede de Allah Teala; “Kim zerre miktarı hayır yapmışsa onu görür. Kim de zerre miktarı şer işlemişse onu görür” (7) bizlere yüce bir ikazda bulunmakta, aynı zamanda herkesin bu fani dünyada nasıl bir amel işlerse, ahirette o amellerimizle karşı karşıya kalacağımız belirtilmektedir.

Ebu Hureyre (r.a.)’dan rivayetle Peygamber Efendimiz (S.A.V.), “Sadaka malı eksiltmez...” (8), bir başka Hadis-i Şerifte ise, Esma Binti Ebu Bekir (r.a.)’dan rivayetle; “Kesenin ağzını sıkma! Allah’ta sana sıkarak verir” (9) buyurmaktadır.

Dinimizde sadaka; iyilik ve hayrın genel bir adıdır. Sadaka Allah’a yakınlık maksadıyla harcanan mal demektir. Onun dünyadaki peşin faydasını alan, ahiretteki faydasını ise sevabı kat kat olduğu için veren görür.

Sadaka niteliğine sahip olan her şey, hatta yarım hurma veya güzel bir söz, bir tebessüm başlı başına bir iyilik ve biz kulları cehennemden koruyan bir kalkandır. Bu sebeple iyiliğin azı-çoğu değil. İyilik olarak yapılmış olması önemlidir.

Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’in buyurduğu üzere; “Cennet; Cömertler Yurdudur”...

İnançlar” Kategorisindeki diğer bloglarımı okumak için tıklayınız...

Sağlıcakla Kalın...

DİPNOTLAR
1- Kur’an-ı Kerim, Kasas Suresi, Ayet No: 84.
2- Kur’an-ı Kerim, Enam Suresi, Ayet No: 160.
3- Kur’an-ı Kerim, Bakara Suresi, Ayet No: 272.
4- Kur’an-ı Kerim, Bakara Suresi, Ayet No: 273.
5- Buhari, İlim 15. Zekat 5. Ahkam 3. Temenni 5. Tevhid 45. Müslim, Müsafirin 268. Riyazü’s-Salihin C. 3, s. 359.
6- Buhari, Menakıb, 25. Müslim, Zekat 66-68. Tirmizi, Kıyamet 1. İbni Mace, Mukaddime 13. Riyazü’s-Salihin C. 3, s. 363.
7- Kur’an-ı Kerim, Zilzal Suresi, Ayet No: 7-8.
8- Müslim, Birr 69. Tirmizi, Birr 82. Riyazü’s-Salihin C. 3, s. 380.
9- Buhari, Zekat 21. Müslim, Zekat 88. Ebu Davut, Zekat 46. Tirmizi, Birr 40. Riyazü’s-Salihin C. 3, s. 387.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

MERHABALAR...SEVGiLi ARKADASIM..! :-) GERCEKTEN ** MANEViYAT ve iNANC ** BiR iNSANIN (+) ENERJi DEPOSU GiBiDiR..! :-)) TABii BU CUMLEM "ATEiSTLER" icin DEGiLDiR..! YUCE ALLAHIM DENGELERi O KADAR GUZEL KURMUS Ki, iNANMAYANLARA ANCAK SOYLENECEK BiR SOZ OLSA OLSA "iFLA OLURLAR iNSALLAH" DEMEKTEN BASKA BiR TEMENNiMiZ OLAMAZ HERHALDE..! KONU ASLINDA HASSAS ve ONEMLi (Tabii bizler gibi dusunenler icin) SEVGiLER ve SELAMLAR..! :-)) NK / TR

Necip Köni - Adana / TR 
 27.05.2010 23:00
Cevap :
Selamlar Necip Bey. Düşüncelerinize yürekten katılıyorum. Yaşadığımız bu fani dünyada hem de ahirette "İmanlı olmak" bir üstünlüktür. Allah Teala Ayet-i Kerimesinde mealen; "İnanıyorsanız üstünsünüz" buyurmaktadır... Mahmut Es'ad Coşan (R.A.) Hocaefendi inanmayan tanıdıklarımız varsa onlar için; "Onları hasta biri olarak kabul edin. Onlardan uzaklaşmayın. Zira, imansızlık ve zayıf iman, manevi bir hastalıktır. 'Rabbim Tevfıkinizi refik eylesin' diye gıyablarında bol bol dua edin" tavsiyesinde bulunmaktadır... Katkılarınız için teşekkür ederim... Edirne'den Çukurova'ya en kalbi selamlarımı gönderiyorum. Sağlıcakla Kalın...  28.05.2010 9:43
 

İşlediğin güzel bir konu...Cömert olup iyilik yapan kişinin yeri CENNETTİR. Bu konuda insanlarımızın yaptıkları bazı hataları gözlemledim: Kirada oturuyor, yarınlar güvencesi yok, çocuklarının geleceği maddi anlamda belirsiz. Elinde avucunda ne varsa, iyilik olsun, sevaptır diye düşünmeden son kuruşuna kadar dağıtıyor. Ben diyorum ki, kişi kendisini sağlama aldıktan sonra, etrafını görmeli, gözetmeli. Egoizm değil ama bu konuda, önce can sonra canan...Ailenin ekonomik durumu, o evin annesi, babası için bir mesuliyettir. Düşüne düşüne hareket etmek gerektiğini belirtmek istedim. Dinimizin bütün akaidlerini kabul etmekle birlikte şahsi görüş ve mantalitenin de etkinliğini belirtmek istedim ablacım, esen kalasın, sağlıcakla...

Yurdagül Alkan 
 22.05.2010 22:36
Cevap :
Efendimiz (S.A.V.) bizlere itidalli bir yaşamı tavsiye etmiştir. Bizlere, cimriliğin mümine yakışmayan kötü bir haslet olduğunu gösterirken, diğer taraftan, ailemizin geçimini düşünmemiz gerektiğini işaret etmiştir. Konuyu hadisler eşliğinde biraz daha zenginleştirelim. Allah Rasulü bir hadisi şerifinde; “Kişinin kendi malı, hayır yaparak önceden gönderdiği, mirasçının malı ise, harcamayıp geride bıraktığıdır” buyururken, Efendimiz (S.A.V.)’e, sahip olduğum bütün malım budur deyip infakta bulunmak istediğini söyleyen sahabenin yüzüne bile bakmamış, bunu üç kez tekrarlaması üzerine Efendimiz (S.A.V.); “Sadakanın iyisi, vereni ihtiyaç içinde bırakmayandır. İhtiyacına yetecek kadarını elinde tutmandan dolayı ayıplanmazsın. İyiliğe, geçimini üstlendiklerinle başla” buyurmuştur. Bu bizlere, sadaka verme konusunda bir ölçü sağlamıştır umarım. Değerli katkılarınız için teşekkür ederim Yurdagül Abla. Rabbim cümlemizin Yar ve Yardımcısı olsun İnşaallah... Sağlıcakla Kalın... Selam ve Dua ile...  25.05.2010 10:41
 

Kaleminize sağlık... saygılarımla...

baybars 
 21.05.2010 15:07
Cevap :
A.s. Değerli Blogdaşım. Sayfama hoş geldiniz... Sağlıcakla Kalın... Selam ve Dua ile...  21.05.2010 16:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 108
Toplam yorum
: 398
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2317
Kayıt tarihi
: 05.04.08
 
 

1972 Haziranında  Eskişehir'de doğdum. Edirne'de ikamet ediyorum. Duygu ve düşüncelerimi yazıya d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster